Eğitim

Siber güvenlik alanında eğitim verecek ilk lise..

Millî Eğitim Bakanlığı özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarının güç birliği yaparak liselerde öğrenim gören öğrenciler başta olmak üzere, toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi ve eğitim almasının sağlanması amacıyla Türkiye’nin ilk ‘Siber Güvenlik Lisesi’ni açtı.

Gerekli altyapı hazırlıklarını sürdüren İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Teknopark İstanbul A.Ş arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.

Edinilen bilgiye göre, açılan siber güvenlik lisesiyle ilgili tüm çalışmalara destek veren on üç üniversitenin yanında; BTK, TÜBİTAK, HAVELSAN, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü gibi pek çok kurum ve kuruluştan yararlanmak da mümkün olacak. Aynı zamanda Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik Kümelenmesi bünyesinde yer alan siber güvenlik üzerine faaliyet gösteren birçok kurum öğrencilere istihdam, staj vb. konularda destek verecek.

ALIMLAR NASIL OLACAK?

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu teknik programında bilişim teknolojileri ağ işletmenliği ve siber güvenlik dalında yabancı dili İngilizce olarak eğitim verecek.

Teknoloji geliştirme bölgesi statüsünde olan Teknopark İstanbul’un bünyesinde yer alacak olan okul, siber güvenlik dalında eğitim verecek. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında eğitime başlayacak olan okul öğrencilerini ortaöğretim merkezî yerleştirme sınavı LGS puanına göre alınacak.
2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında 30 öğrenci alınacak okulun eğitin öğretim süresi hazırlık sınıfıyla birlikte 5 yıl olacak.
Sızma testi, adli bilişim, yapay zekâ ve siber tatbikat laboratuvarları yer alacak okulda eğitim görecek öğrencilere Teknopark İstanbul başta olmak üzere siber güvenlik faaliyeti yürüten firmalarda geniş staj imkânı sunulacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu