ÖZEL HABER

11 Mart’ta başlayan pandemi sürecinin etkileri: Konfeksiyonlar

Koronavirüsle mücadele döneminde karşılaştıklarını anlattı. Pandemi ile birlikte iş yerlerini kapatmak zorunda olan esnaf, ‘Yeni Normal’ süreçten umutlu olduklarını belirtirken, 2. dalga beklentisinden dolayı tedirgin olduklarını söyledi.

Çin Wuhan kentinde başlayarak kısa zamanda tüm dünyaya yayılan ve şimdiye kadar 16 milyon 495 bin 309 kişiye bulaşıp 654 bin 327 kişinin ölümüne sebep olan küresel pandemi korona virüs, hayatın her alanına darbe vurdu.
Türkiye’de ise 11 Mart itibariyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması ile başlayan süreçte; virüsün bulaşmasından kaçınmak adına, ardı ardına gelen genelgelerle yeni bir döneme girildi. Bazı iş yerleri geçici bir süreliğine kapanırken, bulaşıdan endişe eden insanlar da ‘Evde Kal’ tavsiyerlerine uyarak sokağa çıkmadı.
Yaşanan bu süreç, her sektörü etkilediği gibi giyim sektörüne de olumsuz etkileri yansıdı; bazı alanlarla ise kuralların değişmesine yol açtı. Mart ayı ile başlayan korona virüs ile savaşla geçen ve hala devam eden süreci değerlendiren konfeksiyon işletmecileri kötü başlayan 2020 yılı sonrasında pandeminin yayılması ile birlikte sezon ürünlerini dahi satamadan iş yerlerini kapattıklarını ve sonrasında gelen ‘Yeni Normal’de ise umutlarının yüksek olduğunu belirtti.
Öte yandan iş yerlerinin kapalı olmasından dolayı ticaretin durduğunu söyleyen esnaf, piyasaları rahatlatmak amacıyla devreye sokulan ekonomi paketlerinin etkisini gördüklerini, verilen krediler ile çarkların yeniden dönmeye başladığını söyledi.
Bunun yanında, müşterilerin dışarı çıkamamaları sebebiyle online alışverişlerin ön plana çıktığı ve bu alışverişlerde çoğunlukla yalnızca ihtiyaç duyulan ürünlerin talep gördüğünü ve bu ürünlerin içinde de evde kalan vatandaşların eşofman gibi rahat ürünleri tercih ettiklerini söylerken; düğün sezonu ve Kurban Bayramı’ndan dolayı umutlu olduklarını belirttiler.

Esnafın en büyük beklentisi ise 2. dalganın gelmemesi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu