Genel

Sezonun ilk ürünü arpa 11.50 TL’den alıcı buldu

Yılın ilk ürünü arpa, Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen sembolik salon satışıyla kilosu 11.50 liradan alıcı buldu. Açık artırmaya katılanların gündeminde ise girdi maliyetlerindeki artış vardı.

5 liradan açık arttırmaya çıktı 11.50’de alıcı buldu

Yılın ilk ürünü arpa, Yenimuhacir’de çiftçilik yapan İlker Irmak tarafından Keşan Ticaret Borsası’na getirildi. Keşan TB Meclis Başkanı Kemalettin Uslu, Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, bazı yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen, İpsala Ticaret Borsası Başkanı Necmi Sezer, Keşan LİDAŞ Müdürü Tarık Dinç ve tüccarların katıldığı salon satışı 5 liralık sembolik fiyat ile başladı.

Katılımcıların açık arttırması sonrasında 11.50 TL fiyatla Gamze Girgin Aras tarafından Girginler Zahire adına satın alındı. Girgin, ürünü geçtiğimiz sene hayatını kaybeden babası merhum İbrahim Girgin anısına aldığını ve onun anısına ithaf ettiğini söyledi.

“Üreten insanlar çok kıymetlidir”

Satıştan önce bir konuşma yapan Keşan TB Meclis Başkanı Kemalettin Uslu, katılımcılara ‘Hoş geldiniz” derken, şu ifadeleri kullandı: “Üretimin ne kadar önemli olduğunu bugünlerde daha iyi anlıyoruz. Onun için üreten insanlara bizlerin desteğinin daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Bu desteklerin de her kademede artması gerektiğini düşünüyorum. Üreten insanlar çok kıymetlidir. Onlara hepimizin üreten insanlara şükran borcu var.” dedi.

Keşan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Kaymaz da, “2022 yılının ilk arpa ürününün salon satışına hoş geldiniz. Sezonun bölgemize, ülkemize ve üreticilerimize bol bir hasat dönemi olması dileklerimle satışı başlatıyorum” diye konuştu.

“Açıklanan fiyat geçen yılın alım gücünden daha düşük”

Kaymaz‘dan sonra Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan konuştu. Buğdaydaki verim ve açıklanan fiyatlar ile ilgili konuşan Darcan, “Biz 8.50 TL fiyat beklentimiz olduğunu söylemiştik. Geçen sene taban fiyat 2.250 lira bir taban fiyat vardı ve biz, 3 ton buğdaya 1 ton mazot alabiliyorduk. Bu rakamlar bu yıl değişti. Bugünkü fiyatlar üzerinden bakarsak, açıklanan fiyat 800 litre mazota denk geliyor. Bizim bakışımız bu. Açıklanan fiyat geçen yılın alım gücünden daha düşük. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum.” dedi.

“Haftada 3 kez zam geliyor”

Son olarak sözü Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen aldı. 2022 hasat sezonunun hayırlı olması dilekleriyle sözlerine başlayan Şen, “Üretici verim alırsa para kazanır, almazsa isterse 10 lira olsun çiftçi batar. Biz açık alanda üretim yapıyoruz; bunun için iklim çok önemli. İklim uygun olursa verim alırız, kalite varsa para kazanırız. Ama 2021’den 2022’ye geçişimiz oldukça sıkıntılı oldu. Girdi maliyetlerimiz yüzde 300-500 seviyesinde geldi; ama piyasa şartlarına yakın bir fiyat açıklandı. Temennim girdi fiyatlarının bu seviyelerde kalması, görüyorsunuz haftada 3 kez zam geliyor. Bunu önlemek gerekir. Üreticinin kesinlikle desteklenmesi gerekir, yoksa çiftçi vazgeçer.” şeklinde konuştu.

Satışın ardından üretici Irmak’a, Keşan Ticaret Borsası tarafından plaket ve 50 litrelik mazot fişi hediye edilirken, Keşan Ziraat Odası adına Hasan Şen de üreticiye 1.250 TL’lik hediye çeki verdi. Tarım Kredi Kooperatifi de 250 kilo gübre çeki hediye etti.
Öte yandan, satılan ürünün, rutubet oranının yüzde 10.4, hektolitre oranının yüzde 50.5, protein oranının 14.3, nişasta yüzde 50, selüloz yüzde 5.8 olduğu bildirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu