Genel

Saros Körfezi’nde görüntülenen yunuslar teknelerle yarıştı

Saros Körfezinin Gelibolu Pomakistan/ Yeniköy sahilinde Serhat Tutum ve Sezgin Zorlu’nun denize açıldıklarında kameralarına takılan yunusların yarış halinde körfezde süzülerek ilerlemeleriyle ortaya renkli görüntüler çıktı.
Gruplar halindeki pek çok yunusu bir arada gören denizcilerin kayıtta olduğu anlarda, insan canlısı yunusların teknelerle yarışa girmesi, geriye güzel görüntüler bıraktı.
Saros sevdalısı çevrecilerin körfezi korumak için verdikleri mücadeleyi hatırlatan denizciler, doğal yaşamın korunmasının önemine de dikkat çekti.
Körfezin bir ucunda Sazlıdere- Gökçetepe arasında; bilim insanlarının mevcut doğal yaşamın devamı, deprem riski ve çevre kirliliği oluşması açısından onay vermedikleri halde 4 yıldır yapımı süren FSRU liman inşaatının hızla ilerlemesiyle kirlenen denizde balıkların azaldığı gözle görülürken, yunusların da sanki körfeze veda eder gibi dans ederek uzaklaşmaları hoş görüntüler oluşturdu.

“Körfez kirlenmeden uzaklaştılar”

Görüntüler hakkında yorum yapan Saros çevrecileri, “Yıl sonunda Avrupa ülkelerine doğalgaz aktarımı için körfeze gireceği iddia edilen onlarca dev LNG kargo gemileri gelip Saros’u hepten atıkları ve trafikleriyle kirletmeden Yunus balıkları özgürce dans ederek uzaklaştılar!” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu