Haberler

Saros Gönüllüleri, “FSRU konusunda mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz”

Saros Körfezi Sazlıdere bölgesinde yapılması planlanan FSRU Gemi İskelesi projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir kez daha ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Olumlu kararı verdi.
Saros Dayanışma Gönülleri Komisyonu ve Trakya Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bugün (25 Haziran 2020) açıklanan kararı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ve kesanonline’a verdiği demeçte değerlendirerek şu görüşleri aktardı;

“Edirne İdare Mahkemesinin gerekçeli iptal kararında 14 ayrı hukuka, bilime ve ÇED Yönetmeliğine aykırılık hüküm altına alındığı gibi mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda 90 civarında olumsuzluk tespit edilmiştir. Mahkeme kararına ve bilime aykırı olarak, yönetmeliğe aykırı olarak ÇED sürecini ilerleten Bakanlığın Saros Körfezi’nde yaşayanları hiçe sayarak BOTAŞ şirketinin projesine ÇED Olumlu kararını vermesi açıkça hukuka aykırı olup, duyuruya halkın görüşlerinin alınarak karar verildiğini yazmak ise akıl dışılığın ispatıdır.” dedi.
Saros Dayanışma Gönülleri’nden Mürşide Ertürk Çoban da, “Karar bizi son derece üzdü. Sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. Yılmak yok.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu