Haberler

Kaçar, “İdare Mahkemesi ve bilirkişiler, Saros Gönüllülerinin ‘galeyanının!’ haklı olduğunu tespit etti”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, 25 Haziran 2020 Perşembe günü yapılan açıklamada; Saros Körfezi Sazlıdere bölgesinde yapılması planlanan FSRU Gemi İskelesi projesine, bir kez daha ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Olumlu kararı verildiği bildirdi.
Saros Dayanışma Gönülleri Komisyonu ve Trakya Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan kararı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ve kesanonline’a verdiği röportajda değerlendirdi. 

Helvacıoğlu, ‘Bu konuda bilgi eksikliği var’ demişti..

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun, 23 Haziran 2020 Salı günü Keşan FM’de katıldığı ‘Bunu Konuşalım’ programında, Program Moderatörü Cavit Deniz‘in Saros FSRU konusunda sorduğu bir soruya verdiği, ‘BOTAŞ Genel Müdürü’nü Keşan’a davet ettim. ‘Nedir bu FSRU?’ diye soracağım. Yaygara büyük. Böyle tepki olmaz. 4 kişi milleti galeyana getirip, arkasına alarak yangına körükle gidilmez.” yanıtının hatırlatılması üzerine Kaçar, şu görüşleri dile getirdi;

https://kesanonline.com/ugdulun-sazlidere-fsru-elestirisini-helvacioglu-kesan-fmde-cevapladi/

Sayın Başkan’da bilgi eksikliği varsa, tamamlamaya hazırız.

Saros Gönüllüleri bu projeyi 2 yıldır takip ediyor. Her yönüyle incelendi. Her aşamada itirazlar yapıldı. Şu anda hem önceki ÇED davamız devam ediyor hem de geçtiğimiz günlerde imar planlarına karşı davayı açtık. Defalarca Bakanlık ÇED raporunu yayınladı. Saros Gönüllüleri defalarca itiraz dilekçelerini Bakanlığa gönderdi, basın açıklamaları ile kamuoyuna duyurdu.
Saros FSRU’nun 1/1000 ve 1/5000 nazım imar planları Keşan Belediyesi’nde askıya çıktı. Sayın Belediye Başkanı bu projeye dair nasıl bilgi sahibi değilim diyor, ben anlayamıyorum.
Keşan Belediyesi’nin bu projeye karşı olduğuna dair hem resmi yazısı var, Bakanlığa yolladığı, hem de meclis kararı var. Meclis’de de gündem oldu. Biz Saros Gönüllüleri olarak projenin ÇED raporlarını, imar planlarını okuyoruz, Keşan Belediyesi mi okumuyor?
Eğer bilgi, belge istiyorsa, Saros Gönüllüleri ile de görüşebilir. Biz hızlıca, Sayın Başkan’da bilgi eksikliği varsa tamamlamaya hazırız. Ama 2 yıldır Saros Körfezinde yaşayanların, Keşan kamuoyunun sıkı sıkı takip ettiği, herkesin karşı olduğu bir proje hakkında ‘kimsenin bilgisi yok’ demenin uygun düşmediği kanaatindeyim.
O zaman Sayın Başkan bu projenin, Saros FSRU Gemi Limanı ve 17 km’lik kara boru hattı projesinin; bölgemize, Keşanımıza, Kültür ve Turizm Bölgesine, Saros Körfezi Özel Çevre Koruma bölgesine, Keşan halkına hayırlı olacağını, iyi bir proje olduğunu söylüyor demektir. Ben onu anlıyorum.
O zaman Keşan Belediyesi’nin kurumsal itirazı neden? 

“Kimsenin kimseyi galeyana getirdiği yok.”

Sayın Başkan, birilerini suçlamak yerine açıkça söylesin; desin ki ‘Ben bu projenin karşısında değil, yanındayım. Biz bu projeyi destekliyoruz.’ Nedenlerini de ortaya koysun. Kimsenin kimseyi de galeyana getirdiği yok. Saros Gönüllülerini örtü altından farklı bir niyet içerisinde gibi göstermek çok şık değil. Konuya dair kişiler, kurumlar; bilimsel, hukuksal itirazlarını, davalar açarak, sayfa sayfa gerekçeleri ile yapıyorlar. Kimse kuru gürültü yapmıyor.
Zaten Edirne İdare Mahkemesi ve bilirkişiler, Saros Gönüllülerinin ve bu itirazların ‘bu galeyanın!’ haklı olduğunu tespit etti. Bunu bir kışkırtma gibi değersizleştirmeye çalışmak, niyetini farklı göstermeye çalışmak bir kamu idarecisine yakışmaz. Halkın temsilcileri, halkı temsil etmek üzere orada varlar. Belediye Başkanı görüşlerini gerekçeli olarak açıkça Keşan kamuoyu önünde ortaya koymalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu