Haberler

Saros FSRU’da Bakanlığa açılan davalar sonucu 9 ve 11 Kasım’da iki yeni keşif yapılacak

Sazlıdere’de yapılması planlanan Saros FSRU Limanı ve Boru Hattı Projesi ÇED raporunun iptali için keşif heyetinin bölgeye incelemeler yapmak üzere geliş tarihleri belli oldu. Kasım ayı içerisinde iki kez gerçekleşecek keşif öncesi “Daha önce kazandık, yine kazanacağız” diyen çevre gönüllüleri “Likit doğalgaz ve petrol limanı
ve boru hattı projesi planlamanın mantığını anlamakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Dayanışma Gönüllüleri Mürşide Çoban tarafından hazırlanan ortak bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Daha önce kazandık, genelge kılıfıyla yazılı görüş ile ÇED olumlu kararı verildi”

“Bildiğiniz üzere; Saros körfezine yapılması planlanan ,(FSRU) Likit doğalgaz ve petrol limanı ve boru hattı projesi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Olumlu kararı verilen Çevresel Etki Değerlendirme raporunun iptaline açtığımız davayı 10 bilirkişinin lehimize verdiği kararın sonucunda Edirne idare mahkemesinde kazanmıştık.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , Mahkemece kazandığımız ve iptali istenen ÇED raporunu 2009-7 genelge kılıfıyla ,tekrar gündeme alıp koranalı günlerde ÇED yönetmeliğine aykırı olarak, İDK da toplanmadan yazılı görüş alınarak ÇED olumlu kararı verilmişti.
Saros Gönüllüleri, yılmadan, bilimin ve hukukun üstünlüğüne inanarak mücadelesine devam edip ,tüm saros kıyılarında 1038 kişiyi temsilen davalarını açmıştı.”


Bu gün itibariyle; ikinci ÇED olarak bir kez daha önümüze konan Çevresel Etki Değerlendirme raporunun iptali için açtığımız davanın 9 bilirkişiyle gerçekleşecek keşif günü 09 Kasım 2020 günü saat 10:30 olarak tarafımıza bildirilmiştir.

“Dayanışmayla ,daha önce kazandık, yine kazanacağız!”

Ayrıca ;
2018 yılında tesisin yapılacağı alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce, Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı olarak hazırlanmış ve onaylanmışken ve üst ölçekli 1/25.000 ve 1/100.000 lik planlarda bu bölge Eko Turizm ,Turizm ve organik tarım bölgesi iken , aynı zamanda da ,Doğal Varlikları Koruma ve Turizm bölgesi ilan edilmişken, 1/5000 ve 1/1000 Alt ölçekli planlarda ise aynı alan enerji depolama alanı olarak gözükmektedir.Alt ölçekli ve üst ölçekli planlar arasında uygunsuzluk oluşmuştur.
Bu nedenle de Saros Gönüllülerinin ,1/5000 ve 1/1000 imar planlarının iptali için Edirne İdari Mahkemesi’ne açtığı davanın keşifi ise 3 bilirkişiyle 11 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 11:30 da gerçekleşeceği tarafımıza bildirilmiştir.

2,5 yıldan beri Keşan Kent Konseyinin katkıları ve en önemlisi tüm bölge halkının desteğiyle mücadelemizi sürdürüyoruz .
Aynı bakanlık tarafından aynı yıl içinde, önce Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak planlanıp sonra, gene aynı yıl içinde koruma altına alınan yeri korumaktan vazgeçerek, Likit doğalgaz ve petrol limanı
ve boru hattı projesi planlamanın mantığını anlamakta zorlanıyoruz.
Haklı ve gerekçeli itirazlarımızı görmezden elen Çevre ve Şehircilik Bakanlığına açtığımız davanın sonuna kadar takipçisi olacağız.
Saros gönüllüleriyle elele verip, hep birlikte kamu yararını savunmaya devam edeceğiz.


Masa başında ÇED raporu yazanlara ve onaylayanlara, davalarımızı kazanıp yanlışlarını birkere daha yüzlerine vuracağız.
Dayanışmayla ,daha önce kazandık, yine kazanacağız!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu