Haberler

Salih Arslan ile AK Parti’nin Keşan’da dünü ve bugünü üzerine -1-

AK Parti Keşan İlçe Teşkilatı Kurucu Başkanı Salih Arslan, AK Parti’nin Keşan’daki kuruluş sürecini anlattı. Bölüm bölüm yayınlanacağımız özel röportajımızda Arslan; AK Parti’yi, Edirne ve Keşan siyasetini, yeni kurulacak partileri, milletvekilliği seçimlerini, AK Partili Keşan Belediyesi’ni, Keşan’daki CHP’yi ve daha bir çok konuyu değerlendirdi.

Röportajımızın bu bölümünde Arslan; AK Parti’nin Keşan’da kurulduğu ilk günlerde büyük zorlukların yaşandığını ve bunların zamanla aşıldığını ve o günlerde Keşan teşkilatı için üye bulmakta güçlük yaşadıklarını kaydetti. AK Parti’nin bugünlerine de değinen Arslan; partinin günümüzde geldiği noktada, üyelerinin bir kısmının iş bulmak ve ihaleye girmek için partiyi tercih ettiklerini ve bunun da partiyi yaraladığını söyledi.

AK Parti’nin ilk kurulduğu zamanlardaki Türkiye’nin içinde bulunduğu süreci değerlendiren Arslan o zamanki durumu anlattı. “Türkiye’de koalisyon hükümeti vardı, o zamanlar işler Türkiye’de iyi gitmiyordu. Bu sebepten dolayı da Türkiye’ye sahip çıkacak bir partinin ortaya çıkması gerekiyordu. Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan da, Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde ortaya çıktı.” diyen Arslan Keşan’da yaşanan teşkilatlanma sürecini şöyle anlattı, “Edirne’de de Türkiye’nin en son ikinci ilçesi olarak teşkilatlandık. Bunu da bize tevdi ettiler, elimizi taşın altına koyduk ama ne yazık ki bu süreçte çok büyük zorluklarla karşılaştık. 65 bin nüfuslu bir ilçede, 13 kişiyi çok zor oldu bizim için”.

Arslan, Zorlu kuruluş sürecinin ardından olumsuzlukların 2002 yılından sonra da devam ettiğini söyledi. Keşan’da 14 ilçe başkanının değiştiğini belirten AK Parti‘nin Keşan’daki kurucu başkanı, Keşan’da birliğin parti içinde sağlanamadığı söyledi. “2002 yılında partiden istifa edip milletvekili adayı oldum, o süreçten sonra da birlik ve beraberlik sağlanamadı. Hep bir kargaşa meydana geldi. Bunun da sebebi, genel merkezden gelen görevlilerin sağlıklı bilgi almadan apar topar ilçe başkanlarını belirlemesiydi. Hem ilçe başkanlığı veriliyor, hem de bazen bir sene dahi dolmadan 6 ay sonra alınıyordu. Biz bunu Edirne’de de yaşadık. Burada aday yapılacak kişiler üzerinde tamamen ard niyetli davranıldı. Buna şahit oldum. Ehil insanlar parti dışına itildi. Partiye parti ile alakası olmayan ve geçmiş dönemde bize bel altı vuran insanlar alınarak bir yerlere getirildiler” şeklinde konuşan Arslan, partinin zamanla kullanılmaya başladığına da değindi.
“AK Parti’ye ne verebiliriz’ Diyen insanlardan ‘AK Parti’den ne koparabiliriz’ diyen insanlara doğru bir dönüş oldu. Kabuk değişti. Diğer partilerden de hücum edildi.” derken, gelenlerin iş veya ihaleye girmek için partiye üye olduklarının altını çizen Arslan, “Onbinlerce üye olduğu söyleniyor, bu üyelikler tamamen sanal” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu