Haberler

Meclis Erikli’ye su getirilmesine kredi onayı vermedi

Keşan Belediye Meclisi’nin 5 Mart 2020 tarihinde yapılan oturumunda Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi sınırları ve mücavir alanlar yol ve kaldırım yapılması işinde kullanılmak üzere, 7 milyon 528 bin, Erikli Sahiline, Enez İlçesi Karacaali Köyü’nde bulunan ve DSİ tarafından açılmış olan su kuyularından içme ve kullanma suyu temin etmek üzere 7 milyon 718 bin TL‘si İller Bankansı’ndan, ihtiyaç duyulan araçların alınması için de 3 milyon TL‘ de Keşan’daki bankalardan olmak üzere toplam 18 milyon 246 bin TL‘lik yetkilendirme istedi.

Meclis gündeminde öncelikle yol ve kaldırımlar için kullanılmak üzere istenecek kredi konusu görüşüldü. Konu hakkında bilgilendirme Keşan Belediyesi Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç tarafından yapıldı. Sunumunu yapan Kılıç, şu ana kadar yapılmış olan çalışmaları anlatarak bu caddelerde yapılacak olan yol çalışmalarına değindi.

Asfalt yerine kilit beton parke taş uygulaması yapılacağını belirten Kılıç,Yaptığımız araştırmalara göre beton parke yolun yapım maliyeti asfalttan daha düşüktür, asfalt yol maliyetinin kilitli beton parke yoldan 1.85 kat fazla olduğunu gördük. Bu yollar yüzde yüz yerli üretimle yapılmaktadır. Asfalt ithal edilmekte, maliyet de artmaktadır. Beton parke asfalta göre daha dayanıklıdır. Keşan’ın kış şartlarından asfalta göre yıpranması en fazla yüzde 5.5’tir. Karasal iklim görülen ilçemizde yaz aylarında asfalt yollar erimektedir. Beton parke yollar 20-25 yıl dayanırken, asfalt yollar ise 5 yıl civarındadır” dedi.

Konu üzerinde konuşan Helvacıoğlu ise asfalt şantiyesinin son durumundan bahsederek “Geçen sene asfalt şantiyemizde yaklaşık 10 km’lik yolu 6 milyon TL’ye mal ettik. Şantiyemiz bize sıkıntı yaşatıyor. Ekonomik anlamda ömrü bitiyor. Yeni bir asfalt şantiyesi kurulana kadar taşlarımızı bu şekilde yapıp tasarruf etmeyi düşündük. Karayolları ile görüşüp çok ihtiyaç olması halinde yine çalışacağız. Hazır kredi oranları da düşükken konuyu meclise getirdik.” dedi.Helvacıoğlu’nun ardından söz alan AK Parti grup sözcüsü Nehir Gergin, “Önceki mecliste CHP ve İYİ Parti geçmiş meclislerimizde konuyu çeşitli gerekçelerle reddetmişlerdi. Verdikleri soru önergesi ile tutarlılık göstermesi anlamında da onaylayacaklarını düşünüyoruz” dedi.

Önceki mecliste reddetmek için gerekçelerini anlattıklarını belirten CHP grup sözcüsü Feridun Tümer ise, “Gerekçelerimizi iyi anlattık, bir ay sonra da Mustafa Helvacıoğlu’da açıklama yaparak ‘beni çalıştırmayacaklar beni dedi’, İki Şerefeli Cami’nin oradaki yol dökülüyor, Garip Baba’daki yol dökülüyor. Muammer Aksoy Caddesi’nde acele iş yapıldı, hatalı olduğu görüldü. O günün heyecanıydı. Bunun yanında Helvacıoğlu Ankara’da her hafta görüşmeler yapıyor. İktidarın gücü Keşan’a değer mi dedik, boğaz köprüsünden geçemedi. Kendi yağında kavrulamaz denilen Keşan’ın yağına muhtacız. Biz bu krediyi onaylıyoruz. Keşan’ın kaldırım ve yolları ciddi bir sorundur. Bunu onaylıyoruz” dedi.Tümer’e karşılık veren Helvacıoğlu ise, “Keşan’ın yoğun bakımdaki asfaltla şantiyesi ile ancak bu kadar olabiliyor, dökülüyor denmesini kabul edemem” demesinin ardından oylama sunulan madde, oy birliği ile kabul edildi.


Ardından Keşan Belediyesi sınırlarında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan araçların alınması için Keşan’da bulunan bankalarda 3 milyon TL‘lik kredi alınması konusuna geçildi. Bu maddede de meclis üyeleri fikir birliğine varırken iki maddede toplam 10 milyon TL’lik bir kredi yetkilendirmesiyle birlikte Feridun Tümer kredi limitlerinin dolduğunun hatırlatmasını yaptı. Tümer, “Bunların düzgün kullanılacağına eminiz ama bu limit de 3. ayımızda doldu sayın başkan” derken Helvacıoğlu , “Keşan halkına feda olsun” şeklinde karşılık verdi. Helvacıoğlu, “Dolarsa dolsun, yenisi gelirse yenisini konuşuruz. Belediyemizin bütçesi, 60 milyonmuş. 6 milyon kredi alabilecekken 30 milyon kredi almış bu belediye pazar yerini yapmak üzere. Hükümetimiz de o zaman ‘helal olsun’ demiş. Hükümet yine aynı, biz Keşan’a takım elbiseyi giydiririz siz merak etmeyin” diye devam etti.

Bu madde de oy birliği ile kabul edildi ve Erikli Sahili’ne, Enez-Karacaali Köyü’nde bulunan ve DSİ tarafından açılmış olan su kuyularından içme ve kullanma suyu temin etmek üzere İller Bankası’ndan 7 milyon 718 bin TL‘lik kredinin görüşülmesine geçildi.

Konu hakkında görüşlerini Helvacıoğlu bu sene Erikli‘de ‘kontak kapatacak kadar’ suyun olmadığı şeklinde belirterek, “Kredi almak için değil, ihtiyaç bu. Yeraltı suyu olduğu için arıtmaya ihtiyaç yok. Mecidiye’den su getirmek için de projemiz var ancak onu arıtmak gerek. Maliyet artıyor. Kuyulara gittim. Suyumuz var oralarda, bugün başlarsak Temmuz’da suyu getiririz. 7 milyon kredi gerek. Ama bu suyu getirmek için kullanılacak olan boruların 7 milyon lira bir maliyeti var. 3-4 milyon da diğer masrafları olacak. Meclisin ortak bir kararına ihtiyacımız var.” dedi.

CHP grup sözcüsü Tümer Erikli’de su sıkıntısı olduğunu ancak uygulamanın hızlı olmaması gerektiğini söyleyerek, tarla arazilerinden geçecek olan boru hattından ve bürokratik işlerden dolayı suyun gelmesinin Temmuz ayını geçeceğini kaydetti. Önümüzdeki yıl konuyu Erikli halkıyla da konuşup sonrasında adım atılması önerisinde bulunan Tümer, Yayla örneğini vererek, “7 bin hane var Erikli’de 2’şer bin liralık katkı payıyla faiz yüküne girmeden yapılabilir. Ayrı bir hesap açılır ve nakit para ile yapılabilir. Arıtmasına bile para kalabilir. Önümüzde 9 ay var. Yayla’daki problem de çözülür. 90 günde yapılacak işler değil bunlar. Bu yol izlenirse herkesin menfaatine olur” diyerek önümüzdeki sene görüşülmesini istediklerini dile getirdi.
Oylama sunulan maddeden 7 milyon 718 bin TL’lik kredi alınması çıkarılarak, gerekli işlemlerin yapılması konusunda Helvacıoğlu’a yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu