Genel

Sahillerde çöp sorun olmayacak! GÜNEKAB yaz sezonuna hazır

‘’Güney Edirne Katı Atık Birliği olarak yaz dönemlerinde artan nüfus ile birlikte  sahillerde oluşan atık sorununun bu yaz döneminde de tekrarlanmaması için sezona hazır bir şekilde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.’’

Birlik Başkanı Erhan ENGİN : ‘’Sahillerimizde yaz aylarında görülen çöp sorununun çözümü noktasında, Koruklu mevkiinde yapılan aktarma istasyonuyla hem vahşi depolamanın yaratmış olduğu problemleri hem de  belediye ve il özel idaresine bağlı  atık toplama araçlarının Paşayiğitte bulunan GÜNEKAB tesislerine getirilmesi konusunda yaşanan sıkıntılarını  ortadan kaldıracağız.  Birliğimizin bütçesiyle yapmış olduğumuz bu tesis ile birlikte yaklaşık 6-7 çöp kamyonunu tek seferde alabilen semi-treylerlarımız ile taşınacak olması, araçların yakıt maliyetleri, amortisman giderleri, bakım ve onarım maliyetleri ile personel giderlerimizde tasarruf sağlayacağız. Belediyelerimiz ve İl Özel İdaremiz ile birlikte  daha etkin bir şekilde atık toplayarak vahşi depolamayı sonlandırmış olacak ve bölgemizde yaşayan halkımız ile gelen misafirlerimizin daha temiz bir çevre de tatil yapmasını sağlayacağız. 

AW124623

Aynı zamanda Enez İlçemizde yapmış olduğumuz tesis ile birlikte Enez, sahilleri ve köylerimizden toplanan atıklar, tırlara yüklenerek Düzenli Katı Atık ve Bertaraf Tesisimize getirilecektir. Bölgemizdeki çöp sorununu ortadan kaldıracak altyapı hizmetlerimizle, çevre ve doğamızı koruyarak, gelecek nesillere aktarmanın en büyük görevimiz olduğunu bilerek çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Ülkemizde ve tüm dünyada etkisini göstermeye başlayan iklim değişikliği ile birlikte doğal kaynaklarımızı korumanın önemi sadece çevremizde değil, hayatımızın tüm alanlarında kendini göstermektedir. Yaşanan orman yangınları, yağış formlarındaki değişiklikler, tüketim alışkanlıklarındaki değişimler sonucu, hammadde üretimi açısından doğal kaynaklarımızın azalması gibi problemler ile birlikte, tarım alanlarının azalması ve susuzluk sorunları ile birlikte, tarımın etkilenmesi gibi konular akla gelince tüm hayatımızı etkileyen bir faktör olarak iklim değişikliğinin önemi bir kez daha göz önüne serilmektedir.

Bu bağlamda birliğimiz, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji konularında sahamızda mekanik ayrıştırma ve kompost tesisimiz sayesinde, sahamıza gelen atıklar, kategorilerine göre ayrıştırılarak geri dönüşüme hammadde kaynağı  olarak katkı sağlayacaktır. Arda kalan organik atıklardan kompost üretip, geri dönüşümü sağlanamayan atıklardan ise elektrik üretimi gerçekleştirmekteyiz. Mekanik ayırma ve kompost tesisimizin imalatı tamamlanmış olup deneme çalışmalarında sona gelmiş bulunmaktayız. Elektrik üretiminde ise günlük ortalama 2300 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak üretimi gerçekleştirmekteyiz.’’  açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu