GenelÖZEL HABER

Sahiller yarın ihaleye çıkıyor.. Şu ana kadar yapılan “durdurun!” çağrıları karşılıksız mı kaldı?

Edirne Çevre Koruma Vakfı, Keşan ve Enez sahillerinde bulunan 14 parselden oluşan 127 bin 464,32 metrekarelik alan 23 Haziran 2021 Çarşamba günü (yarın) Edirne’de gerçekleştirilecek ihaleyle, 3 yıllığına kiralayacak. Tartışmalara konu olan ihalenin sonucu Saros çevresinde yaşayanlar tarafından merak ediliyor.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz Mart ayında Saros Körfezi’nde bulunan irili ufaklı 9 alan, adı tartışmalarla anılan MUÇEV (Muğla Çevre Koruma Vakfı)’den alınarak Edirne Çevre Vakfı’na tahsis edilmişti. Konuyla ilgili çalışmalar başlarken, Edirne Çevre Koruma Vakfı tarafından halk plajı olarak işletilmesi beklenen alanlar bu kez 14 parsel olarak Enez’i de kapsa ihaleye çıkarılmıştı.
Edirne Valiliği’nin sahilleri kiralama kararı kamuoyunda tepkiyle karşılanırken, konu hakkında siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları açıklamalarda bulundu. Bu zamana kadar yapılan açıklamaları yarınki ihaleden önce sizin için derledik.

“Beklendiği gibi olmadı”

Konuyla ilgili ilk olarak, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş açıklamaya yapmış, ihale kararının henüz alınmadığı günlerde Geçmiş, MUÇEV’in Saros Körfezi’yle herhangi bir ilgisi kalmayacağını belirterek “Tümü Edirne Çevre Koruma Vakfı tarafından yönlendirilecek ve turizme açılacak. Saros Körfezi yeniden bölgeye kalmış olacak. Bizim taleplerimiz ve serzenişlerimiz bu yöndeydi. Bu alanlar, kamu kurumu olan Edirne Çevre Koruma Vakfı tarafından çalıştırılacak. Burada, kâr amacı değil, hizmet amacı güdülecek. İleriye yönelik çok güzel projeler var ve onlarında hayata geçeceğine inanıyorum. Saros Körfezi, Edirne ve Keşan’da yaşayan vatandaşlarımız, sahil alanlarında beklediği ve talep ettiği yaşam alanlarına kavuşacaktır. demişti; ancak öyle olmadı.

“Hayal oldu”

MUÇEV’den alınan sahillerin değerlendirilmesi ile ilgili olarak ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, Edirne İle Genel Meclisi’nde sunum yapmıştı. “Hayal edilen Saros ücretsiz halk plajları” olarak tanıtlan projede halkın ücretsiz olarak kullanımına sunulacak alanlar ile duş kabinleri, büfe, yüzer iskele ve can kurtaran istasyonu gibi çok sayıda ücretsiz kullanıma açık imkan bulunurken proje kabul edilmemişti. Geçtiğimiz günlerde ESTAB’ın sosyal medya hesabından tekrar paylaşılan projeye “Hayallerimizi Edirne Çevre Vakfı mı yıktı?” yorumları yapıldı.

“Kıyılar halkındır”

İhaleye ilk itiraz Trakya Platformu’ndan geldi. Saros Körfezi kıyılarının Edirne Çevre Koruma Vakfı Ticari İşletmesi tarafından 3. kişilere işletilmek üzere ihaleye çıkarılması üzerine Trakya Platformu Sözcüsü Av. Bülent Kaçar yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Enez’den Mecidiye’ye kadar uzanan kumsalların aynı zamanda ‘koruma bölgesi’ ve ‘hassas bölge’ olduğunu belirten Kaçar, “Devlet kurumlarının tek amacı kamu hizmeti olmak zorundadır” dedi.

“Mafyavari ilişkilerde bulunanlar bu alanları alırsa, yerel esnafımız ölür”

Aradan geçen zamandan sonra Enez’den Keşan’a kadar uzanan sahiller için ihale kararı çıktı sonrasında Keşan Kent Konseyi açıklama yaptı. Başkan Hasan Karagöz yaptığı açıklamada “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı anlamakta zorlanıyoruz. Doğada var olan her rengi, Amerikan doları gibi yeşil görmeye başladılar. Kumsalları, ormanları ve denizi de bu şekilde görüyorlar. Her şey para ve ticari mal değildir.” derken, “Yerel esnafların bu belirlenen değerler üzerinde mevcut alanları alabilmeleri mümkün değildir. Telafisi mümkün olmayacak sonuçlar çıkabilir. Ortalıkta dolaşan pis kokular, Saros Sahillerine de yansıyabilir. Mafyavari ilişkilerde bulunanlar bu alanları alırsa, yerel esnafımız ölür. Halkımız, elini kolunu sallayarak kumsallardan yararlanamaz. Bunun görülmesi lazım. Yetkilileri göreve davet ediyoruz.” çağrısında bulundu.,

“Bu iş başka bir yere gidiyor”

Konuya siyasi kanatlardan da tepkiler geldi. İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, “Hükümet öyle bir talana müsaade ediyor ki; eskiden bu işin etiğinden, kanunsal sıkıntılarından çekinen utanan kişiler artık bu sahilleri nasıl talan ederim derdine düşmüşler.” diyerek sitemde bulunken, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na “İvedi bir şekilde bunu gündemine alıp, en azından Keşan mücavir alanları içinde olan yerleri alıp, Enez’de bulunan kısımları da Enez Belediye Başkanı ile görüşmek suretiyle bizzat talep etmeli. Artık bunun parasına bakmayacak; çünkü bu iş başka bir yere gidiyor. Maalesef ileride çok daha büyük sıkıntıların yaşanmaması adına bunu rica ediyorum” sözleriyle çağrıda bulunmuştu.

“Keşan ve Trakya bölgesi bir saldırı altında”

EÇEV ve sahillerin kiralanması konusu için bir açıklamada CHP tarafından geldi. Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, MUÇEV’in gidişine sevinirken, EÇEV tarafından verilen kiralama kararının rant uğruna yapıldığını belirtti. “Bölgenin ücretsiz tahsis edilmesini, olmuyorsa halk plajı modeli ile ihya etme yetkisinin Keşan Belediyesi’nde olması suretiyle kiralanması gerektiğini öngörmekteyiz. Yine aynı yerdeyiz.” diyen Pekcan, şu ifadeleri kullandı: “Biz MUÇEV’den kurtulduk diye sevinirken, EÇEV’e buraların verileceği ortaya çıktı. Dilerse konu ile ilgi açıklamayı ESTAB yapabilir. ESTAB burasının ticari amaç gözetmeden temizlik, bakım, duş gibi hizmetlerini yaparak halkın yararına kullanılması ile ilgili proje hazırladı, bununla ilgili bir ilerleme sağlanmadı.” derken, “Keşan Belediyesi iktidarın gücünü aslında kullanmasına da gerek yok. Olay Edirne’de, bizim valimizde. Burasının ihaleye çıkıp çıkmamasına burada karar verilebilir.” ifadelerini kullandı.

Keşan Belediyesi sessiz kaldı

İhaleye 24 saatten az bir süre kala şimdiye kadar Keşan Belediyesi adına kimse konuşmadı. Sessizliğini sürdüren Başkan Mustafa Helvacıoğlu ve yönetiminin alacağı kararlar merak ediliyor.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu