Bölge

Sağanak yağışın etkili olduğu Babaeski’de taşkın suları onarılması zor izler bıraktı

Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Alpullu beldesinde taşkın dolayısıyla tahliye edildikleri evlerine temizlik için giden ve evleri ile eşyalarının durumunu görünce üzülen vatandaşları komşuları teselli etmeye çalıştı

Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Alpullu beldesinde vatandaşlar, derelerin taşması sonucu hasar gören ev ve iş yerlerinde temizlik yapmaya başladı.

Taşkın nedeniyle evlerinden tahliye edilen vatandaşların bir kısmı, suların çekilmesiyle temizlik için evlerine döndü.

Bazı vatandaşlar ev ve iş yerleri ile eşyalarının durumunu görünce gözyaşlarını tutamadı.

Evindeki suyu tahliye etmeye çalışan Sevcan Engin‘i komşuları teselli etmeye çalıştı.

Engin, gazetecilere yaptığı açıklamada, 5 ay önce kredi ile aldığı evini gördüğünce şok olduğunu söyledi.

Çaresizlik içerisinde olduğunu belirten Engin, şöyle konuştu:

“Yeni aldığım ev de eşyalar da balçık içinde. Şimdi ne olacak bu evin hali, nasıl temizleyeceğim? Sabah karşı aniden şiddetli sağanak nedeniyle evimizi su bastı.  Bütün eşyaların gitti. Ev çürüdü, bitti. Her şeyimi yeniden aldım bu evde oturacağız diye. Allah’ım ne umutlarla aldım ben burayı.”

Celal Çetinkaya da kendi imkanları ile evlerini temizlediklerini söyledi.

Çok üzgün olduğunu anlatan Çetinkaya, şunları anlattı:

“Ben gece saat 02.00’de yattım. Buğday tarlalarında yeni yeni göller oluşmuştu. Sabah saat 04.00’te belediye anonsu, jandarma araçlarının sirenleri ile uyandık. Gece bir baktım sokak ana dere gibi akıyor. Ben 64 yaşındayım, böyle bir akıntı görmedim. 3 ya da 4’üncü kez evimizi su basıyor. Bu çok büyük bir afet. Şu an kendi imkanlarımız ile temizlik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Evimiz tarlalardan gelen çamur ve çalı çırpı ile doldu.”

Alpullu Belediye Başkanı Erhan Ceylan, belediye ekiplerinin sürdürdüğü çalışmaları incelemesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, devletin bütün imkanlarının vatandaşlar için seferber olduğunu söyledi.

Taşkın nedeniyle evlerinde kalan vatandaşları iş makineleriyle tahliye edip okul binaları ile otellere yerleştirdiklerini anımsatan Ceylan, şu an tüm ekiplerin bölgede canla başla çalıştıklarını kaydetti.

Hasar tespite başlanacağını dile getiren Ceylan, şunları kaydetti:

 “Şu anda kendi yaramızı sarmaya çalışıyoruz. Kalan suyu tahliye edip, hasar tespitlerine devam edeceğiz. Daha 2-3 gün boyunca sokaklarda halkımızla beraberiz. Devletin tüm imkanlarını sağlayan başta valimiz olmak üzere, sayın milletvekilimize ve mahalle muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Şu anda 400 evimizde hasar meydana geldi. 400 evde 800 kişi yaşıyor. Onların bir kısmını tahliye ettik. Bir kısmı evlerinin ikinci katlarında konakladı. Şimdi evlere yavaş yavaş dönüşler başlıyor, okulumuzdan ve otellerimizden. Eğer yatamayacak gibi durumu olan vatandaşlarımızı yeniden otellere yönlendireceğiz. AFAD, Kızılay, İl Özel İdaresi burada vidanjörlerimiz çalışıyor. Bu şekilde yaralarımızı sarıyoruz.”  

Temizlik seti dağıtıldı

Türk Kızılay Kırklareli Şubesince taşkından etkilenen vatandaşlara temizlik seti dağıtımı yapıldı.

Türk Kızılay Kırklareli Şube Başkanı Volkan Göç, vatandaşların evlerini temizlemeleri ve yeni tip koronavirüs salgınından korunmaları amacıyla temizlik setleri dağıttıklarını söyledi.

Türk Kızılay olarak vatandaşların yanında olduklarını anlatan Göç, bölgedeki çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu