Haberler

Köşe yazarı Cavit Deniz sordu: “Keşan, siyasette irtifa mı kaybediyor?”

Köşe yazarı Cavit Deniz, Keşan’ın bölge siyaseti açısından yeri ve zaman içinde değişen rolünü değerlendirdi. Bölgede meydana gelen siyasi çekişmelere kurban giden Keşan’ın ‘yönlendirilen’ olduğunu söyleyen Deniz, “Keşan’ın Edirne siyasetinde etkin rol oynaması engelleniyor” dedi.

Sözlerine Cumhuriyet Halk Partisi’nin Keşan İlçe Örgütünü’nün Edirne’deki yansımalarını değerlendirerek başlayan Cavit Deniz, “CHP’nin Keşan’dan Edirne Büyük Kurultay delegesi yok. 8 delegeden birinin bile Keşan’dan olmamasının kabul edilebilir bir yanı var mıdır?” dedikten sonra konuyu AK Parti’ye getirdi.

“Helvacıoğlu neden kurultay delegesi olmadı?”

20 Ocak’ta gerçekleştirilen AK Parti Edirne İl Kongresi’ne Büyük Kongre Delegesi olarak Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın olmasını olumlu karşılayan Deniz, “AK Parti’ye geldiğimizde son Edirne İl Kongresi’nde Keşan’dan bir kurultay delegesi var. Keşan İlçe Başkanı’nın Büyük Kurultay delegesi olması gayet yerinde ve olması gereken bir durumdur. Bundan doğal bir şey olmaz; ancak Keşan’a belediye başkanlığı kazandırmış bir örgütün belediye başkanı olarak seçtiği kişi, yani Mustafa Helvacıoğlu neden kurultay delegesi olmadı? Mustafa Helvacıoğlu, Kurultay Delegesi yapılmalıydı.” diyerek Helvacıoğlu’nun da isminin olması gerektiğini kaydetti.

“Rekabetin azizliğine uğramış olabilir”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu isminin geçmemesini parti içi çekişmelere bağlayan Deniz, şu ifadeleri kullandı: “Uygulama AK Parti içinde bir takım yerel rekabetlerin ileriye yönelik hesap ve niyetleri geriletme uğraşı içine girildiğinin göstergesidir. Bu uygulamanın Keşan siyaseti açısından kabul edilebilmesi mümkün değildir. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, böyle bir rekabetin azizliğine uğramış olabilir. Bu bir prestij kaybı ve AK Parti açısından bir gerilemedir. Parti içinde bireysel hırs ve rekabetlerin veya birbirlerinin önünü kesme ‘hesap kitaplarının sonucu olarak Mustafa Helvacıoğlu delege olamadı mı?’ yanıt bulması gereken siyasal sorulardan olarak önümüzde durmaktadır.
Sonuçta Mustafa Helvacıoğlu’nun AK Parti’de Büyük Kurultay delegesi yapılması gerekirdi. Keşan’da bu AK Parti’de siyaseten bir gerileme olarak değerlendirilebilir.”

“Edirne’den iki isim”

Öte yandan AK Parti’nin Edirne’de milletvekilliği için iki isimle öne çıktığını da belirten Cavit Deniz, “Milletvekilliği adaylığı için Aksal’ın yanında İl Başkanı Belgin İba’nın da adı kulislerde dolaşıyor. Bu bir gerçek; ancak asıl gerçek AK Parti’nin bu koşullarda nasıl iki milletvekili çıkaracağıdır. İki milletvekili çıkarması an itibari ile olanaksızdır.” diyerek bundan sonra devan edecek sürecin merak konusu olacağını belirtti.

“Keşan ilçe örgütleri yönlendirilen konuma geldi”

Son olarak siyasi çekişmelerin Keşan siyaseti ve bölge ağırlığı konusunda negatif etki yarattığı ve zaman içinde de Keşan’ın oyundaki rolünün değiştiğini kayıt düşen Cavit Deniz, “Keşan’daki siyasi partiler, geçmişte Edirne siyasetine yön verdiklerini ifade ederlerdi, şu anda ise Keşan ilçe örgütleri yönlendirilen konuma gelmişlerdir. Edirne’de Keşan’daki iktidar ve ana muhalefet partilerinin geriletildiği ve Edirne siyasetinde etkin rol oynamalarının engellendiği anlamını taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu