GündemHaberler

Eğitim-İş Keşan Temsilciliği yüz yüze eğitime kademeli geçişte yaşanabilecek olumsuzluklara dikkat çekti

15 Şubat’ta köy okulları ile başlayacak yüz yüze eğitim süreci öncesinde Eğitim-İş Keşan Temsilciliği basın açıklamasıyla, uygulamaya konulacak yeni kararları değerlendirdi. Büyükşehirlerde köy olmaması ve köylere de taşımalı sistemle merkez okullara öğrenci gelişini değerlendiren Eğitim-İŞ, “Eğitim önemli, sağlık ise hayatidir.” diyerek, “Kimsenin yanlış eğitim ve sağlık politikaları yüzünden hayatını kaybetmesini istemiyoruz!” denildi.

Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Vaka sayılarındaki artış gözden geçirilecek”

15 Şubat’ta köy okullarında eğitim ve öğretimin başlamasına, 1 Mart’ta ise sınava girecek olan 8. ve 12. sınıflar ile ilkokullar ve özel eğitim okullarının açılmasına karar verilmiştir. Yüz yüze eğitim kararının il bazlarında farklılaşabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, vaka sayısında artış gözlemlenen illerde bu kararın gözden geçirileceğini not düşmüştür.

“Büyükşehirlerde köy okulu yok”

Ancak Büyük şehir statüsündeki tüm köyler mahalle olduğu için bu okulların köy okulu statüsünde olmadığını göz ardı etmemek gerek. Ülkemizdeki tüm büyük şehirlerde  köy okulu bulunmamaktadır. Büyük şehir mahalleleri bu uygulamanın neresinde yer almaktadır.

“Resmi yazı ulaşmadı”

Bunun yanı sıra büyük şehir statüsünde olmayan bir çok İl ve ilçemizde kapanan köy okullarının bir çoğu merkeze taşınmaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde 15 Şubatta Türkiye genelinde kaç okul açılacaktır. Süreç ve konu ile ilgili okul/ kurumlarımıza şu ana kadar herhangi bir resmi yazı ulaşmamıştır.

“Önlemler alınmadan adım atmak, toplum sağlığına aykırı”

Uzaktan eğitimde bir türlü çözüm iradesi gösterilmediği için kronikleşen sorunlar yüzünden eğitimde fırsat eşitsizliği bu dönemde hat safhaya çıkmıştır. Yine bu dönemde milyonlarca öğrencimizin eğitime ulaşamadığını biliyoruz. yüz yüze eğitime büyük önem versek de, ülkede her gün 200’e yakın insanımızı canından eden salgın tehlikesi varken, bu adımın gerekli önlemler alınmadan atılmasını toplum sağlığına aykırı bulmaktayız.

“Alelacele başlatılacak yüz yüze eğitim, kuluçkaya zemin hazırlar”

Aşılama için geç kalınan öğretmenlerin, öğrencilerle iç içe olması, hayati risk teşkil edecektir. Bu durum sadece öğretmenlerin ve öğrencilerin değil toplum sağlığını tehlikeye atacaktır. Öğretmenler aşılanmadan alelacele başlatılacak bir yüz yüze eğitim dönemi, Korona virüse istediği kuluçka zeminini sağlayacaktır. Yüz yüze eğitime geçilmesi özellikle bu sınıflar için şarttır ama bu geçişin sağlanabilmesi için sınıflardaki sayıyı minimum tutmak, okulu düzenli şekilde dezenfekte etmek gibi hayati adımlar atılmalıdır. 

“Denetim ve düzenleme şart”

Eğitim önemli, sağlık ise hayatidir. Yüz yüze eğitime geçilmesi için aşılma sürecinin (en azından öğretmenler açısından) tamamlanması şarttır. Okullara kadrolu temizlik personeli atanması, tüm okullara gerekli hijyen malzemelerinin periyodik olarak teslim edilmesi, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığının sıkça denetlenmesi gerekmektedir. Okulların, sınıfların, okul bahçelerinin fiziki durumları gözetilerek metrekareye düşecek insan sayısına dair düzenlemeler yapılması şarttır. 

Bizler bir an önce öğrencilerimize, öğrencilerimiz de eğitime kavuşmayı istiyor ancak kimsenin yanlış eğitim ve sağlık politikaları yüzünden hayatını kaybetmesini istemiyoruz!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu