GündemSiyaset

Pekcan CHP’li 30 yılı anlattı: “Yapılanlar, güneşi balçıkla sıvamaktır”

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın “30 sene boyunca Keşan’ımıza hizmet anlamında bir çivi bile çakmadı.” sözlerini eleştirdi. 30 senede yapılan yatırımları sıralayan Pekcan, “Yaptık ama işletmeyi bile beceremiyorsunuz.” dedi.

Sözlerine “Bunu defalarca anlatmış olmamıza rağmen hala AKP’li ilçe başkanı, vekili ve belediye başkanı tarafından yapılan CHP’nin çakıp çakmadığı çiviler ile ilgili açıklamalardır. ‘Çakmadılar’ dedikleri müddetçe, ben yine anlatmaya devam edeceğim.” ifadelerini kullanarak başlayan Pekcan, “Uzun sürecek çünkü çiviler çok fazla. Yaptık ama işletmeyi bile beceremiyorsunuz.” diye konuştu.

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın 16 Kasım’da, “CHP belediyesi, 30 sene boyunca Keşan’ımıza hizmet anlamında bir çivi bile çakmadı.” şeklindeki sözlerine tepki gösteren, Pekcan, şunları söyledi: “AKP’li belediye başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun da, defalarca bu tür açıklamaları var. Bunları daha önce anlattım. Bu 30 yıllık sürecin 27 yılı bizim, 3 yılı ise, ittifak ortakları olan MHP’nindir. Rahmetli belediye başkanlarımız ve yaşayan belediye başkanımız, Keşan’a ne kadar çok hizmet ettiklerini ve Keşan’da yaşayan insanlar için neler yaptıklarını anlatacağım. Onlar çivi çakmamış dedikleri sürece, ben ya da başka bir arkadaşımız bunu anlatmaya devam edecektir.” diyerek konuşmasına devam eden Pekcan, şu açıklamaları yaptı:

“İşletmeyi dahi beceremiyorsunuz”

“Kadıköy Rasim Ergene İçme ve Kullanma Suyu Arıtma ve Terfi Merkezi var. 1993 yılında yapılmış. 2004 yılından 2013 yılına kadar düzenleme ve tadilat yapılarak, suyun kalitesi artırılmış. Halen oradan kaliteli ve kesintisiz su verilebilmektedir. Ama bu kadar büyük bir tesisten AKP’li belediye suyu kesintisiz şekilde vermeyi dahi beceremiyor. Kumdere’deki su kuyuları, 1996-1998 yılları arasında İller Bankası’yla ortak yapılan çalışmanın ürünüdür. Keşan’ın 2040 yılına kadar içme suyu ihtiyacı göz önüne alınarak yapılıyor. Ayrıca, yine bizim dönemimizde, 6 su kuyusunun zemin etütleri yapıldı ve kuyular kazılmaya hazır. Bu belediye anca o kuyuları kazar. Kazdığı zaman sahiplenmesin. Çünkü o çivi de bizim zamanımızda çakıldı. Mehmet Gemici Parkı, bölgenin en güzel parklarından biridir. Bugün gelinen noktada, Mehmet Gemici Parkı’nın halini görüyoruz! Bizim çaktığımız çivinin sürdürülebilirliği bile yok. Bakımı dahi yapılmıyor. Belkoop bölgesinde 18 uygulaması yapıldı ve yaşam alanının oraya gitmesi sağlandı. Oradaki Keşan halkının mağdur olmaması için belediye elinden gelen her şeyi yaptı. Daha sonra orası yapılaşmaya açıldı. O bölgede ilk Belkoop projesi yapıldı. Belediye eliyle yapılan tek toplu konut özelliği olan Atakent-1 ve Atakent-2 konutları yapıldı. Bu konutlar belediye eliyle gerçekleştirildi.”

“Halkı hiçbir zaman mağdur etmedik”

Recep Pekcan sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’ımıza mezbaha yapıldı ve halen hizmet veriyor. Mezbaha sonraki belediye başkanlarımız döneminde yenilendi ve büyütüldü. Trakya’da belediye eliyle yapılan yeni belediye binasıdır. Yeni belediye binası, 50 bin 935 metrekarelik inşaat alanı var, 840 tezgâhlı pazaryeri, 296 adet dükkan ve ofis, 560 kişilik sinema, tiyatro ve konferans salonu var. Binanın altında, 740 araçlık otopark alanı bulunuyor. Ufak tefek eksiklerde olsa, o dönem için İller Bankası’ndan kullanılabilen en yüksek krediyle, Keşan’a yapılan çok büyük hizmettir. Böyle büyük bir projeyi gerçekleştirmek yine Cumhuriyet Halk Partisi’ne nasip oldu. Belediye, salonun önündeki bölümü camla kapatıp, kütüphane yapıp açılış yaptılar. Alt tarafta bir yeri kapattılar, nikah salonu yapıp açılış yaptılar. Büyük projeyi yok sayıp, bizim yaptığımız projenin üzerinden 3 tane açılış yapıldı. Biz bunları yaparken, halkı hiçbir zaman mağdur etmedik. İnşaat çalışmaları başladığında, esnafımız mağdur olmasın diye geçici yerler yaptık. DSİ’yle ortaklaşa, Keşan Atık Su Arıtma Tesisini yaptık. AKP’li arkadaşların hayal bile edemeyeceği şeylerdir. Dikkatle izlesinler, belki onlarda bir çivi çakarlar. 20 milyon TL’lik bedelle yapıldı. Yaşanabilir bir çevre ve hijyenik bir ortam için çok büyük bir projedir. Keşan kanalizasyon altyapısı yapıldı. Keşan’a yaklaşık 210 kilometrelik kanalizasyon altyapısı gerçekleştirildi. Ayrıca, arıtma tesisine gitmesi için yedek kolektör hattı yapıldı. Yağmur suyu kanal projesi yapıldı. 7 kilometrelik bölümde yağmur suyunu toplayacak bir altyapı yapıldı. GÜNEKAB, Paşayiğit Mahallesi’nde Katı Atık Bertaraf Tesisi yapıldı, çöpler ayrıştırılıyor ve bu dönemde elektrik üretimi gerçekleştirildi. ESTAB, Saros Körfezi’nin tanıtımı yapılıyor. Balıkçılığın gelişmesi, trollerin engellenmesi ve dalış turizmi için ilk etapta gemi batırıldı. Heykeller ve taş bloklar batırıldı. Orada balık sayısının artması sağlanırken, ilk su altı müzesi oluşturuldu. Daha sonra uçak batırıldı. Keşan Belediyesi tarafından Toptancı Hali yapıldı. Partimizin ve başkanlarımızın yaptığı bu kadar güzel yatırımları işletmeyi dahi beceremiyorsunuz. Galericiler Sitesi yapıldı.”

“Alınlarından öpüyor ve kutluyorum”

Keşan Belediyesi’nde CHP döneminde yapılan yatırımlar hakkında verdiği bilgilerin ardından Recep Pekcan, şu sözleri kaydetti: “Bu dönemlerde parti örgütünde görev yapan ilçe başkanlarıma, yönetim kurulu ve belediye meclisi üyelerime aramızdan ayrılan rahmetli Rasim ağabeye, Mehmet ağabeye ve hala aramızda olan sevgili meslektaşım Mehmet Özcan’ın haddim olmayarak alınlarından öpüyor ve kutluyorum. Bu kadar şeye rağmen; hala AKP’li ilçe başkanları ve belediye başkanları kalkıp ’30 yılda bir çivi çakılmadı diyorlarsa, akşam oturup bu açıklamayı izlesinler”

“Sahiplenmeye kalkmadan şimdiden söyleyeyim..”

“30 yılın ardından AK Parti’li 3.5 yıl hakkında değerlendirmelerde açıklamalarında devam eden Recep Pekcan şöyle konuştu: “Macera Parkı var ve yürüyor; ama klasik AKP zihniyetiyle sahiplenmeye kalkmadan şimdiden söyleyeyim. Bu bir Avrupa Birliği projesidir ve bizim zamanımızda yapılmıştır. Zamanında bitmeme sebebi, Bulgaristan’daki belediyenin işlerini bitirememelerindendir. Hayvan barınağında da olduğu gibi bu da CHP projesidir.”

“210 km kanalizasyonu Sayın Helvacıoğlu, ölçsün bakalım ölçebilecek mi?”

“Bu söylediğim tüm projeler aslında kocaman işler ve bunları CHP’li arkadaşlar yaparken bir sonraki seçimi kazanma hesabı yapmadılar. Çünkü belediyecilikte toprak atına gömülen şey görülmez. Buradaki amaç halka hizmettir. 210 km kanalizasyonu Sayın Helvacıoğlu, ölçsün bakalım ölçebilecek mi? Biz hiçbir zaman kendimize yönelik bir şey yapmadık. Eksik kaldık. Süslemek çok kolaydı, sonrasında yapacağımız bir şeyler vardı; keşke teveccüh gösterseydiniz, bizden biri belediye başkanı olsaydı. Seçme hakkınıza bir şey söyleyemem. İçim acıyor; ama son dönemde yapılan şeylere ben ‘çivi’ demem. Yatırım demem. Bunlar belediyenin normalde yapmak zorunda olduğu şeylerdir.”

“Asfaltı betonla yamadılar”

“Yapılan her şey çöküyor. Muammer Aksoy Caddesi’ni beton asfalt yaptılar, berbat halde. Sonra da betonun üstüne asfalt atmaya kalktılar, vazgeçtiler. Muhtar Ali Çevikel Caddesi’ni yaptılar 1 ay sonra söküldü, yerine asfalt yapıldı. Yapan şirkete tekrar para ödendi mi? O işler yapılırken belediye araçları ihale edilen yerde neden çalıştı? Mehmet Gemici Caddesi, eski hastane arkasındaki cadde de öyle. Asfaltı betonla yamadılar.”

“Gönül Belediyecisi arkadaşınız…”

“Bir sene sonra o belediyeyi biz yöneteceğiz. Bizim paramız o kadar çok, o kadar yanlış şeylere harcandı ki… Keşan’da yatırım yapacak bir yer var mı? Keşan’da halka hizmet edecek bir tane yeni yapı var mı? Yalnızca yollar ve kaldırımlar var. Ortada proje olmadan yıkılıyor. Eski itfaiye yeri yıkıldı, esnaf umrunda değil. Köy Garajı’nı yıktı, soktu kepçeyi yıktı; onlarca esnaf gitti. Sonra eski belediye yerini yıktı, yine onlarca esnaf gitti. Keşan Belediye Başkanı, Keşanlı esnafını polis zoruyla dükkanlarından attı. Gönül Belediyecisi arkadaşınız… Yine proje yok.”

“Arkadaşlarımız mahkemeye gitmedi”

“Biz bunları her zaman yaparız. Halk için çok görülmese de yaparız; çünkü olayın temelinde insan var. Belediye kiracıları var mesela… Bir sürü icralar gitti. Yeniden değerlendirme ile yüzde 60 zam yapıldı; bizim başkanımız ve meclisimiz 2017-18-19 yılında bu artışı ‘ekonomik durum kötü’ diyerek yapmadı. Müfettiş gelip kamu zararı diyerek 1 milyon lira zimmet çıkardı; ama savcılık haksızlık yapılmadığı ve gerekçe doğru olduğu için bir şey yapmadı. Arkadaşlarımız mahkemeye gitmedi.”

“Bugün Keşan’da yaşananlar, güneşi balçıkla sıvama çabası”

“Yok sayma çabası. Doğru olmayan şeyleri defalarca söyleyerek inandırma çabası. Ülkenin ve Keşan’ın geldiği hal meydanda. Doğruları söylemeye devam edeceğiz. Her ne kadar devletin yaptığı yatırmaları parti olarak sahiplenmeye çalışsalar da.. Asfalt açılışı yapıyorlar, asfalt AKP’nin parasıyla mı yapıldı? Bu belediyenin yapmak zorunda olduğu yer. Peki sanayiden ne kadar aldınız? Kendi yapmak zorunda olduğunuz aslaftı yapmak için esnafın parasını kullandınız mı, kullanmadınız mı? Aynısını İl Genel Meclisi çalışmalarında da yapıyorlar. Devletin yaptığı şey, partinin yaptığı bir şey değildir.”

“Sandığa attığınız oyla destek verin”

“Son olarak, doğruları söylemeye devam edeceğiz diyerek sözlerine devam eden Pekcan, vatandaşlara şöyle seslendi: “Biz neye mal olursa olsun, yapmaya devam edeceğiz; ama lütfen genel seçimlerde ve yakında olacak belediye seçimlerinde, bu söylediklerimizi ve onların söylediklerini tartın. Sakın umutsuzluğa kapılmayın, Kurtuluş Savaşı’nı düşünün. Artık bir Atatürk yok; ama hepimiz varız. Siz ne kadar tavır koyuyorsanız, sandığa attığınız oyla destek verin.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu