Gündem

Pazaryerinin kapatılması kararının ardından esnaf odaları çağrıda bulundu: Kurallara uyalım!

Edirne genelinde artan coronavirüs vakaları sebebiyle Keşan?da cuma günleri kurulan halk pazarı, Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, 1 hafta süreyle kapatıldı.
Kurul, bu hafta kapalı kalacak pazaryerinin bir sonraki hafta açılıp-açılamayacağıyla ilgili kararı, yeni vakaların değerlendirilmesi sonrasında vereceği öğrenilirken, Konuyla ilgili olarak, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman ve Keşan Sebze, Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır değerlendirmelerde bulundu.

“Vakaların artması nedeniyle pazar kapatıldı”

Keşan pazarının coronavirüsü vakalarında yaşanan artış nedeniyle, 1 hafta süreyle kapatıldığını belirten Hasan Kocaman, “Vakalarla ilgili alınan tedbirler sonuç vermesi durumunda, pazarımız önümüzdeki hafta cuma değil; cumartesi günü kurulacak. Koronavirüs nedeniyle, vakaların artması nedeniyle, cuma günü kurulan pazarın tedbir amaçlı kapatılması yönünde karar alınmış. Cuma günü kurulan pazara ilçe dışından esnaf ve müşterinin çok olmasından ötürü kapatılmış. Semt pazarına ilçemizdeki esnaflarımız ve vatandaşlarımız geldiği için onlara dokunulmadı.” dedi.

“Kurallara uyulmazsa, ekmeğimizden oluruz”

Kocaman sözlerini şöyle tamamladı: “Pazaryerinin 1 hafta süreyle kapatılması yönündeki karara uyacağız. Ancak, hastalık devam ederse ve kapanma süresi 15-20 gün sarkarsa, o zaman sıkıntılar yaşanmaya başlar. Vatandaşımızın alınan kararlara şiddetle uymasını istiyoruz. Herkesin birbirini uyarması lazım. En azından gelecek hafta ticaretimizi rahatça yapalım. Eğer konulan kurallara uyulmazsa, esnaf olarak, biz ekmeğimizden oluruz.”

“Yetkililerin aldığı karara saygı duyuyoruz”

Cuma günü kurulan pazaryerinin tedbir amacıyla kapatılması hakkında değerlendirmelerde bulunan Mustafa Çakır, “Esnaflarımız ekmeğinin peşinden koşuyoruz. Pandemi nedeniyle, işlerimiz her geçen gün kötüye gidiyor. Ödemeleri yapmakta zorluk yaşıyoruz. Ancak, önceliğimiz halkın sağlığıdır. Yetkililerin aldığı karara saygı duyuyoruz. Kurallara uyulmaması durumunda, halk pazarının ardından semt pazarları da kapanırsa ne yapacağız? Yasaklarda en büyük zararı küçük esnafımız görüyor. Yasakların sona ermesi için vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymasını istiyoruz.” dedi.

“Bir daha yaşanmaması için kurallara uyalım?

Çakır, sözlerini şöyle tamamladı: “Tedbir amacıyla, pazaryerleri kapanıyor ancak, büyük alışveriş merkezlerinin açık olduğunu görüyoruz. Burada, bir çelişki söz konusu. Büyük alışveriş merkezlerine gösterilen bir takım kolaylığın biz esnaflara neden gösterilmiyor? Büyük alışveriş merkezlerinde kalabalık daha fazla. Pazaryerinde uygulanan kısıtlamalar, büyük alışveriş merkezlerinde uygulanmalı. Biz küçük esnaf olarak, tüm hijyen kurallarına uyuyoruz. Yetkililerimiz, kapatma kararıyla birlikte bize gerekli uyarılarda bulundu. Kapanmaların bir daha yaşanmaması nedeniyle, tüm vatandaşlarımızın gerekli tedbirleri almasını ve kurallara uymasını bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu