Gündem

Kontrollü giriş çıkış uygulaması kaldırılan Beyendik’te hayat normale dönmeye başladı

Mutasyonlu virüsün görülmesi üzerine süresiz karantinaya alınarak giriş ve çıkışları kontrollü şekilde sağlanan Beyendik’ten sevindiren haber geldi. Vakaların düşüşe geçmesi üzerine beldenin giriş ve çıkışlarındaki uygulama noktaları kaldırılırken, yerleşim yerinde hayat yeniden normale döndü.

Keşan’ın, 2 bin 699 nüfuslu Beyendik beldesi, şehirde mutasyonlu koronavirüs vakalarının görülmesi üzerine 23 Şubat’ta karantinaya alınmıştı.
Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararı doğrulusunda beldeye giriş-çıkışlar jandarma tarafından kontrollü sağlanırken, çevre köylerle bağlantı yolları da çekilen setler ile engellenmişti.Vakaların artışının önlenmesi ve Beyendik dışına çıkılmasının engellenmeye çalışıldığı bu uygulama sırasında bakkal, manav, kasap ve fırınlarınlar açık tutulurken, riskli vatandaşların ihtiyaçları ise vefa sosyal destek gruplarınca karşılanmıştı.


Aradan geçen bir haftalık zamanın ardından yaklaşık bir hafta boyunca dış dünyadan izole bir şekilde yaşayan Beyendik’teki kontrollü giriş çıkış uygulamasına son verildi. Vaka sayılarında düşüşlerin yaşandığı ve yerleşim yerinde kontrolünün sağlanması üzerine Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu dün akşam saatlerinde yeni kararlar aldı. Buna göre beldenin diğer yerleşim yerlerine olan ulaşım yolları tamamen açıldı.


Uzun bir aradan vatandaşlar yeniden belde dışına çıkmanın sevincini yaşarken, hayatın normale döndüğü Beyendik’te vatandaşların gün içinde kısa yürüyüşler yaptığı görüldü.

Yeniden normale dönen Beyendik’te vakaların kontrol altına alınmasıyla birlikte yine de koronavirüs taşıyan vatandaşların en karantinaları devam ediliyor. Bir yandan Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler filyasyon ve aşılama çalışmalarına ederken, vatandaşlar da yeniden karantina günlerine dönmemek için alınan tedbirlere uymaya çalışıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu