Haberler

Pazardaki tezgahların yarısı boş kaldı

Dünyayı ve Türkiye’yi tehdit eden corona virüs nedeniyle İçişleri Bakanlığı, tarafından alınan tedbirler kapsamında valiliklere gönderdiği ek genelgede; semt pazarlarında giyim, ve benzeri maddelerin satışına izin verilmeyeceğini bildirdi.
Bugün Keşan’da açılan halk pazarında birçok tezgah yeri boş kaldı. Pazar erken toplandı.


Yasaklar kapsamında pazarda tezgah açmak için yalnızca sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda ile temizlik maddelerinin satışına izin verildi. Konfeksiyon bölümünün olduğu yerlerde ise trafik akışı verildi.


Pazarcıların maske ve eldiven takmaları zorunlu hale getirilirken, müşterin ürünleri seçmesine ise izin verilmedi. Pazara çıkanlara, belediye hoparlörlerinden sık sık alışverişlerini tamamlamalarının ardından evlerine erken dönmeleri konusunda uyarı yapıldı.
Bazı esnaflar pazarda az insan olması sebebiyle işlerin kötü olduğundan yakınırken bazı esnaflar ise pazara yalnızca alışveriş yapmak için gelenler olması dolayısıyla sorun olmadığını kaydetti.

Pazar açılmadan önce ise sabah saatlerinde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği (KEDAK) üyeleriyle birlikte pazarcılar ile alışveriş yapanlara steril mendil dağıtarak, sosyal mesafe kuralına uymalarını istedi.

Helvacıoğlu, tezgah başında sigara içen esnafı ise sigara içmemeleri konusunda uyardı; aynı zamanda vatandaşı sık sık sosyal mesafeyi gözetmeleri konusunda uyardı. Helvacıoğlu, “Bugün daha daraltılmış bir pazar kurduk. Hem pazarcılara hem de vatandaşlara steril mendil dağıtıyoruz. Hem de KEDAK üyeleriyle vatandaşları sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyarıyoruz. Herkesin sosyal mesafeyi koruması lazım. Bu konuda uyarılarda bulunuyoruz. Alışveriş yapacaksak bunu izole ve mesafeli şekilde yapmalıyız” dedi.

KEDAK Başkanı Gökhan Yumuşak da, koronavirüs tedbirleri kapsamında halk sağlığının korunması adına vatandaşlara uyarıda bulunduklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu