Sağlık

Opr. Dr. Ragıp Taş, sigara içenleri Kovid-19’a dair yanlış algılara karşı uyardı

Bir Nefes Sağlık Derneği Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ragıp Taş, halk arasında çokça konuşulan ‘sigara içenlere koronavirüs bulaşmıyor’ iddialarının açıklık getirdi. Konunun tamamen algıdan ibaret olduğunu belirten Taş, söylenenlerin aksine; sigara içenlerde koronavirüse yakalanma durumunda hastalığın çok daha ağır seyrettiğini belirtti.

Kovid-19 tiryakilere bulaşmıyor mu?

Korona virüs tüm dünyayı etkisi altına alıp ölümlerle sallamaya devam ederken, bu ölümcül hastalıkla ilgili olarak her geçen gün yeni teoriler de üretilmeye devam ediyor. Bunlardan şimdilerde en çok konuşulanı ise ‘sigara içenler korona virüse yakalanmıyor’ iddiası.
Sigara içindeki nikotinin koronavirüsü önlemede etkili olduğunu ileri sürenler, sıkça hastalığa yakalanmadıklarını iddia etseler de, virüse yakalanan kişilerin, hastalığı çok daha ağır geçirdikleri biliniyor.

“Tamamen algıdan ibaret, bilimsel veri yok'”

Bu konu hakkında çok önemli bir açıklama, Bir Nefes Sağlık Derneği Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ragıp Taş‘tan geldi. Giderek popüleritesini artıran bu düşüncenin tamamen yanlış bir algıdan ibaret olduğunu belirten Taş, “Asla gerçeği yansıtmıyor. Buna kimse itibar etmesin.” diyerek şunları söyledi:
“Bu yanlış algıya bir de alkolü de katıyorlar; ama bununla ilgili bilimsel bir veri yok. Bu tamamen bir algıdan ibaret. Aynı şekilde dışarıdan eve sigara içip de giren birisi ‘bana bulaşmadı’ diyor, ama belki de o kişi daha önce geçirdi hastalığı bunu bilmiyoruz. Öte yandan kendisine korona virüs bulaşan herkeste şikayet oluşmuyor, kimi insanlar hiç anlamadan hastalığı geçirebiliyorlar. Belki bulaşıyor ve bulaştırıyor; ama kimse de fark etmiyor durumu, bulgular herkeste görülmeyebiliyor.
Bazı insanlar da tesadüfen test yapınca öğrenebiliyorlar koronavirüs taşıdıklarını. Bu tip insanlar da olabilir bu kişilerin içlerinde, sigara da içer denk gelir. Bu şekilde de ‘sigara içenlere bulaşmıyor’ algısı oluyor.”

“Sigara içenler, süreci çok daha ağır geçiyor”

Her şeyin bir rastlantı sonucu oluşan yanlış bir algıdan ibaret olduğunu belirten Ragıp Taş, bu inanışa kapılmak yerine gerçekle gerçekle yüzleşilmesi gerektiğini “Bunların tam aksine, sigara içenlerde koronavirüs sürecinin ağır geçtiği ve ciddi solunum sorunu yaşadıkları bilimsel veriler ve yorumlarla ispatlamıştır. Kovid-19’un önceden zarar görmüş akciğerleri daha fazla etkilediği biliniyor. Böyle yanlış algılara kapılmayın.” diyerek belirtti.

Maske ve sigara kullanımı bağlantısı

Sözlerine ek olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka ‘sigara içmeyin’ çağrısına da gönderme yapan Ragıp Taş, “Cumhurbaşkanımız, sigara tiryakiliği ile ve tütün kullanımı ile ciddi bir mücadele içinde. Bunun toplum sağlığı, devlet ve ekonomiye getirdiği olumsuz etkilerini biliyor. Sigaranın dünya genelinde kalp ve akciğer hastalıkları ile kanserlere en sebep olan bir mamül olduğunu, bunun yanında da pandemi döneminde sigara içmenin Kovid-19’a bağlı solunum yolu problemlerini bildiği için Cumhurbaşkanımız özellikle vurguluyor.” şeklinde konuştu.

Son olarak başkalarının yanında sigara içmenin tehlike arz ettiğini ve başka hayatların kararmasına sebebiyet verildiğini belirten Taş, maske ve sigara ilişkinisini, “Bilimsel kaynaklar da akciğerde bulgular olduğunu belirtiyor, biz de halkımıza bunları aktarmaya çalışıyoruz. Sigara içerken illa ki maske çıkıyor, maske çıkınca solunan dumanla beraber virüs de yayılıyor. Tiryakiler sokakta bunu içiyorlar, ondan sonra buradan başkaları geçiyor, bu sefer de o geçenler bu virüslü havayı soluyorlar.
Zaten çocuklarımızın yanında içmeyin diyoruz; ama bulaş riskini artırmamak adına, diğer insanların yanında da bunu yapmayın” diyerek anlattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu