Haberler

Online Buluşmalar’ın konuğu olan oda başkanları, bölge için önemli konulara dikkat çekti

Kesanonline.com tarafından hazırlanan ve zoom aracılıyla facebook üzerinden canlı yayınlanan “Online Buluşmalar” adlı programın bu haftaki konukları Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ve İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin oldu.

Programda, bölge ekonomisi, Gıda İhtisas OSB, FSRU Limanı, tarım ve hayvancılık olmak üzere birçok konu görüşüldü.

“Bölgemize ağır sanayinin olmadığı, çevreye zarar vermeyen bir organize sanayi kazandıracağız”

Program TBMM Başkanı Mustafa Şnetop’un Keşan ziyareti değerlendirmesi ile başladı, günü değerlendiren Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, “Meclis Başkanımız Sayın Şentop‘dan Keşan’ın destek seviyesinin arttırılması için bize yardımcı olmasını istedik. Keşan’da GOSB için çalışmalar 2000’li yılların başında başladı ve bizim dönemimize kadar geldi. İlgili kısımları hallettik ve geçen aylarda da Vali bey önderliğinde Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret Borsası ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak müteşebbüs heyetini ve yönetim kurulunu kurduk. İpsala Ticaret Borsası da her zaman bizim yanımızda ve çalışmalar devam ediyor. Gıda ihtisas olduğu için sadece gıda ve gıda ürünlerine destek paketleme şirketlerinin yer alabileceği bir organize sanayi bölgesi. Ağır sanayinin olmadığı, çevreye zarar vermeyen bir organize sanayi kazandıracağız bölgemize. Dördüncü teşvik bölgesindeyiz. Bunu en yükseği altıncı teşvik bölgesi. Beşe altıya çıkarmak için de elimizden geleni yapıyoruz. Bu sayede cazibeliği artacak ve çok hızlı bir şekilde dolması, faaliyete geçmesi sağlanacak.

İbrahim Girgin de söz alarak, şunları söyledi: “Bölgenin en büyük sorunlarından biri Hamzadere Sulama projelerinin bitirilmesidir. Biz, Türkiye?nin değil; dünyanın en güzel yerlerinden birinde yaşıyoruz. Bölge insanımız şanslı. Ama çalışkanlığımız günden güne biraz azaldı. Şuanda gaza basma dönemidir. Sayın Meclis Başkanımız Mustafa Şentop’a oda ve borsa başkanları olarak dosyamızı verdik. Birinci önceliğimiz, Hamzadere’dir. Hamzadere Barajı bittiği ama köylerimiz suyla buluşmalı. Bu konuda ödenek çıkartılmasını istedik.”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop?un ziyareti hakkında konuşan Necmi Kaymaz, konuşmasında şunlara yer verdi: “Keşan için hep birlikte olduk. Söz konusu Keşan ise, hepimizin beraber olması gerektiğine inanıyoruz. Herkes siyaseti bir kenara bırakıp, siyaset üstü bir davranış sergilemesi gerektiğine inanıyorum. Maalesef bunu başaramıyoruz. Bazen insanın fıtratında olan kıskançlık, bölgeni gelişimine engel oluyor. Bunu ortadan kaldırırsak, iktidarı, muhalefeti ve STK’larıyla, güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum. Türkiye’nin ikinci ismi Keşan’ı ziyaret etti. Bu Keşan’a verdiği önemin işaretidir.”

“Hedefimiz 2023 yılında ilk bacanın tütmesi”

OSB hakkında bilgilendirmelerde bulunan Şapçıİlk yönetim kurulu toplantımızı yaptık. İkinci yönetim kurulu toplantımızı da önümüzdeki hafta Perşembe günü (21 Ocak’ta) yapacağız ve yavaş yavaş altyapı çalışmaları başlayacak. Hedefimiz 2023 yılında ilk bacanın tütmesini, ilk üretimin başlamasını sağlamak. 126 tane parsel var. 126 tane sanayi parseli olabilir veya bu parselleri birleştirip büyütürlerse de en azından bizim beklentimiz 70 – 80 tane yeni işletmenin Keşan bölgesine kazandırılması. Keşan bölgesi derken İpsala, Enez, Malkara, Uzunköprü ve Gelibolu’ya yaralı olabilecek bir OSB. Buradaki tarım ve gıda ürünlerinin işlenmesi, katma değer kazandırılarak daha kazançlı hale getirilmesini sağlayacaktır. Ön talep alıyoruz ama nihai talep inşaat sürecinin bitmek üzere olduğu zamanda toplam satılabilir alanı maliyetinize bölüp fiyat çıkardıktan sonra gerçekleşmesi lazım. Bir makarna firması, bir turşu, bir salça, bir süt ve süt ürünleri firmasının ön talepleri var. Bizi bu pandemi sürecinde bile arayıp ‘Nasıl yer alabiliriz?’ diyen birçok firma var. Ben çok ümitliyim. Umarım pandemi bittiğinde de OSB’nin tam kapasite ile faaliyete geçeceğine inanıyorum. Keşan, İpsala, Enez yani Hamzadere bölgesi başta olmak üzere Uzunköprü, Malkara, Gelibolu’ya da katkı sağlayacak bir organize sanayi bölgemiz olacak. İlk başta tercihimiz bölge yatırımcısı olacak. Bölge insanımızın OSB’de yer alması için elimizden gele katkıyı sağlayacağız. Gıda OSB ile beraber destekler yüksek seviyede olacaktır. Bundan da bölgemizin insanı yararlanırsa hem bölge istihdamına hem de üretime katkı sağlayacaktır.”

Bülent Saylam; “Yeniceçiftlik bölgesinde bundan 25 yıl önce bir dava açılmıştı ve o bölgenin OSB’ye gitmemesi konusunda bir karar alınmıştı. Bu bölgede nasıl bir iyileştirme yapılacak, nasıl bir sistem değişikliğine gidilecek? Hayvansal üretim yapılacak bir organize sanayi bölgesi kurmak için nitelikli suyun olması da gerekiyor. Susuzluğun, kuraklığın yaşandığı bir dönemde bu OSB 5 yıl sonra gerçekten hayata geçirilebilecek mi?”

“GOSB ile birlikte hammaddenin de önemi artacak”

İsmail Şapçı; “Yeniceçiftlik’ten başlayıp İpsala tarafına doğru 5 – 6 nokta var. Nereye kurulacağı kesinleşmedi. Besi OSB ama ürün çeşitliliği de henüz belli değil. Ya ete ya da süte dayalı olacak. Toplu olarak hayvan yetiştiriciliğinin sağlanabileceği ve ortak kullanım olunca da maliyetlerin düşeceği, desteklemelerin olacağı, ismi OSB geçen ama içinde sanayi barındırmayan bir bölge. Sadece yetiştiricilik olarak kullanılacağı için fazla suya ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Gıda ihtisas OSB’ye göre süreci daha uzun. 6 yıl gibi bir süreci var. Yavaş yavaş başlayıp o zamana kadar kuraklıkla ilgili neler gelişir, neler olur onları da takip etmemiz lazım. Bölgemizin yetiştiricilere ihtiyacı var. GOSB ile birlikte hammaddenin de önemi artacak. Hamzadere sulama projemiz var. Bazı çiftliklerin ve tabi burası da kurulursa hayvansal ürünlerin üretiminin desteklenmesi ile ilgili bir proje. Daha çok başındayız. Olur mu, gerekli izinler alınabilir mi? Sanayi olmayacağı için o bölgelerde izin alınmasının bakanlık ve Kalkınma Ajansı daha kolay olabileceğini söyledi.”

“Projede olmazsa olmazlar var. O bölgenin 10 kilometre içerisinde kalan yetiştiricilerin belli bir kısmının projeye dahil olmaları gerekiyor”

Necmi Kaymaz; “Yeniceçiftlik bölgesinde 25 yıl önce kurulması planlanan sanayi bölgesi kirli bir sanayiydi. Yeri kesin belli olmamakla birlikte tarımsal sanayi süt modeli mi olacak, besi modeli mi olacak bununla ilgili araştırmalara yapılacak. Kalkınma Ajansı işin içerisinde. Projede olmazsa olmazlar var. O bölgenin 10 kilometre içerisinde kalan yetiştiricilerin belli bir kısmının projeye dahil olmaları gerekiyor. Eğer onlar projeyi kabul etmezlerse hayata geçirilmesi mümkün değil. Konuşulmuş, araştırması yapılacak ve yer seçimi belirlendikten sonra yeniden gündeme getirilecek. Uygun görülürse hayata geçirilmesi anlamında bölgemizdeki paydaşlarla yeniden konuşacağız.
GOSB ile ilgili müteşebbüs heyeti kuruldu. İlk toplantıyı Keşan’da yapacağız. Bundan sonraki süreç altyapı çalışmaları yol, su, enerjinin getirilmesi. Parsellerle ilgili de 126 parselimiz vardı. Bunlar içerisinde 3 ile 40 bin metrekareye kadar parselimiz var. 3 olan parseller yan yana tevhid edilebilir. Ölçek anlamında nasıl yararlı olacaksa o şekilde imkan sağlanacak.”

“Kim bölgeye çivi çakıyorsa yanındayız. Kim de söküyorsa karşısındayız.”

İbrahim Girgin; “Biz tarımı sanayileştirmek için bu yola çıktık. Gıda OSB’miz bu. Salı günü üniversitemiz ile 3 grup bir araya geldik ve bu aşamada neler yapabilirizi konuştuk. Kamu, üniversite, ticari işbirliği olursa biz burayı uçururuz. Ama herkes bir tarafa çekerse yani kavganın olduğu yerde bereket olmaz. Bazıları siyasette kavga edere nemalanıyor. Hayır. Biz bölgemizin menfaatleri için bir arada olacağız. Buna önem veriyorum. O yüzden kim bölgeye çivi çakıyorsa yanındayız. Kim de söküyorsa karşısındayız. Bölgede hayvancılık, tarım ve turizm var. Ve bölgenin kalkınması için bunları geliştirmeliyiz. Hayvancılık projesi de bu yüzden önemli. Burada herkesin damı kendi evinin önünde ama Avrupa’ya gittiğinizde insan ile hayvan aynı yerde yaşamıyor. Konuşuyoruz, yer konusunda henüz netlik yok. GOSB gibi hayvancılık OSB kurulacak diye kesin bir şey yok.”

Buket Birsen Çayır; “Üyelerin ödedikleri aidatlar var. Daha önce de gündeme gelmişti. DSİ’den emekli Hüseyin Erkin’in bir önerisiydi. Yerel basında da yer aldı. ‘Bu zor süreçte, pandemide içinden geçtiğimiz bu günlerde esnafa destek olmak, ekonomik anlamada yaralarının sarılmasına katkı sağlamak için odalar, borsalar, sendikalar aidatların 5 – 6 aylık kısmını geri ödeyebilirler.’ demişti. Üyeler, ‘Zor zamanlarda üyelerine destek vermek gibi bir misyonları var mı odaların? diye soruyor. Hüseyin Erkin yasal bir engel de yok demişti. Sizler bu konu ile ilgili neler söylersiniz?

“Keşan’da esnaflarımız düşük faiz ile 13 buçuk milyon lira nefes kredisinden yaralandı.”

İsmail Şapçı; “Yasal bir engel yok derken yanlış söylemiş. Çünkü bu kanunla belirlenmiş bir şey. Ben yönetim, meclisle bir karar alsam da yasa dışı olduğu için yargılanırım. O yüzden onu ben ve ya Necmi Başkanım ya da İbrahim Başkanım yapamaz. Bunun kararını bakanlığın vermesi lazım. Bağlı olduğumu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ne de bize düşmüyor. Yasal olarak engelli. Geçen sene pandemide alacağımız aidatlar yaklaşık 4 ay ertelenmişti. Oda ve borsalar olarak beraber maskenin bulunmadığı dönemde üyelerimize toplamda 150 binin üzerinde maske dağıtımı yaptık. 10 binin üzerinde hijyen kiti dağıttık. Bunların içerisinde kolonya, dezenfektan, maske ve bilgilendirme broşürleri var. TOBB’un önderliğinde sağlanan ‘Nefes Kredisine’ kefil olduk ve destek için kendi odalarımızın bütçelerinden para aktardık. Keşan bölgesindeki esnaflarımız düşük faiz ile 13 buçuk milyon lira nefes kredisinden yaralandı. Umarım tekrara sağlanır ve bizlerde hem kefil olur hem de para aktarımı yaparız. İpsala bölgesinde de yararlananlar oldu ve Hamzadere Bölgesinde toplamda 16 milyon lira kredi kullanıldı. Bizler üyelerimizin sorunlarını TOBB’a aktardık. Vergi ve SGK borçlarının yapılandırılmasını dile getirdik ve yapılandırma ile borçların ötelenmesi konusunda destek aldık. Tüm sektörlerin kısa çalışma ödeneğinden yararlanması için bakanlığa ve TOBB’a iletimde bulunduk. Kısa çalışma ödeneğinden de bölgemizde bir hayli işletme yararlandı. Eğitimlerimiz devam ediyor. E- ticaret, sosyal medya ve işlerini geliştirmeleri, kendi finansmanlarını sağlamaları, muhasebe takiplerini yapabilmeleri konusunda eğitimlerimiz devam ediyor. Halk Bankası ve Ziraat Bankası ile de odalar ve borsalar olarak hepimiz tedarik zinciri finansman protokolü imzaladık. Oda ve borsa üyelerimiz bu finansman protokol zincirinden yararlanarak alacakları ürünleri 6, 12, 18 ay taksitlere bölebiliyorlar. Bu sayede de ceplerinden daha az para harcayarak ticaretlerini sürdürüyorlar. B zamanda finansmana ulaşmakta sıkıntı var. Enflasyonla birlikte kredi faizleri de yükseldi. İşletmelerin belini büken omuzlarına yük bindiren de bu faizler. Düşük faizli nefes kredisi tekrar çıkartılırsa esnaflarımız kışı rahat atlatıp yaza ve sonrasına ulaşabilirler. Aşılama ile birlikte yaz sonrasında normalleşmenin başlayacağı 2022’nin ortasından sonra da normalleşmenin tamamen beklendiği bir dönemdeyiz.

Necmi Kaymaz; “5174 Türkiye Odalar Borsalar Birliği kanunu gayet açık. 50’inci maddesinde diyor ki asgari bürüt ücretin %10’undan az olmamak kaydıyla, biz de %10’u kaç 359 lira, 360 lira yılda iki eşit taksitle olamk şartıyla bunu üyelerimizden talep ediyoruz. Bunun en üst rakamı bin 800 TL. Ama biz en fazla rakam da 500 TL. alıyoruz. Hüseyin Erkin beyefendinin söylediği gibi maalesef değil. Yani kanun, nizam yok diye bir şey söz konusu değil. Türkiye Odalar Borsalar Birliği Ticaret Bakanlığımzın 5174 sayılı kanuna tabi mevzuatla yürütülen bir kurum. Bakanlar kurulunun almış olduğu kararların dışına çıkmamız mümkün değil. Keşke böyle bir karar alınsa, bizlere iletilse biz niye yapmayalım ki? Üyelerimiz varsa bu kurumlar var. Bizler gücümüzü oda ve borsalara olarak üyelerimizden alıyoruz. Yaşatmalıyız ki yaşamak için, onlar yaşamalı ki kurumlar da yaşasın.”

“5174 sayılı Oda ve Borsalar Birliği kanunu ne diyorsa onu yaparsınız”

İbrahim Girgin; “Bölgede üyelerimizi korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Yaşat ki yaşayasın. Bunun özünde bu var. Bunu da en başından beri titizlikle uygulayan Türkiye’de öncü kurumlardan biri de Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsalar. Biz hiç birimiz maaş almıyoruz. Gönüllük esası ile ülkemizin bölgemizin kalkınması için bölgemize nasıl hizmet edebiliriz, nasıl katkı sağlayabiliriz diye çaba sarf ediyoruz. 5174 sayılı Oda ve Borsalar Birliği kanunu ne diyorsa onu yaparsınız zaten dışına çıktığınız zaman da kanun ne gerekiyorsa size yapıyor. Bölgedeki üyeler o kadar şanslı ki 3 tane kurum var 3’ünden de faydalanabiliyorlar.”

“Bu dönem esnafa sahip çıkma dönemi”

Bu dönem ayrıca esnafa sahip çıkma dönemi. Karşı kapınızdaki bakkalınızı, manavınızı, fırınınızı yaşatırsanız, onlar yaşarsa pandemi sonrası da olsa yanan ışık olur sokakta. Gireceğiniz, sığınacağınız yer olur. Süper marketlere gidin kimse size veresiye vermez. Cebinizde paranız yoksa hiç bir mal alamazsınız. Evinize hiç bir şey alamazsınız ama bakkalınız, manavınız size veresiye de verir. Kendi esnafınız sizi tanıyorsa çok rahat alışverişinizi yapabilirsiniz. Birbirinize sürekli destek olabilirsiniz. Maliyetlerin bir hayli yükseldiği bu zor dönemde bölge esnafımızı, bölge tüccarımızı destekleyelim. Bu dönemi atlattıktan sonra da yine hep beraber daha hızlı büyüyelim.

“Zincir marketlerin tüm sektörlere saldırısı var.”

Esnafına sahip çık kampanyasında, esnaflarımızdan iyi dönüşler var. Özellikle küçük ve orta büyüklü esnaflarımız ‘esnafına sahip çık, alışverişini yerel esnaftan yap’ şeklinde hazırladığımız görseli sosyal medya hesaplarından da paylaşıyorlar. Zincir marketlerin inanılmaz her yere bir saldırısı var. Kırtasiye de, mobilyaya da, beyaz eşyaya da, elektroniğe de, gıdaya da her tarafta bir satma isteği var kapital oldukları için. Halkımızda şu bilincin gerçekten oturmasını istiyoruz. Yerel esnafın yaşaması demek sizin kendi işinizin de burada gelişmesi demek. Kazan kazan ve hep beraber büyüyeyim psikolojisinin oluşması gerek. Biz de bunun için çalışıyoruz. Tüm Trakya oda ve borsaları bunu uyguladı. Bu bilinç pandemi süresince devam ederse esnaflarımız bu süreçten kolay çıkar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu