EğitimKeşan

Öğrenciler, İstiklal Şairi’nin hayatının bir bölümünün anlatıldığı “Akif” filmini sinemada izledi


Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bendis AVM işbirliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021 yılının “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesi nedeniyle dün gerçekleştirilen sinema etkinliğinde, öğrenciler “Akif” filmi ile buluştu.
Saat 19.00 sıralarında, Bendis AVM’deki sinema salonunda başlayan etkinliğe; Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Bendis AVM Müdürü Emel Onbaşılar, Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile okul idarecileri ve bazı öğretmenler katıldı. Etkinlik öncesinde konuşma yapan Onbaşılar, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bendis AVM işbirliğinde düzenlenen sinema etkinliğine katılanlara “Hoş geldiniz” diyerek, “Bir milletin geleceği, gençliğin elindedir. Gençlik tarafından benimsenmeyen, kabul görmeyen bir dava; başarısız olmaya mahkumdur. Sizler, bizim geleceğimizsiniz. Bizler gençlerimize dokunmazsak, geleceğimizi kaybederiz. Bilmeliyiz ki gençliğini kazanan bir millet, istikbalini de kazanmış olur. Bu nedenle, sizlerle çalışmaktan, projelerimize gençlerimizi dahil etmekten büyük keyif alıyoruz. Bendis AVM, her zaman olduğu gibi sosyal sorumluluk projelerine, çocuk ve kadınların yararına düzenlenen faaliyetlere, bilim ve sanat adına yapılan her türlü güzel ve anlamlı işe destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.


“‘Akif’ filmini izleme olanağı sunan, emeği geçen herkese teşekkür ederiz”


Etkinlikte daha sonra öğrenciler adına söz alan Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi 12/A sınıfı öğrencisi Sıla Tarlabölen, 1873 yılında İstabul Fatih’in Sarıgüzel semtinde dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy’a babası Mehmet Tahir Efendi, ebced hesabıyla doğum tarihini belirten “Ragif” adını verdiğini dile getirerek, “Ancak bu isim, yaygın olmadığı ve güç söylendiği için annesi ve yakın çevresi, daha bilinen bir ad olan ‘Akif’i kullandılar. 1893 yılında ‘Ziraat Nezketi Umur-u Baytâriye Şubesi’nde (Ziraat Bakanlığı Veterinerlik İşleri) göreve başladı. ‘Umur-u Baytâriye Müdür Muavini’ (Veterinerlik İşleri Müdür Yardımcısı) olarak sürdürdüğü görevinden 1913 yılında istifa etti. Aynı yıllarda Maarif Dergisi’nde ve Resimli Gazete’de şiir yazıları ve Arapça, Farsça ve Fransızca’dan yaptığı çeviriden yayınlandı. Mehmet Akif, 1920’de Burdur milletvekili seçildi. 1921 yılında açılan Milli Marş yarışmasına, ‘para ödülü almamak’ koşuluyla katılmayı kabul etti ve orduya ithaf ettiği şiiri, 12 Mart 1921 günü Milli Marş olarak kabul edildi. Ödül olarak verilen 500 lirayı Hilal-i Ahmer (Kızılay) bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Darü’l-Mesâi Vakfı’na (İş Evi) bağışladı. Bugün burada ‘Akif’ filmini izleme olanağı sunan, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” diye konuştu.


Saz: “2021 yılı boyunca tüm kamu kurum ve kuruluşlar tarafından İstiklal Marşımızın anlamını ve Kurtuluş Savaşı’nın önemlini anlatmak amacıyla anma etkinlikleri düzenlenecektir”
Etkinlikte konuşan İlhan Saz da şunları söyledi; “Cumhurbaşkanımız tarafından 2021 yılı Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak ilan edilmiştir. Mehmet Akif İstiklal Marşı’nı yazarken yaşadıklarını konu alan ‘Akif’ filmini izlemek için bir aradayız. Bu kapsamda 2021 yılı boyunca tüm kamu kurum ve kuruluşlar tarafından İstiklal Marşımızın anlamını ve Kurtuluş Savaşı’nın önemlini anlatmak amacıyla anma etkinlikleri düzenlenecektir. Bu etkinliklerin açılışını Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu öğrencilerimiz ile gerçekleştiriyoruz. Projeye katkı veren Bendis AVM Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aydın İstek’e teşekkür ederiz.” Yapılan konuşmaların ardından “Akif” filmi izlendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu