Keşan

Keşan ve Sozopol kardeş belediye çalışmalarında ilk adımı attı

Sozopol Belediye Başkanı Tihomir Yanakiev, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret etti. Keşan Belediyesi’ne gelen Tihomir Yanakiev ve Danışmanı Anastasiya Koleva, Mustafa Helvacıoğlu ve Belediye Başkan Yardımcısı Tahir Özçınar tarafından karşılandı.

Ziyarette konuşan Helvacıoğlu, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı dönemimde de iş birliği yaptığım bir belediye. Sozopol bir turizm bölgesi. Burgas’a bağlı Sozopol Belediye Başkanımız ile bugün gerçekleştirdiği ziyareti vesilesi ile iş birliği protokolü gerçekleştireceğiz. Kardeş belediye çalışmalarımızda ilk adımı bu ziyaret ile atmış oluyoruz. Sozopol, sakin, sessiz, kültürel zenginlikleri olan bir turizm şehri. Avrupa belediyesi olması, komşumuz Bulgaristan’ın bir ilçesi ve belediyesi olmasıyla birbirimize avantaj sağlayacağız. Biz de Saros Körfezi’nde sınırları olan bir belediyeyiz. Bu vesile ile kardeş belediye olmamızı, iş birliği kültürümüzü geliştirecek nedenlerimiz var. Önümüzdeki Eylül’ün sonu Avrupa Birliği projelerinden faydalanmak istiyoruz. Konuyu ilk Meclis Toplantımıza taşıyarak kardeş belediye olmak için çaba sarf edeceğiz. Bugünkü ziyaretin sebebi kardeş belediyecilik anlamında ilk adımı atmak ve tanışmak. Bizlerde önümüzdeki günlerde kendilerini ziyaret edeceğiz. İş birliği alanlarımızı tespit edeceğiz. Çağrıya çıkacak olan Avrupa Birliği projeleri için adımlarımızı atacağız. Keşan Belediyesi ve Keşan kurum, kuruluşları Avrupa Birliği projelerine çok aşina. Önümüzdeki günlerde çıkacak olan projelerde de tecrübemizi iş birliğimize yansıtacağız. Dostluklarımızı sevgiye, saygıya dönüştüreceğiz. Projeler iki ülke arasındaki turizm noktasında da gelişmeye sebep olacak. Bizler Belediye Başkanımıza bugün ki ziyaretlerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ederiz. İş birliğimiz hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Daha sonra söz alan Yanakiev, Keşan’da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi: “Ortak yapabileceğimiz projeleri konuşmaktan memnuniyet duyacağız. Birlikte geliştirebileceğimiz projelerden yeni programa nasıl katılım sağlayacağımız konusunda gereken adımları atıyoruz. Keşan’a ilk defa geliyorum ve etkilenmiş bulunmaktayım. Tabii ki Keşan’ın ünlü yemeğini Satır Et’i de burada öğrendik. Kardeşlik çalışması sadece bizim belediyeler ve çalışanlar arası değil, bu iki şehrin halkı içinde yararlı olacağına inanıyorum. Bu fırsatı bize veren Belediye Başkanımıza için tekrar teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından hediye takdimi gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu