Haberler

Oda ve borsalardan ortak açıklama; Başvurular bugün başladı

TOBB ve Denizbank işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Nefes Kredisi’ uygulama sürecini değerlendirmek üzere, Keşan TSO, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası ve Keşan Denizbank Şube Müdürlükleri bir araya geldi. Oda başkanları, uygulamaya giren kredi için bilgilendirmede bulundu.

Toplantının açılışını yapan Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, oda ve borsalar için sağlanan kaynağın şubelere iletildiğini belirten Kaymaz, “Nefes Kredisi, daha önce Türkiye’de 6 kez uygulanmıştı, bu 7.’si, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Üyelerimiz bugünden itibaren faaliyet belgelerini alıp bankalara başvurabilirler.” dedi.

Necmi Kaymaz’ın ardında konuşan İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin ise, kredinin herkese hayırlı olmasını dileyerek bu kredilerin doğru kullanılması ve üretime dönmesi konusuna dikkat çekti. Aynı zamanda korona virüs sürecinde gıdanın ne kadar önemli olduğunun dünya tarafından bir kez daha görüldüğünün altını çizen Girgin, “Şu anda enerji ve petrol konuşuluyorken, gıdanın ne kadar önemli olduğunu gördük. En sonda da Katar krizi bize bunun önemini gösterdi. Şu anda ülkeler birer birer stratejik gıda ürünlerininin ihracatını durdurup kendilerine ayırmak suretiyle stok yapmaya başladıklarını görüyoruz. Biz de burada Gıda OSB ile birlikte, Hamzadere Barajı’nın önemini de anlayarak gıda üretimine değer vermemiz gerektiğini belirtiyor, alınacak olan kredilerin de bu yolda kullanılmasını umuyorum” dedi.

Girgin’in ardından söz alan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, Hamzadere Bölgesi’nin krediden mümkün olan en yüksek seviyede yararlanması için çalıştıklarını belirterek şu ifadeleri kullanıldı: “6 milyarlık kaynaktan biz de 50-60 milyon TL çekileceğine inanıyoruz, Nefes Kredisi işletmelere nefes olarak kullanılacaktır.

Nefes Kredisi hakkında bilgi veren Denizbank Keşan Şube Müdürü, Ahmet Arda Bilgin, piyasa koşullarına göre her anlamda iyileştirilmiş bir kredi türü olduğunu belirterek, “Kredi Garanti Fonu Teminatı ile teminat tarafı iyileştirilmiştir, faiz tarafında ise piyasa koşullarına göre yıllık %7.5, aylık da %0.625 ile piyasa koşullarının altında bir faiz oranına sahiptir. Ciro kıstasına bakacağız kredi kullanımı konusunda 0-3 Milyon ciro için 50 bin TL’ye kadar, 3-25 Milyon cirosu olan firmalara da 100 bin TL kredi kullandırılacak. Cüzi bir masrafı olan kredidir Nefes Kredisi, 50 bin TL’nin masrafı 450 TL, 100 TL’nin de masrafı 900 TL olacak. En önemlisi de 2020’de hiç ödemesi olmayacak bu kredinin. 2021’de başlayarak 2021 sonuna kadar devam edecek” dedi.

Ham madde deposu olmak istemiyoruz

Toplantının sonunda tekrar söz alan Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, “Ham madde deposu olmak istemiyoruz”diyerek,şu açıklamalarda bulundu: “Biz ürün yelpazemizi geliştirerek, ülke tarımına ve ekonomisine yüksek katma değer üretmek istiyoruz. Hamzadere projesi ile ilgili olarak da kalan projenin tamamlanması gerektiğini ilettik. Aynı zamanda turizmciler ve sicil affı ile ilgili tarımsal ve havyan kredilerin tahsilatlarının hasat dönemi sonrası gerektiğini ilettik. Bunlara en yakın zamanda çözüm bekliyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu