Genel

Oda ve borsa başkanları Keşanlı esnaf ve üreticinin talep ve beklentilerini TBMM Başkanı Şentop’a iletti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 1915 Çanakkale Köprüsü açılışının ardından Keşan’da oda ve borsa başkanları ve basın mensuparı ile bir araya geldi. Ülke ve dünya gündemi hakkında konuşan Şentop daha sonra kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Soru-cevap sırasında başkanlar kendisine taleplerini ve teşekkürlerini iletti.

“O yolu yapın da alnınızdan öperim”

İlk olarak konuşan Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan, bölge gündeminden hiç düşmeyen Keşan-Enez yolu hakkında Şentop’a beklentilerini şu ifadelerle aktardı: “Çanakkale’ye altın bilezik takıldı, çok da güzel oldu. Şu Enez yoluna da bir altın kemer takalım, Trakya’nın nar çiçeği orası ve siz meclis başkanısınız. 650 vekili idare ediyorsunuz, bir Keşan’ı idare edemiyorsunuz. O yolu yapın da alnınızdan öperim sizin.” sözlerine esnafın ekonomik sıkıntıları hakkında devam eden Erkan, “Pandemide bayağı zorluk çektik. Bankaların kredileri ne olacak? Esnaf para kullanamıyor. Bunları biraz aşağı düşürün, vekilllerimizden de bir şey göremiyoruz bu konuda. Herkeste kırmızı kalem var, neden sicil affını çıkaramıyorsunuz? Herkes karısının üzerine çekiyor kredisini. Bunu da bilin.” dedi.

“ÖTV indirimi bekliyoruz”

Daha sonra sözü Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan aldı. Taşımacılık sektörünün üst üste gelen akaryakıt zamları ve köprü geçişleri konusundaki indirim taleplerini dile getiren Demirkan, “Köprüler çok güzel oldu. Biz de taşıma sektörü olarak sıkıntı içerisindeyiz. Malum bir yakıt derdimiz var. Bu dünden beri sürekli dışa bağımlı olduğumuzdan beri devam eden bir durum. ÖTV indirimi bekliyoruz. Köprüler ile ilgili olarak ticari araç geçişlerinde yüzde 20-25 gibi indirimler düşünülür mü?” derken, Şentop ise Demirkan’ı “Bu hafta bedava zaten. Bu hafta bir bakın, beğenirseniz bundan sonrası için talebinizi görüşürüz.” şeklinde yanıtladı.

“Esnaflar komaya girdi ve entübe oldu”

Keşan Kahveciler Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Çakmak ise esnafın beklentilerini “Pandemiyle birlikte 2022 yılına girerken kaderimize boyun eğip güzel günler beklerken, son iki buçuk ay içinde gelen büyük zamlarla esnaflar komaya girdi ve entübe oldu. Meclis ve hükümet olarak sizden güzel ve müjdeli haberler bekliyoruz.” sözleriyle aktardı.

“Süt krizi ile birlikte et krizi de oluşacak”

Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz Hamzadere Sulama Projesi ile ilgili konuştu.
Projeye verilen ödeneğin artırılması talebinin kabul edildiği için teşekkürlerini sunan Kaymaz, “45 milyon TL tutarında bir ödenek geldi. Sayın vekilimiz Fatma Aksal, ‘Başkanım bu para bitmezse yıl sonu itibariyle bu paranın kalan kısmı geri gidecek’ demişti ve bu 45 milyon TL’nin tamamı yüklenici firma tarafında kullanıldı, büyük bir yol alındı. Bizim bölgemizde Hamzadere Sulama Birliği’nin 271 bin dekar alanı sulama kapasitesi var, bu proje tamamladıktan sonra ülkemizin petrolden sonra en çok ithal ettiği yağlık bitkilerdeki açığı bu bölgenin karşılayacağına inanıyorum.” diye konuştu. Sonrasında ise, süt üreticilerin önündeki engeller için ise, “1 litre süt ile 1 kilo 300 gram yem alabilme paritesinin bekletilmeden aylık güncel değerlendirmelerle yapılmasını ve hayvancılığın süreklilik kazandırılmasını istiyoruz; aksi takdirde bu süre uzarsa süt krizi ile birlikte et krizinin de oluşacağını söylemek istiyorum. Zira kredilerin acil bir şekilde geçen yıldı girdi maliyetlerine göre güncellenmesini talep ediyorum.” diye konuştu.

“41 il arasında Edirne bulunmuyor”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı Keşan İhtisas OSB’de gelinen son durum hakkında konuşarak, “OSB alanı tahsisi için Sayın Cumhurbaşkanımızdan imza çıktı. En kısa zamanda da tapu alımı da gerçekleşecek. Bununla ilgili olarak OSB’mizin Haziran ayında gerçekleşecek ek bütçe ile desteklerin alınması için tarafınızdan destek bekliyoruz.” derken, “Sayın milletvekilimizin destekleriyle kırsal kalkınma için IPARD konusunda Avrupa Birliği tarafından desteklenen kısmıyla ilgili ziyaretlerimiz olmuştu. Gösterilen 41 il arasında Edirne bulunmuyor, Edirne’den daha gelişmiş bir kaç il var. Bununla ilgili olarak Edirne için de tarafınızdan destek bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Keşan ekonomik ve ticari havzalardan biri olacak”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da 1915 Çanakkale Köprüsü ve etkileyeceği bölgenin içinde olan Keşan’daki OSB’nin gelecekte büyük önem kazanacağına vurgu yaparak, “Ege, Akdeniz ve Güney Marmara’ya ulaşacak ticaret geçişleri artık bu yolu (Çanakkale Köprüsü) kullanmayı tercih edecek. Köprü iki tarafta da ekonomik ve ticari havzalar oluşturuyor. Köprüye yakın yerleşim yeri olan Keşan’ın da ekonomik ve ticari havzalardan birisi haline geleceğini tahmin ediyorum. Bunlardan en önemlisi de Türkiye’de nadir olan OSB’lerden birisi Gıda OSB de uzun mücadelelerden sonra kurulacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Şartlarımız belli, bütçeden verilen destekleri görüyoruz”

İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Sezer ise bu zamana kadar tarımsal üretimde yaşanan sorunlar konusunda atılan adımlara teşekkür ederek, “Kendi açımızdan bakıyoruz, olmusuzlıkları görüyoruz. Biraz olumlu işleri de görmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Son dönemde girdi maliyetleri sebebiyle üretici, üretim yapmaktan geri çekiliyor. Çekilmek değil, üretmek istiyoruz. Üretici ‘Ben ürettiğim ürünü girdi maliyetleri hesaplanarak değer verilmesini istiyorum’ diyor. Bunu da dile getirdik. Üretici sizden de bunu duymak istiyor, güven istiyor. Şartlarımız belli, bütçeden verilen destekleri görüyoruz. Bunlar için Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.
Kredilerin Tarım Kredi’de Ziraat Bankası’nda üreticiye yetmediğini gördük. Bununla ilgili adımlar atıldı ve kredi limitleri artırıldı. Teşekkür ederiz.” sözlerini kayıtlara geçti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu