Genel

Muhtarlar tek tek anlattı! Köylerin sorunları KHGB’nin toplantısında gündeme geldi

Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı dün, Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans ve Tiyatro Salonu’nda düzenlendi.

Toplantıya; Keşan Kaymakamı ve Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Cemalettin Yılmaz, Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri Sezgin Gündoğdu, Erdinç Can ve Erdoğan Gümülcineli, Edirne İl Genel Meclisi’nin AK Partili Üyesi İsmail Keleş, Keşan İlçe Özel İdare Müdürü Bülent Sorut, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik, kurum ve kuruluş temsilcileri, muhtarlar katıldı.

Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin 2022 yılı tahmini gelir ve gider bütçesi, 11 milyon 600 bin TL olarak belirlendi.

“İçme suyu fiyatı, %40 oranında artırıldı”

Toplantıda, Köylere Hizmet Götürme Birliği içme ve kullanma suyu grubu içme suyu tarifelerinin görüşülmesine geçildi. Toplantıda, içme suyu fiyatının %40 oranında artırılması oy birliğiyle kabul edildi. Köylerde en düşük suyun 1 metreküp fiyatı 5,60 TL olurken; en yüksek ise, 9,80 TL oldu. Su fiyatlarının artışında elektrik maliyetlerinin artmasının etkili olduğu dile getirildi. Öte yandan yeni abone bedeli 100 TL, katı atık bedeli aylık 10 TL olarak belirlendi.

Çöp sorunu…

Toplantıda, sahillerde yaz döneminde yaşanan çöp sorunu gündeme getirildi. Keşan İlçe Özel İdare Müdürü Bülent Sorut, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Biz, tüm köylerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Para verene hizmet, vermeyen hizmet yapılmazsa, her tarafta çöp dağları oluşur. Sahillerin %100 oranında değil, %10 bin oranında artıyor. Gökçetepe, Sazlıdere ve Mecidiye sahillerinin çöplerini biz alıyoruz. İmkanlar dahilinde hizmet vermeye çalışıyoruz. Kış mevsiminde çöp sorunu konusunda kimsenin şikayeti yok.”

“Kılıçköy Muhtarlığı olarak, birlikten ayrılma konusu mart ayı toplantısında görüşülecek”

Kılıçköy Muhtarı Halil Meriç tarafından Keşan Kaymakamlığı’na verilen dilekçe okundu. Dilekçede; “Artık, kendi şebekemizi kullanmak istediğimizden ötürü, Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nden almış olduğumuz içme suyu hizmetinden faydalanmak istemiyoruz. Köy muhtarlığı olarak, birlikten ayrılmak istiyoruz.” denildi. Köy Muhtarı Halil Meriç toplantıda söz alarak, şunları söyledi: “Ben birlikten ayrılıp, kendi suyumu kendim vermek istiyorum.”

Konuyla ilgili gerekli araştırmanın yapılarak, Mart 2022 tarihinde yapılacak toplantıda yeniden görüşülmesine karar verildi.

Toplantıda diğer gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi.

Dilek ve temenniler bölümünde Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik söz aldı.

“Çöp konteynırı sorunları var”

Köylerde yaşanan sorunları dile getiren Kemik, şunları söyledi: “Köylerde çöp konteynırı sorunları var. Vatandaş, evinden çıkıp köy meydanına çöp atmaya gelir mi? Ben vatandaştan çöp parası istediğimde ne der? Yaşanan sıkıntıları biz dile getiriyoruz. Konteynır sorunun çözümü için gerekiyorsa, Valimize gidelim konuşalım. Yaz mevsimi gelmeden önce sorunun çözüme kavuşturulmasını için gerekli adımları atalım. Biz, boş toplantılardan bıktık. 2 yıldır köylerimizde sorunlar çok büyük.”

“Köylere sürüler halinde köpekler bırakılıyor”

Tekirdağ’a bağlı Şarköy ilçesinden Gökçetepe ve Sazlıdere köyleri yakınlarına sürüler halinde köpekler bırakıldığını öne süren Abdullah Kemik, “Yaşanan sorun konusunda gerekli yerleri arıyoruz ama çözüm anlamında yapılan bir şey yok. Yaklaşık 300-500 köpek bırakılıyor. Özellikle Şarköy Belediyesi ile Evreşe Belediyesi tarafından bölgemize hayvan bırakılıyor. Bu konuda tek sorumlu yine muhtar oluyor. Yaşanan sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Vatandaşın tavuğunu yiyen köpekleri, Keşan Belediyesi’ne aldıramıyoruz. Sıkıntılarımız büyük.” dedi.

Kemik, köylerde yaşanan numarataj konusunun çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu