GenelYaşam

Müftü Yiğit: “Kadir Gecesi’ni bir ömre bedel kılan, Kur’an-ı Kerim’dir”

Ramazan ayının son günlerine gelindiğini hatırlatan Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, bu gece idrak edilecek Kadir Gecesi’yle ilgili açıklamada bulundu.

“Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı gecedir”

Bayramın esenliğine ulaşmaya sayılı günler kaldığını ifade eden Müftü Yiğit, şunları söyledi:
“Bu günler cehennem azabından kurtuluş günleridir. Bu günler ihtiyaç sahiplerini bayram sevincine ortak eden sadaka-i fıtır günleridir. Bu günler, Rabbimizin bin aydan daha hayırlı kıldığı Kadir Gecesi’ni içinde barındıran fırsat günleridir. Kadir Gecesi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı gecedir. Kur’an-ı Kerim’de, Kadir adında bir sure bulunmaktadır. Yüce Allah bu surede şöyle buyuruyor: ‘Biz Kur’an-ı, Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede, rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir esenliktir.’
Ramazanı 11 ayın sultanı, Kadir Gecesi’ni bir ömre bedel kılan, Kur’an-ı Kerim’dir. O Kur’an ki rabbimizin kullarına en büyük nimeti ve rahmetidir. Sözlerin en doğrusu ve en güzelidir. Müminlere şifadır. Hakkın ve hakikatin kaynağıdır. O Kur’an ki ilim ve irfanı, edep ve hayatı, helal ve haramı, adalet ve merhameti öğreten bir hidayet rehberidir. Ruhlara huzur veren, yeryüzünü yaşanılır kılan Rabbani bir nurdur. İnsana kendini, Rabbini, kainatı ve var oluşun gayesini hatırlatan son ilahi mesajdır.
Allah rasülü (sav) bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor: İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir Gecesi’ni ihya edenin geçmiş günahları af edilir.’ Öyleyse bu geceyi kendimize milat kılalım. Bu geceyi anlamlı kılan Kur’an-ı Kerim’in rahmet yüklü mesajlarını gönlümüze, zihnimize ve hayatımıza aktaralım.

Sevgili Peygamberimizin, Hz.Aişe annemize öğrettiği ‘Allah’ım! Sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affet’ duasıyla Rabbimizin engin rahmetine sığınalım. Günahlarımıza tevbe edelim. İşte o zaman bölük bölük inen meleklerin varlığıyla sıkıntılarımız hafifleyecek, gönüllerimiz ve ruhlarımız sükûnet bulacaktır. Ayrıca, Keşan’daki tüm camilerimizde programlar yapılacak, İlçe Müftülüğümüzün programı ise iftardan sonra İki Minareli Çarşı Cami’nde başlayacak ve yatsı namazına kadar devam edecektir. Tüm kardeşlerimizin Kadir Gecesini tebrik ederek, bayan erkek, genç yaşlı ve çocuklarımızı camilerimize davet ediyorum.
Kadir Gecemiz mübarek olsun.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu