Haberler

Müftü Yiğit, “Cuma namazını cami bahçelerinde kılacak, safları açacağız”

Yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında camiler yeniden ibadete açılacak, Ramazan boyunca Teravih namazları başta olmak üzere, Türkiye’de cemaatle birlikte namaz kılınamayan camilerin, yeniden ibadete açılma sürecini Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit anlattı.

Açıklamasını geçirdiğimiz sürecin ardından mutluluk ve sevinçle yaptığını belirten Mehmet Yiğit, camilerin bu süre içinde açık olduğunu ancak cemaatlerde birlikte kılınmadığını ve bir Ramazan Ayı’nı da bu şekilde geçirdiklerini söyledi. Bu süre içinde sosyal medyayı da Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlçe Müftülüğü’nün etkin kullandığını belirterek, Facebook üzerinden inananlara ulaştıklarını kaydetti.

“Bu sefer ‘Safları sıklaştırın’ demeyeceğiz”


29 Mayıs Cuma günü itibariyle kılınacak cuma namazı ile birlikte yeniden camilerin ibadete açılacağını belirten Yiğit, camilerde hazırlıklar yaptıklarını belirterek şöyle konuştu: “Bugün itibariyle camilerin tamamı dezenfekte edildi ve baheçlerindeki otlar temizlendi. Camiler şu an vatandaşların ibadeti için hazır hale geldi. Cuma namazında camilerimiz kapalı olacak, açık alanlarda kılacağız namazlarımızı. Pandemi hala devam ettiği için vatandaşlarımızı mümkün olan en az süre tutmak istiyoruz ve bu sebepten bahçeleri müsait olan camilerde kılacağız birlikte namazlarımızı. Normalde vatandaşlara ‘safları sık tutun diyorduk’ ancak bu süreçte mesafe koymak durumundayız, bu sefer ‘çok sık bir araya gelmeyin’ diyeceğiz.

Abdest evde alınacak, herkes seccadesini kendisi getirecek

Yeni süreç boyunca camilerde bazı yeni uygulamaların da getirileceğini belirten Mehmet Yiğit, toplu kullanılan eşyaların kaldırıldığını belirtti. “Vatandaşlarımız yarından itibaren camilere gelirken abdestini evde alıp gelsin; çünkü lavabolar kapalı olacak. Aynı zamanda kardeşlerimiz şahsi seccadelerini de yanlarına alıp gelmeliler, namaz kılınacak olan alanlarda koli karton bulunmayacak. Herkes kendi getirdiği seccadesinin üstünde belirlenen alanlar içinde kılacak namazını. Bunun yanında maskesiz gelmeyin, bulaş riskini artırmamak için maskeler şart. Öte yandan seccade ve maskesi olmayanlar için de Keşan Belediyesi tedarik edecek bunları”

Bazı camilerde cuma namazı kılınmayacak

29 Mayıs günü cuma namazı camilerin dış mekanlarında kılınacak ancak Keşan’daki her caminin bahçesi müsait olmadığı için bazı camilerin liste dışı olduğunu belirten Yiğit, “Yarın tüm camilerimiz ibadete açılıyor ancak bazı camilerde cuma namazı dışında öğlen ve ikindi namazları kılınabilecek; ancak diğer vakitler cemaatle beraber kılınamayacak. Bu süre içinde bazı camilerde bahçelerinde yeterli yer olmadığı için kılınamayacak” dedi.
O camiler ise şekilde listelendi: “Çamlıkent Camii bahçesi, Hacı Mümine Özkaya Camii bahçesi, Hersekzade Ahmet Paşa Camii bahçesi, Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesi, İzzetiye Mahalle Camii bahçesi, Karaağaç Camii  bahçesi, Kurtuluş Özkaya Camii bahçesi, Paşayiğit Mahalle Camii bahçesi, Sanayi Camii bahçesi, Sarayavluları Camii bahçesi, Sosyal Konutlar TOKİ Camii bahçesi, Yukarı Zaferiye Mahalle Cami bahçesi”

Cuma namazı 2 rekat

Yarın kılınacak cuma namazlarının 2 rekat olacağını belirten Yiğit cuma namazı ile ilgili düzenlemeyi anlattı. Yiğit, “Gelen vatandaşlar 2 rekat olmak üzere cuma namazının farzını kılacak, onndan sonra da evlere dağılacak, sünnetler evde kılınacak. Kısa bir hutbenin ardından 2 rekat kılıp, duamızı edip evimize gideceğiz” diyerek, vatandaşlardan sadece seccade ve maskeleriyle birlikte cami bahçelerine gelmelerini istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu