Haberler

Millet İttifakı, Danişment ve Yayla arasındaki çöp alanının durumunu sordu

CHP ve İYİ Parti Keşan İlçe Teşkilatı yöneticileri ile Keşan Belediye Meclisi’nin bazı üyeleri Erikli ve Yayla sahillerde incelemelerde bulundu. Heyet, incelemeler sırasında Danişment ve Yayla arasında kalan ve çöp dökülen ormanlık alanda bir açıklama yaptı.

“Yapılanlar umurlarında değil”

Toplantıda ilk olarak söz alan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, önceki dönem CHP’li Belediye Başkanına, AK Partili İlçe Başkanı’nın aynı alandan seslendiğini hatırlatarak, “Tarih tekerrür etti” dedi.
Pekcan konuşmasının devamında şu açıklamalarda bulundu;
Bu alanda, kokudan ve pislikten durulmuyor. Bir zamanlar, dönemin AKP’li ilçe başkanı ve AKP’nin mevcut ilçe başkanı açıklamalarda bulunmuştu. Dönemin Belediye Başkanı Mehmet Özcan da yaşanan durumdan ötürü bu alanı hemen temizleyip kaldırdı. Keşan Belediyesi AKP’ye geçince, yanlış buldukları çöp dökme olayını kendileri yapmaya başladı. Ormanlık alana yeniden çöp dökülmeye başlandı. Burası pislik içinde ve hastalık yuvası halindedir. Bu alandan çöpü kaldırmayı bir kenara bırakın, çöp atmaya devam ediyorlar. Umurlarında dahi değil. Keşan Belediyesi’nin çöp kamyonları bu alana çöplerini boşaltırken fotoğraflarını çektik. Bu ayrıştırma işini ihaleyle mi verdiniz, ne kadara verdiniz, aldığınız para nerede? Yapılanlar umurlarında değil. Erikli, Danişment ve Yayla’nın tüm çöpünün buraya atılmaya devam edilmesi doğru değildir. Çöpleri, Paşayiğit’te tesise götürün. Yapılanlar bir aymazlıktır. Takdir kamuoyunundur.” 

“Burası onun ya da başkasının babasının malı değildir”

Pekcan‘ın ardından konuşan İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ise, bölgedeki çöpler ile Erikli’nin turizm merkezi olamayacağına değinerek şu ifadeleri kullandı;
Sezon başlamadan durum buysa, sezon başladıktan sonra ne olacağımızı hep birlikte göreceğiz. 15 yıl önce, Keşan TSO başkanıyken çıktığı yolda, Erikli’yi turizm şehri yapacağını ve Erikli’yi bölgenin Bodrum’u yapacağını anlatanlar, bugün ne duruma getirdiğini görsünler. O gün popülist yaklaşım olabilir ama yapılan hatayı gördükten sonra dönmek erdemdir. Elinizde her türlü ekipman ve güç var. Burayla ilgili ne kadar samimi olduklarını hep birlikte göreceğiz. Bölgenin çöpünü alıp, ortalık yere atarsanız ve turizm diye bir cümle kurarsanız, bunun adı kocaman bir yalandır. 15 yıl önce de, şimdi de hayaller devam ediyor. Burası onun ya da başkasının babasının malı değildir. Burası bizlere emanet edildi ve bizler de gelecek nesillere bırakacağız. Biraz daha ciddi konulara eğilmesini istiyoruz.

“Keşan Belediyesi 30 bin TL’lik para için mi çevre katliamını sürdürüyor?”

Sarıkeçe’nin ardından, Belediye Meclisi Üyesi Alaaddin ÖZTÜRK söz aldı. Çöplerin burada ayrıştırma yapılmasının doğru olmadığını belirten Öztürk, “Keşan Belediyesi’nin, burada ayrıştırma yapan kişilerden sezonluk paralar aldığını biliyoruz. Geçen yıl da, belediyenin hesabına 20 bin TL yatırılmıştı. Bu yıl da, 30 bin TL. yatırıldığı ifade ediliyor. Keşan Belediyesi 30 bin TL.’lik para için mi çevre katliamını sürdürüyor. Bu kadar mı paraya ihtiyaç var? Ayrıştırmanın yapılmaması gerekiyor. Atmazsan, batmaz. Bölgeden toplanan çöpler Paşayiğit’te GÜNEKAB’a ait tesise getirilmesi gerekiyor. Yapılan ayrıştırma olayı doğru değildir.” dedi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu