Haberler

Meteoroloji, Marmara’nın bir bölümünü ve Trakya’yı “turuncu” kodla uyarıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nin dün yapılan açıklamasında; Marmara Bölgesi genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının 8 ve 9 Ekim tarihlerinde, Balkanlar üzerinden gelecek serin ve yağışlı sistemin etkisine gireceği ve sıcaklıkların hissedilir derecede (8-10 derece) azalacağı ve mevsim normallerinin altında seyredeceği bildirilmişti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan uyarılarda, muhtemel olumsuzluklara dikkat çekilerek, vatandaşların ve ilgililerin dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları da istenmişti.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde bugün yayınlanan “uyarı” haritasında, Keşan’ın da içinde bulunduğu Marmara Bölgesi’nde “turuncu” rengin hakim olduğu, bu rengin meteorolojik karşılığının da “Hava durumu tehlikelidir” şeklinde açıklandığı görülüyor.

Keşan için meteorolojinin bugünkü tahmini;
“Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, yerel olarak çok kuvvetli (40-75 Kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekmektedir.” şeklinde.

Öte yandan;
İstanbul başta olmak üzere, bölgemizde yarın da etkili olması beklenen yağışlı hava ile ilgili olarak, çevre il ve ilçelerde de önlemler alındığı gözleniyor.

İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün kuvvetli yağış ve dolu uyarısı üzerine bazı vatandaşlar, Ümraniye’de araçlarının üstünü halı, kilim, battaniye, karton kutu gibi çeşitli malzemelerle kapatarak önlem aldı.

Vatandaşlar, araçlarının üstünü halı, kilim, battaniye, karton kutu gibi çeşitli malzemelerle kapatarak önlem aldı.

Çanakkale’de de yapılan kuvvetli yağış uyarısı nedeniyle sürücüler araçlarını korumaya aldı.

Vatandaşlar, araçlarını kapalı pazar yerlerine ve kent merkezindeki köprü altlarına park etti. Bazıları ise araçlarının üzerlerine battaniye ve çarşaflarla örttü.

Çanakkale’de sağanak ve gök gürültülü sağanağın bu gece saat 03.00’e kadar süreceği, metrekareye 40 ila 75 kilogram yağış düşeceği tahmin ediliyor.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde de sürücüler araçlarını kapalı pazar yerlerine bıraktı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan bilgilendirmeyle kuvvetli yağış uyarısı yapılan Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde sürücüler araçlarını kapalı pazar yerlerine bıraktı. ( Suat Salgın – Anadolu Ajansı )

Araçlarının yağıştan ve doludan etkilenmesini önlemek isteyen vatandaşlar araçlarını Aliçetinkaya, Altınova ve Küçükköy mahallelerindeki kapalı pazar yerlerine park etti.
Bazı vatandaşlar ise araçlarının üzerini halı ve kilimle örttü. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu