Çevre

Mert Ör’ün “Sarosuma Dokunmayın” şarkısı sosyal medyada dikkat çekti

Sanatçı Mert Ör, Saros Körfezi Sazlıdere Sahili’ne yapımı devam eden ve olumsuz ÇED Raporları verilen Sazlıdere FSRU Limanı’na tepki için şarkı hazırladı.
Söz ve müziği kendisine ait olan ‘Dokunmayın Sarosuma’ adlı şarkıyı seslendiren Ör, eserini sosyal medya mecralarında yayınladı. Saros Körfezi için bu zamana kadar hayata geçirilen mücadeleler ve basında çıkan haberlerin derlenerek bir araya getirilmesiyle oluşan video klip izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

Şarkıya konu olan Saros Körfezi’nin hayatında çok büyük bir önemi olduğunu vurgulayan Ör, “Saros’a olan ilgim ve sevgim aslında müziğimle harmanlanıyor. Hayatımın en güzel sahnelerini Saros Körfezi sahillerinde aldım.” diyerek şu ifadeleri dile getirdi.

Saros’a kıyıyorlardı

Saros Körfezi’nde BOTAŞ tarafından yapılacak FSRU liman projesine de değinen Ör, “Saros elden gidiyor.” Diyerek, bu durumu kabul edemediğini vurguladı ve şu ifadede bulundu.  “Evet ilk duyduğumda doğalgaz hattı çekiliyor zannetmiştim. Sonra araştırınca Saros’a vereceği zarar hakkında da incelemeler yaptım. Göz göre göre hani insanın bir parçasına dokunurlar ya öyle bir şey hissettim. Yazın en koyu sıcaklarında koşa koşa kendimizi attığımız Saros’a kıyıyorlardı. Ben bu tarz projelere yöresel olarak karşıyım. Memleketimin her şeyine değer veren biriyim.”

Ergene’ye niyet, Saros’a kısmet

Mert Ör, son olarak Saros Körfezi’yle ilgili tespitlerini ve klipteki gelişmeleri şu şekilde sıraladı. “Saros klibi de şöyle gelişti. Ben yakın zamanda Ergene Nehri, Kapaklı, Çerkezköy  ve Çorlu’daki fabrika bacalarından çıkan dumanlar yüzünden hava kirliliğini  protesto eden bir şarkı yapacaktım. Ancak, Ergene’ye niyet, Saros’a kısmet oldu. BOTAŞ’ın FSRU liman projesiyle ilgili gelişmeler nedeniyle  Saros Körfezi Öne çıktı. Saros gerçekten benim hayatıma çok renkli anılar armağan etti. Ben de ona bir şarkı armağan edeyim diye düşündüm. Sonra da yola koyuldum böyle bir şarkı çıktı ortaya.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu