Ekonomi

Kuyumcu Tarık Özbek, yatırım piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdi

Son dönemde yerli yabancı bir çok yatırımcının gözdesi kripto paralar oldu. 2021 yılında ilk çeyrek geride bırakılırken, borsaların ve altının artık belli bir bantta gelip gittiği görülürken kripto paralara olan ilgi ise önü alınamaz bir şekilde her geçen gün artıyor. Hatta özellikle kriptonun amiral gemisi Bitcoin’i bir kenara bırakırsak alt-coin diye nitelendirilen kripto paraların ön plana çıktığını görüyoruz ve bu durum paranın akışının bu tarafına kaymasına neden oluyor.
Yapılan son araştırmalara göre çoğunlukla ‘z’ kuşağı tarafından yön verilen bu yeni piyasanın gidişatını ve altın piyasasına olan etkilerini kuyumcu Tarık Özbek değerlendirdi.

“Yatırımcılar geri geliyor”

Kripto para borsasının altın piyasasını yaklaşık olarak 2 yıldır etkilediğini belirten Özbek, yatırımcıların küçük birikimleriyle alımlarını gerçekleştirdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Hızlı yükseliş olması nedeniyle, insanlar altının yerine coin almayı tercih ediyor. 2 yıldan bu yana coin piyasalarına hızlı bir para girişi yaşanıyor. Bu da, altının ons bazında geri gelmesini sağladı. Amerika’daki coin piyasasına ait vergi artırımları konuşulmaya başlaması ile birlikte, %15-%20’lere varan geri geliş yaşanmaya başladı. Ülkemizde, 2-3 şirket tarafından yapılan dolandırıcılık olayları gündeme gelmesiyle birlikte ilginin azalacağını düşünüyorum. İnsanlar paralarını, altına ya da hisse senedine döndürme olayı daha yüksek.” dedi.

“Kripto hayatın gerçeği”

Şu anda merkezi bir otoritenin olmadığı, yatırımcıların al-sat işlemlerinin yanında spekülasyonlara da oldukça açık olan kripto borsasında yeni uygumalar gerektiğini belirten Tarık Özbek “Ülkemizde, kripto para piyasalarıyla ilgili gerekli düzenlemenin yapılması gerekiyor. Eğer bu düzenleme olduğu takdirde, garanti kuruluşlarda bu işin devam
edeceğini düşünüyorum.” derken artık yeni bir standart olan kripto paraların günlük hayatta yer aldığını ve bu durumun daha artacağını belirterek, “Artık, coin piyasası için yaşayacağız ve bu hayatın gerçeği oldu. Ama eskisi gibi hızlı hareketlilikler yaşanıp-yaşanmayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.” dedi.

“Kripto, altını tahtından eder mi?”

Yatırımcıların azımsanmayacak bir bölümünü kendisine çekerek, altının tacını elinden alıp almayacağına dair görüş belirten Özbek, “Altını tahtından indirmez. Bu tür olumsuzluklar olduğu sürece, altına olan ilgi her geçen gün artacaktır. Coin borsasında, 100 TL’lik yatırımınız 200 TL olabilir ama 50 TL’ye de düşme ihtimali var. Bunların da göze alınması lazım. İyi analiz edip, uzun vadeli düşünmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu