Siyaset

Memleket Partisi genel başkanlık için temayüle gitti

Gelecek hafta Ankara’daki kurultaya hazırlanan Memleket Partisi, tüm örgütlerinde genel başkanını belirlemek için temayül oylamasına başladı. Türkiye’de ilk defa üyelerin tüm kadrolarını, üyelerinin vereceklerini belirten Keşan İlçe Başkanı Salih Kirezci, ” Kuruluş yasamıza göre bizim üyelerimiz oy kullanıyor ve bunu da tüzüğüne koyan tek parti biziz” dedi.

Üyeler belirleyecek

Memleket Partisi 18 Eylül’de Ankara’da düzenlenecek olan kurultayına hazırlanıyor. Kurultay öncesi partinin tüm örgütlerinde temayül oylaması başlatıldı. Üyelerin genel başkanlarını, verdikleri temayül oylarıyla seçmelerine imkan tanıyan temayül oylaması hakkında konuşan Memleket Partisi Keşan İlçe Başkanı Salih Kirezci, “Kurultay öncesi, aday olacak genel başkan adaylarımızı tüzüğümüz gereği aynı anda Türkiye’nin her yerindeki il ve ilçe örgütlerimizde üyelerimiz belirleyecek. Şu anda partimiz yeni olduğu için tek bir başkan adayımız var; ama yine de üyelerimizin onayına sunduk. Saat 16.00’dan sonra çıkan sonuçları genel merkeze bildireceğiz, sonrasında da 18 Eylül için Ankara’da olacağız.”

“Cumhuriyet tarihinde ilk olacak”

Memleket Partisi’nin tüm kadroları için tüm seçimlerde aynı temayül sistemini tekrar edeceğini söyleyen Kirezci, “Bundan sonraki her süreçte biz genel başkan adaylarımızı, milletvekili ve belediye başkanı adaylarımızı, yani bütün yetkilileri üyelerimiz belirleyecek. Bu sistem, Cumhuriyet tarihinde ilk olacak bizim partimiz tarafından uygulanıyor. Zaman zaman bazı partiler ön seçim yaparlar, bazen bazı illerde yaparlar, bu onların tercihine kalmış; ama bizim kuruluş yasamıza göre bizim üyelerimiz oy kullanıyor ve bunu da tüzüğüne koyan tek parti biziz.” diyerek sistemin Türkiye’de ilk defa uygulanacağını söyledi.

“Bu demokrasinin gereğidir”

Son olarak diğer temayül seçim sisteminin diğer partiler tarafından da uygulaması gerektiğini belirten Kirezci, “Umarım artık tüm partiler bunu örnek alırlar, hatta partiler yasasına da bunu koyarlar, çünkü bu demokrasinin gereğidir ve artık şart oldu. Şu anda başkanlık sistemi gereği Türkiye’yi tek bir kişi yönetiyor. Parlamenter sistem olsa, 5 kişi yönetiyor olacak o zaman da. 85 milyonluk ülkeyi 5 kişi mi yönetmesi lazım? Onun için bu sistem şart. İnşallah diğer partiler de bizden örnek alacaklardır.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu