Haberler

Mecliste tansiyon yükseldi

Keşan Belediye Meclisi’nin bugünkü oturumunda verilen soru önergeleri mecliste tansiyonun yükselmesine sebep oldu. Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, CHP’li meclis üyesi Alaaddin Öztürk ve Başkan Vekili Nehir Gergin arasında geçen sert diyaloğa, AK Parti’li meclis üyesi Tarık Uysal’ın da girmesiyle salonda tartışmalar yaşandı.
Meclis toplantısının canlı yayınının tamamını izleyebilirsiniz.Keşan Belediye Meclis toplantısı 7 Kasım Perşembe günü gerçekleştirildi. Toplantıdan önce CHP’li Belediye Meclis üyesi Alaaddin Öztürk oturumdan önce meclise soru önergesi verdi.
“Asfalt ve aydınlatma katılım bedeli talepleri” konulu önergede şu sorulara yer verildi: “Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından Terziler Sitesi ve Ali Paşa Çarşısı esnafıyla yapılmış olan toplantılarda mevcut bölgede yol ve kaldırım çalışmaları yapılacağı, bu nedenle de her esnaftan 200 TL katılım payı istenileceği belirtilmiştir. Büyük Cami Mahallesi’nde yapılan çevre düzenlemesi sonrasında, çevrede bulunan esnafın işlerindeki artış nedeniyle aydınlatma için elektrik faturalarının esnaf tarafından ödenmesi talep edilmiştir. Cennet Bahçesi’nden başlanarak Kipa’yı da içine alan Ağadayı Park, Gölpark ve Nehir Hotel yanından Londra Asfaltı’na bağlanan alana mali değeri 240 bin TL olan 8 cm kalınlığında, 10 metre genişliğinde, 1200 ton asfaltma yapılmıştır.
Sorular: Esnaftan para istenmesinin nedeni nedir? Cennet Bahçesi’nden başlayan yol için de çevredeki işletmelerden katılım payı adı altında ücret talebi olmuş mudur?”
Sorular: Esnaftan para istenmesinin nedeni nedir? Cennet Bahçesi’nden başlayan yol için de çevredeki işletmelerden katılım payı adı altında ücret talebi olmuş mudur?”

Öztürk tarafından meclise sunulan soru önergelerine buradan ulaşabilirsiniz.Toplantının sonunda önerge bir sonraki mecliste görüşülmesi Nehir Gergin söz aldı, “Şahsımın konu edilmesi üzerine şahsım adına söz alıyorum grubum adına değil” diyerek sözlerine başlayan Gergin şunları söyledi: “Bu şekilde işaret ederek, olmayan hukuki ve gayrimeşru durumları ifade etmek meclis üyesinin tarz ve adabına yakışmamaktadır. Böylesine açık adres göstererek adeta faşizan bir tavırla vermek dava konusudur. Maddi ve manevi tazminat konusudur. 2019’da hala toprak yollar varsa onlar da yapılacaktır. Kimin işletmesi ve kimin evinin olduğunun bir önemi yoktur. Sadece şahsımı değil, bölgedeki bütün işletmelerin hassasiyetini rencide eden bu önergeyi kınıyorum”.
Önergeye tepkisini sürdüren Gergin “Biz terörist değiliz, böyle hedef gösteremezsiniz bizi” dedi.

Gergin, Öztürk’ün soru önergesine şahsı adına konuşarak tepki gösterdi.Gergin’in sözlerinin ardından Helvacıoğlu, toplantıyı “Bu konuyla ilgili sorulara 26 Kasım’da en iyi şekilde cevap verilecektir. Tarafsızca çalışmalarımızı kamuoyu görecektir” diyerek kapattı.
Öztürk’ün söz hakkı istemesi üzerine konuyu bir dahaki toplantıya bırakarak toplantıyı bitirdi.
Helvacıoğlu, Öztürk’e “İstifa ederim, bana belge getir para istediğime dair. İşler doğru gidiyor diye tabanına nasıl görüneceğiniz bilmiyorsun. Biz sizin kimin bayrağını taşıdığınızı biliyoruz” diyerek salondan ayrıldı.
Tartışma, meclisin dağılması sırasında da devam etti. AK Parti’li meclis üyesi Tarık Uysal da tartışmaya dahil oldu. “Senin karşında başkan var, el kaldırmazsın. Sen kabadayı mısın?” diyerek Öztürk’e sert çıktı.
Toplantı tarafların araya girmesi sonrasında, salonda bulunanların ayrılmasının ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu