Haberler

Mecliste gerginlik yaratan ‘söz vermeme’ tartışması

Keşan Belediye Meclisi’nin bugün yapılan toplantısında, söz vermeme polemiği yaşandı. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun CHP’li meclis üyesi Özlem Uybaş Yavuz‘a söz hakkı vermemesi, zaman zaman oluşan gergin atmosferin yükselmesine ve meclis üyelerinin tepkilerine neden oldu.

Tartışma, meclis gündeminde yer alan “İller Bankası A.Ş. kontrolünde hazırlatılan İzzetiye ( Keşan-Edirne) 1/5000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı (NİP) 40155 ve İzzetiye (Keşan-Edirne ) 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının (UİP) 3194 Sayılı İmar Kanununun 8/b maddesi gereğince askı süreci sonrası yapılan itiraz düzeltmelerinin görüşülerek karara bağlanması.” konusunun görüşülmesi sırasında yaşandı.
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, konu ile ilgili olarak İmar Komisyonu’ndan Özlem Uybaş Yavuz ve diğer üyelerin konuşma ve bilgi vermeye hakları olduğunu söyleyerek, ilgili üyelere söz hakkı verdi. Ancak söz alan olmadı. Bunun üzerine oylamaya geçilmeden önce meclisteki partilerin grup başkanları söz aldı.

İlk olarak konuşan İYİ Parti Grup Başkanı Zafer Topçu, yapılan çalışmalarla ilgili olarak “Plan yapılırken, Millet İttifakı’ndaki arkadaşların yoğun çalışması olmuş. Onları da ayrıca tebrik ediyorum” diyerek, sözü CHP Grup Başkanı Feridun Tümer‘e bıraktı.
Tümer de, “100 metre genişletilme konusu için özellikle Özlem hanıma çok teşekkür ederim. İmar konusunda çok iyi çalıştı orada, İzzetiye İmar Planı halkın istediği gibi gerçekleşmiştir” dedi.
Millet İttifakı grup sözcülerinin partililerinin isimlerini öne çıkararak konuşmasına atıfta bulunarak söz alan AK Parti Grup Başkanı Nehir Gergin ise “Özellikle şu kişi, bu kişi demeden imar komisyonumuza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu sırada mecliste imar komisyonu konusunda siyaset yapıldığını belirten Helvacıoğlu da, “Böyle bir şey yok! Hep beraber yaptık arkadaşlar. Hayırlı olsun diyemiyorsunuz. <Biz yaptık Millet İttifakı olarak, Özlem hanım yaptı> diyorsunuz. Arkadaşlar bırakın siyaseti artık, hazmedin bu tabloyu, 5 sene beraberiz” şeklinde konuşarak yaşanan duruma tepki gösterdi.

Konuşmalar sırasında isminin geçtiği için CHP’li Meclis Üyesi Özlem Uybaş Yavuz söz almak istedi; ancak Helvacıoğlu “Hayır, aldınız az önce söz. Ben size söz verdim <Yok> dediniz. Tamam bitti. Böyle bir şey var mı? Herkes konuşursa bu meclis yürümez” diyerek reddetti.
Bunun üzerine yaşanan duruma tepki göstererek konuşmak isteyen CHP’li Meclis Üyesi Yüksel Alioğlu‘na da Helvacıoğlu, “Lütfen söz alın, burası ilkokul değil” diyerek söz alıp konuşması gerektiğini söyledi.

Bu tartışmaların ardından geçilen oylama sonrasında yüksek tansiyon devam etti.
Devam eden tartışmalara katılan CHP’li Meclis Üyesi Erhan Engin “Biz buraya fırça yemeye mi geldik? Lütfen bunu bırakın artık.” şeklinde konuşarak tepki gösterirken, Süleyman Gürsel Paçaman da, “Biz buraya halkın oylarıyla geldik ve burada bir temsil yetkimiz var. Biz size saygısızlık yapmıyoruz. Ama siz bize saygısızlık yapıyorsunuz. Her mecliste bu saygısızlığı bize siz yapıyorsunuz.” dedi.

Bunun üzerine konuşan Helvacıoğlu da, teşekkürlerin ayrım maksatlı olduğunu belirterek “Millet İttifakı’nın grup başkanları, Millet İttifakı’na özel teşekkür ediyor. Feridun bey, Özlem hanıma özel teşekkür ediyor” ifadeleri ile tepki gösterdi.

Bu sırada Özlem Uybaş Yavuz, Helvacıoğlu‘na dönerek, “Bir teşekkürden bu kadar rahatsız olmak nedir, anlamıyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu