Haberler

Madde oy birliği ile geçti Tümer, atları ve ehliyeti sordu

4 Haziran 2020 Perşembe günü, koronavirüs önlemleri kapsamında, Keşan Belediyesi Tiyatro Konferans Salonu’nda bir araya gelen Keşan Belediye Meclisi,  olağanüstü gündemle gerçekleştirdiği toplantıda, kuşaktan kuşağa geçen meslek olan at arabacılarının durumunu görüşerek karara bağladı.

Gündemin 4. maddesi olan “İlçemizde bulunan At Arabalarının Keşan Şehir Merkezi ve Mücavir Alanlarında  her türlü amaç için kullanımının yasaklanmasının görüşülerek karara bağlanmasıve 5. maddesi olan “İlçemizde bulunan At Arabalarının Motorlu Yük Taşıma (Triporter) aracına dönüştürülmesine ait proje kapsamında 100 adet Triporter aracının Belediyemiz tarafından satın alınması ve daha önce kayıt altına alınan At Arabası sahiplerine bedelsiz olarak verilmesi hususunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi” konularında, Keşan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Aytaç Onur Akay‘ın yaptığı bilgilendirmenin ardından,  madde üzerinde görüşlerini bildirenKeşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi; “Çoğunlukla roman kardeşlerimizin mesleği haline gelen, bu işle uğraşan 100’e yakın vatandaşımız var.  Ekmeklerini kazanmak için bu güne kadar geldiler. Çağa ayak uyduramıyoruz. Atlarına bakmakta zorlanıyorlar. Kendilerine günlük harçlık alıyorlar, geçimlerini sağlamakta zorlanıyorlar. Kendileri ile de konuştuk. Burada radikal bir karar almamız lazım. 2019’un sonunda onların da görüşlerini alarak, hep birlikte bir karar aldık. 
Dedik ki; at arabalarını artık triporterlara dönüştürelim. Daha rahat çalışabilmeleri için bir kooperatif kuralım. Adına da <Küçük Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi> diyelim. Taksi plakası gibi, dolmuş plakası gibi değerlendirilsinler.  Onların garajlarını yapalım. Bundan sonra bu durumu iyileştirelim. Milletvekilimiz Fatma Aksal’ın da destekleriyle, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Fatma Varank?ın çalışmalarıyla, hibe şeklinde olmak üzere bir proje geliştirdik.  Bu sayede şehrin yükünü taşısınlar, ekmeklerini çok daha rahat kazanmaya devam etsinler. Çevreci bir belediye olalım. Atlarını, at arabalarını alacağız.  Ehliyet almalarını sağlayacağız. Önderlik edeceğiz. Onlara bu konuda bir geçiş süreci vereceğiz. İçlerinde belki memnun olmayanlar olacak.  Ama risk alarak, çevreyi koruyarak çağa ayak uyduracağız.

Madde üzerinde daha sonra görüş belirten İYİ Parti Grup Başkanı Zafer Topçu, hayırlı olmasını dileyerek, ne şekilde hibe edileceğini sordu. Helvacıoğlu, “Araçları biz alacağız, bunun karşılığında asfalt ve yol olarak hibe gelecek” dedi.
CHP Grup Başkanı Feridun Tümer de, <Güzel bir proje> vurgusu yaparak, “Burada çözülmesi gereken iki ayrı konu var. Vatandaşlarımızın ehliyet problemini çözmemiz lazım. Diğer konu da, atların rehabilite edilmesi veya sahiplendirilmesi. 80 ? 100 at boşta kalacak. Bu çok önemli. Mesleği icra edenlerin de doğru tespit edilmesi gerektiğine inanıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan AK Parti Grup Başkanı Nehir Gergin ise, geçen süre içinde Keşan’da çok önemli projelerin hayata geçirildiğini ifade ederek, “Keşan için çok önemli, çok değerli bir proje.  Keşan’ın trafiği, Keşan?ın çevresi ve hijyeni açısından da oldukça önemli. Hak sahibi arkadaşlara bu araçların hibe olarak verilmesi, özellikle ekonominin de zor günlerden geçtiği bu günlerde verilmesi onlar için çok büyük bir katkı.  Keşan’ın vizyonu büyüdü, Keşan?ın hizmetteki anlayışı değişti, bu projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Daha sonra Meclisin onayına sunulan her iki madde de oy birliği ile kabul edildi.    

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu