Haberler

Olağanüstü toplantıdan, personel maaşları için krediye onay çıkmadı

4 Haziran?da Keşan Belediye Meclisi Olağanüstü olarak toplandı. 11 maddenin görüşüldüğü toplantının 1. Maddesinde personel maaşlarının ödenmesinde kullanılmak üzere 3 ay ertelemeli 36 ay vadeli 4.500.000,00 TL’si kredinin İller Bankası A.Ş.’den kullandırılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi görüşüldü. Madde, CHP ve İYİ Partili üyelerin kullandıkları red oylar sonucunda oy çoğunluğu ile reddedildi. Görüşmeler sırasında, oturumu izlemeye gelen vatandaşların alkış ve sözlerde müdahalesi tepkiye neden oldu.

“Personelin kulağı bu mecliste”

Görüşülmesi sırasında tartışmaların yaşandığı maddenin açılış konuşmasını Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu yaptı. “Dünya ekonomisi sarsılıyor. Hata toparlanamayan ülkelerin sancılarını yaşıyoruz. Biz hizmet etmek için, personelimizin maaşını ödemek için canla başla bu üç ayı geçirdik. Geçen ay da eksik tahsilat gelmesine rağmen bir şekilde maaşlarını verdik. Onlar sağlık çalışanı kadar kıymetli. Büyük bir kısmı mesailerini almadı. Sadece maaşlara takviye edilmek üzere az sayıda belediyeye gelen bu imkanı meclise taşıyoruz. Personelimizin kulağı bu mecliste, önümüzdeki günlerde alınamayacak bir maaş sistemi var. En az 3’te 1 pay geliyor, belki karınlarını doyurmak için maaş alacaklar 3 ay boyunca ama bugünkü destek çıkarsa 600’e yakın personelimize meclisimizin sahip çıkmasını bekliyorum” şeklinde konuşan Helvacıoğlu sözü İYİ Parti Grup Sözcüsü Zafer Topçu’ya verdi.

İYİ Parti grubu olarak red vereceklerini söyleyerek sözlerine başlayan Topçu, partisinin kararının sebebini şöyle açıkladı: Topçu, “Belediyemizin kendi imkanlarıyla işçilerimizin parasını ödeyeceğine inanıyorum. Onun için reddediyoruz” dedi.

“Personeli kullanarak ajitasyon yapmayın”

Topçu’nun ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer ise geçen ay İller Bankası’ndan 1.500.000 TL para geldiğini bu ay da 2.400.00 civarıda para gelecek. Yaptığımız tespitlerde de Keşan Belediyesi gişelerinden 2.500.000 TL’ye yakın gelir gelecek diye belirledik. Önümüzdeki 226 gün boyunca bu mebla 7.5 – 8 Milyon TL’yi bulacaktır.” dedi. Ödenecek maaşın da 2 milyon 800 bin lira civarında olacağını dile getiren Tümer, ön görülen tahsilatın da personel maaşlarının ödenmesine yeteceğini, bu şartlar altında da belediyenin maaş ödemek gibi bir zaafiyeti olmayacağını belirterek şöyle devam etti: “Personeli kullanarak ajitasyon yapmayın. Alındığınız paranın sonunda kredi yazıyor ve aldığınız yer de banka. Hibeymiş gibi anlatıyorsunuz ama hibe değil. 1.4 milyon lira bir faizi var bunun. 4.5 milyon alıp 6 milyon vereceğiz. Kaç tane işçinin maaşına tekabül eder bu. Diyorsanız ki ‘Ben 15 ayda 3 aylık maaşı ödeyemeyecek duruma geldim’ o zaman kötü bir idare söz konusudur. CHP ve İYİ Parti sonuna kadar işçinin arkasında olmuştur. Ancak şu var, işçilerin çalıştığı halde birim amirlerine dediniz ki ‘Nisan ayı mesailerini yazmayın.’ bazı birim amirleri karşı çıktı. İşçiler maaş almayı bekliyorlar diyerek tehdit ederek bir yere varamayacaksınız. Keşan’ın menfaatine olmadığı için red kararı veriyoruz.”

“En kötü şartlarda bile en iyi hizmeti vermeye çaba gösteriyoruz”

Tümer’in sözlerinden sonra sözü bu kez AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin aldı. Maddeyi içinde bulunulan olağan dışı durumlar sebebiyle olumlu bulduklarını belirten Gergin “Bu durumlar öngörülemez. Her yerde bu gibi zorluklar yaşanmaktadır. Hal böyle olunca devletimiz de bankalar aracılığıyla krediler verdi, öteleme ve ertelemeler yaptı. Sırf özel sektörü ve kamuyu rahatlatmak için. Bu da şunu gösteriyor, içinde bulunduğumuz büyük bir kriz. Şu anda kullanılacak kredi sadece maaşlarda kullanılacak bir kredi. Ancak bütçeyi büküp başka bir noktasından maaşları ödemek için başka bir noktasından açık verdiğinizde hizmetlerin bir kısımını aksatmış oluyorsunuz. Biz belediyenin hizmetlerini ve ödemelerini tümüyle yapabilmesinden yanayız. Belediyemiz için büyük bir kredi değil ancak; içinde bulunduğumuz şartlar için önemli bir kredi. Biz en kötü şartlarda bile en iyi hizmeti vermeye çaba gösteriyoruz. Personelimizin de maaşını zamanında alabilmesinden tarafız” diyerek grubu ile maddeyi onayladığını belirtti.

“2 milyon lira açığımız, kasamızda 100 bin lira da paramız var”

Grup sözcülerinin konuşmalarının bitmesinin ardından bu kez sözü Mustafa Helvacıoğlu aldı. Çeşitli kalemlerde 4 milyon 350 bin lira zorunlu giderleri olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Helvacıoğlu, “2 milyon lira açığımız, kasamızda 100 bin lira da paramız var. Üzülerek ifade ediyorum ki bu kredi sadece 600 çalışanım için alınacaktı. Ben de almayacağım başkan yardımcılarım da almayacak” derken konuşması o sırada belediye meclis toplantısını izlemeye gelen vatandaşların alkışları ile zaman zaman kesilirken şöyle devam etti: “Siyasi ranta alet ediliyoruz. 8 ay maaş vermemeye alışmışsınız, 3 ay vermesek de olur diyorsunuz. Maaş alınması sizin umurunuzda değil. Sizin amacınız Helvacıoğlu ve Cumhur ittifakının başarısız olması. Derdiniz üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek, bizlere muhalefet edebilirsiniz alın terine edemezsiniz. Halkımıza şikayet ediyorum. Ocak ayında biz zarar görelim diye zam yaptılar, çok seviyorsanız işçilerinizi şimdi de maaş ödemek için elinizi kaldırın. Faizi düşünüyorsanız, benim çalışanlarım mesai almadan da telafi edecekler. 20 milyona yakın hibe geliyor belediyeye. Küçük düşünmeyin. Amaç çalıştırmamaksa buyurun yarın işçilerimizin yüzüne yarın siz bakarsınız. Bu ay 2 milyon açık var.” şeklinde konuştu.

“Toplantıyı izleyenlerin oturuma müdahalesi tepkiye neden oldu”

Konuşmaların sonra madde oylamasına geçildi. CHP ve İYİ Partili oylarla madde red edildiği sırada salonda bulunan seyircilerin sözlü olarak çıkışmaları meclis üyeleri arasında tepkiye neden oldu.
İzleyicilerin toplantıya müdahalesinin bu şekilde doğru olmadığını dile getiren Feridun Tümer, “Bu tarz olmuyor bu iş” diyerek salondaki durumun kontrol altına alınmasını istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu