Gündem

Meclisin Nisan ayı ikinci oturumuna Denetim Komisyonu raporu damga vurdu

Keşan Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısına 2021 yılına ait Denetim Komisyonu İnceleme ve Araştırma Raporu damga vurdu. Rapor ile ilgili açıklamada bulunan CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, Erikli sahiline yapılan su projesine ağırlık verirken, kendilerini 150 bin TL’ye heykel yaptırmakla eleştiren Mustafa Helvacıoğlu‘nun, 2021 yılında 272 bin 350 liralık heykel yaptırdığını dile getirerek “Kimse eleştirdiği şeyleri yaşamadan ölmeyecek Sayın Başkan” dedi.

Meclisin 2. oturumda ele alınan 2021 yılına ait Denetim Komisyonu İnceleme ve Araştırma Raporu hakkında CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer de rapor hakkında yorumlarda bulundu. Toplantının devamında eleştirilerine Erikli’ye getirilen içme suyu ve oluşan giderlere ağırlık veren Tümer, şu şekilde konuştu:

“Ödemeler ihale şartnamesine aykırı olarak yapıldı”

“Erikli’ye su getirme konusu çok su götürür demiştik. Uygulamada hızlı hareketten dolayı, plansızlıklar ve belli eksiklikler olmuştur. Bunların hiçbirinde bir art niyet aramıyoruz. Sadece eksikliklerin tespit edilip , bundan sonra yaşanmamasını arzu ediyoruz. İhale sözleşmesinin 6. maddesinde ‘Depo imalat bedelinin ödemesi, deponun eksiksiz tesliminden sonra yapılır’ deniyor. Yani diğer iş kalemleri gibi iş yaptıkça değil; iş bitince ödeme yapılır. Yaptığımız tespitte, ihale şartnamesine aykırı olarak müteahhitte hak etmediği para, süresinden önce ödenmiştir. İlginç olan ise bu ihalede 39 iş kalemi olmasına rağmen, sadece bu depo ile ilgili işle ilgili Kanalizasyon ve Su İşleri Müdürü, Sayın Belediye Başkanımıza da imza attırmıştır ki atmasına gerek yoktur. Bence bunu sormalısınız. Bu ödemeler ihale şartnamesine aykırı olarak yapılmıştır, yani müteahhitte avans gibi ödenmiştir. İş bittikten sonra verilmesi gerekirken böyle bir hata yapılmıştır.”

“İhaleye çıkıyorsunuz ve harita ölçümleriniz eksik”

“Birim-fiyat cetvelinde yazılmamış olan isale hatları için harita ölçümleri uygun görülmüş ve işletme planı hazırlanma zaruriyeti ortaya çıkmıştır. Yani ihaleye çıkıyorsunuz ve harita ölçümleriniz eksik. Bunu da 2. ayda fark ediyorsunuz; yani ölçmeden ihaleye başlamışız. Bu bir hatadır, eksik görülüp iş fazlasına gidilmiştir; ama sonra baktık öyle değil. Özel bir teknik şartname yapılıyor ve bunun da 24. maddesinde bunlar var. Buna da 240 bin lira para ödemişiz. Muhtemelen bu da Sayıştay Müfettişleri geldiğinde sonradan fark edildi. Sonraki hak edişten umarız ki bu para kesilir. İlave iş kalemi olarak unutulmuş diye konulmuş; tabi unutulmuş mu, unutulmamış mı bunu da halkın takdirine bırakıyoruz.”

“240 binlik işi neden 585 bin liraya yaptık?”

“Hak edişler hesaplanırken, bayındırlıktan verilen fiyatların üzerine tekrar kar koymuşuz. Ödeme yapılmış ve bu ödemelerden dolayı da 1 milyon TL fazla ödeme tespit edildi. İnşallah bu da son hak ediş de daha sonra müteahhitten kesilir. Önceki meclis toplantılarında iş fazlalığı ile ilgili sorulan sorulara Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürümüz ‘Yapılan iş fazlaları ile ilgili herhangi bir metrekare artışı yoktur’ demişti. Sonra inceledik ki 1805 metrekare artmış. Bu artışı müdürümüz ya bize yanlış bilgilendirdi, ya da kendisi de bilmiyordu. Yanlış hesaplamadan dolayı bu da, bu ihalenin üzerine binen yüklerden biridir. Bir de 3 kuyu meselesi var. İhalenin son maddesinde ‘240 bin liraya açılacak 3 kuyu var’ dediniz. Bu yılki incelemede sizin yazınızla, diğer mevcut kuyuların 44 metreküp/saniye üretim yaptığı ve 120 metreküp/saniye üretime ihtiyacımız olduğu; bunun için de mevcut kuyuların çaplarının büyütülmesi ve 120 metreküpe çıkarılması yazıyordu. Yani o gün meclisteki İller Bankası görevlisi ve Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürümüz bütün meclisi yanıltmış. ‘4 kuyu yetiyor’ dediler. Yetiyorsa neden kuyu açtık, neden çapını büyüttük? 240 binlik işi neden 585 bin liraya yaptık? Bu da izahı gerektiriyor.”

“Süre uzatımından 2 milyonluk yük bindi”

“Erikli’ye su verilmesi ile ilgili süre uzatımları. 6 aylık bir projemiz vardı. 7 aylık süre uzattık, arkasından da 2 ay daha uzattık. Bu süre uzatımları ve Türkiye’nin girdiği şartlardan dolayı ilk hak edişte 3 milyon lira ödediğimiz fiyat farkı 300 bin lirayken sonraki hak edişteki fiyat farkı 900 bin lira oldu. Erikli’de bu süre uzatımlarından doğan 2 milyon liralık fazla ödeme bu ihalenin üzerine binmiştir. Abone bağlantıları. Bu hesaplanırken yanlış hesaplanmış. 3 bin adet abone bağlantısı, abone başı 50 liradan hesaplanmış; ama iki ay önce abone bağlantıları ile ilgili 200-250 bin liralık malzeme ihalesi yapıldı. Şu anda abone bağlantılarını Keşan Belediyesi marifetiyle yapıyoruz. Yani ihalede 50 lira olan abone bağlantılarını bedelini, iş bittiğinde kaça mal edeceğiz merak ediyoruz.”

“750 bin lira para ödeyeceğiz bu reva mı?”

“Meşhur kukamız var. 8 bin 800 liraya kiraladığımız. Kukanız en az 80-100 bin liralık bakıma ihiyacı var. 1 sene içinde geldiği nokta bu. Bu kukanın Keşan Belediyesi’ne ihale kapsamında 750 bin liralık fatura kesilmiş. 105 bin lira kira alıp 750 bin lira para ödeyeceğiz bu reva mı? Buradan Keşan Belediyesi’nin 645 bin lira kadar bir yılda zararı olmuş. Yani bu ihaleye koyulmasa ve biz işletiyor olsaydık, şu anda 645 bin lira Keşan Belediyesi’nin cebindeydi. Bu arada müteahhitte envanterimizdeki malları yüzde 11 fiyat artışıyla vermişiz. Plastik malzemelere hiç artış koymamışız. Aralarından bazılarını su saati malzemeleri satan arkadaşlara götürdük ve fiyat istedik. Yüzde 150 artan var aralarında. Sonra baktık ki müteahhit fiyat farkı olarak sonraki hak edişte bize 1.5 milyon liraya 450 bin fiyat farkı koymuş. Burada ciddi bir kamu zararı oluşmuştur. Bu konu muhtemelen sayıştay raporunda da yer alacaktır.
Bu özelleştirmelerle ilgili olarak giderin azalacağını ve iktisat sağlayacağını söylemiştiniz; ama personel giderlerinde yüzde 66 artış olmuş.”

“Tuz Gölü tesisi nasıl verildi?”

“Devlet Su İşleri’nden Erikli’deki Tuz Gölü Taşkın Koruma Tesisi’ni kiraladık. Kira sözleşmesinin 15. maddesinde ‘Faydalanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre kimseye devredemez’ diyor. Burada bir tesis yapıldı ve bununla ilgili bir sözleşmeyi aradık. Emlak ve İstimlak Müdürlüğü bize bir şey vermedi. Peki bu yer kime verildi? Kaç yıllık verildi? Nasıl verildi? Bunu bilmiyoruz. İmzanız var sözleşmede ve verdiniz. Bu konuyla ilgili bir belgeye ulaşamadık. Lütfen bunu izah eder misiniz? Kime, hangi yetkiyle verdiniz?”

“Kurumlara borç 68 milyon lira”

“Belediyenin borcu konusunda ilgimizi çeken Keşan Personel Şirketi’nin SSK, Emekli Sandığı ve Vergi Dairesi’ne borcu 68 milyon lira ve 3 yıldır da bu kurumlara bir iki ödeme dışında ödeme yapılmadı. Buradan doğacak faiz farklarını nasıl izah ediyorsunuz?”

“Doğrudan teminler yüzde 10’u geçti”

“Doğrudan teminlerde geçen yıllarda olduğu gibi özensiz davranılmıştı. Aynı iş aynı kişiye 2. ve 3. teklifler de aynı olmak kaydıyla verildi. Mesela Kent Hizmetleri 300 bin liralık sepet almış, belediye de bunu üzerine almış. Doğrudan teminler bu sene yüzde 10’u geçmiş.”

“Kimse eleştirdiği şeyleri yaşamadan ölmeyecek”

“Sayın başkan ilk geldiği yıl bizi 150 bin liralık heykel ile eleştirmişti. 2021 yılında başkan da 272 bin 350 liralık heykel yaptırmış. Kimse eleştirdiği şeyleri yaşamadan ölemeyecek Sayın Başkan. ‘Keşan’a takım elbise giydireceğim’ demiştiniz, herhalde kravatları unuttunuz ki; bu sene 318 adet kravat, 140 adet atkıyı 85 bin liraya almışsınız. Kravatlar da tamamlanmış. ‘İtibarda iktisat olmaz’ AKP’nin genel zihniyetidir. Sokak hayvanları bakım tesisimizi 2 milyona mal ettik, ama açılışında 200 bin lira harcadık. Bu örnekler çoğaltılabilir, lütfen bu konularda biraz daha hassas olalım.”

Tümer’in konuşmasının ardından herhangi bir açıklama yapmayan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu meclis oturumunu oylamadan sonra kapattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu