Haberler

Meclis, 4 Haziran’da at arabalarının durumunu görüşecek

Yıllardır Keşan’da Belediye Binasının arka kısmında faaliyetlerine devam eden, kuşaktan kuşağa geçen meslek at arabacılarının durumu 4 Haziran’da olağanüstü toplanacak Belediye Meclisi toplantısında görüşülecek. At arabalarının tamamen yasaklanması beklenen toplantıda, at arabacılarının tek beklentisi ise elektrikli değil, benzinli araçlar.

“At arabaları gidecek, triporterlar gelecek”

4 Haziran’da toplanacak belediye meclisi toplantısında 4. ve 5. maddelerde gündeme gelecek konuyla ilgili olarak, AK Partili Meclis Üyesi Müslim Çekiç bilgi verdi. Yıllardır at arabacılığı ile uğraşan vatandaşların süregelen problemlerini çözmek adına çalışma başlatıldığını belirten Çekiç şöyle konuştu: “Sayın Milletvekilimiz Fatma Aksal‘ın da çabasıyla başlattığımız çalışma ile at arabalarımızı kaldırıp onların yerine artık Triporterları kullanacağız, böylece hem görüntü kirliliğinden hem hayvanları çileden kurtaracağız, hem de vatandaşı mağdur etmeden daha çok iş verimlerini artırabilmek adına bir kooperatif kuracağız. Bu kooperatif üzerinden de kimseyi mağdur etmeden bu araçları Keşan Belediyesi olarak, buradaki vatandaşlarda ücretsiz olarak vereceğiz” dedi.

Teslim alınan atlar ne olacak?

İlk etapta 100 kişiden atlarını teslim alıp, yerine motorlu araç vereceklerini belirten Çekiç, teslim alınacak atların akibeti için “Teslim alınan atlar için Belediye Başkanımızın doğra parkuru kurmak gibi bir düşünmesi var, doğaya da salabiliriz ya da farklı bir düşünce de gelişebilir.” şeklinde konuştu.

“Göbek bağımız burada kesildi”

Atlarını teslim edip yerine motorlu araçlar alacak olan ve geçimlerini yıllardır buradan sağlayan esnafın ise tek istediği yüklerini taşıyabilmek için uygun aracın kendilerine verilmesi.
Elektrikli araçların 1 tona varan yükü kaldıramayacağını söyleyen vatandaşlar şöyle konuştu: “Yeri geliyor biz, 1 ton, 1 buçuk ton yük atıyoruz. Elektrikli araçlar bizim işimizi görmez. Tamam alsınlar atlarımızı elimizden ama bize iş yapacak gibi araçlar verilsin. Gönlümüz de büyüklerimizden yana ama tek istediğimiz bize 4 tekerlekli ve benzinli araçlar verilsin”

At arabacıları ile ilgili gündem maddeleri

4- İlçemizde bulunan At Arabalarının Keşan Şehir Merkezi ve Mücavir Alanlarında  her türlü amaç için kullanımının yasaklanmasının görüşülerek karara bağlanması.

5- İlçemizde bulunan At Arabalarının Motorlu Yük Taşıma (Triporter) aracına dönüştürülmesine ait proje kapsamında 100 adet Triporter aracının Belediyemiz tarafından satın alınması ve daha önce kayıt altına alınan At Arabası sahiplerine bedelsiz olarak verilmesi hususunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesinin görüşülerek karara bağlanması.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu