Haberler

MEB’den özel okullara yüz yüze eğitim izni

Telefi eğitimi ile ilgili merakla beklenen açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk?tan geldi.
Bakan Selçuk yaptığı açıklamada; özel okulların 15 Ağustos 2020 Pazartesi gününden itibaren 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi verebileceğini, özel öğretim kurslarının velilerin istemesi halinde eğitimlerine 02 Haziran 2020 Salı gününden itibaren başlayabileceğini, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin ise eğitimlerine 15 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren kaldıkları yerden devam edebileceklerini kaydetti.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında eğitime ara verilen, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan özel okullarda, eğitimlere uzaktan eğitim yoluyla devam edildiği hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Resmi okullar tarafından EBA ve EBA TV üzerinden uzaktan eğitim yapıldığı sırada özel okullar da eş zamanlı olarak kendi imkan ve öğretmenleriyle uzaktan eğitim vermeye devam etti. Özel okullar, verdiği uzaktan eğitimden öğrencilerinin ne kadar faydalandıklarının ölçümünü yaparak konu tekrarı veya yüz yüze eğitim alınmasına ihtiyaç duyulan alanlarda telafi eğitimi yapabilecek. Özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumları ise 2019-2020 öğretim yılının bitim tarihine kadar eğitimlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edecek. Yüz yüze telafi eğitim, özel okullarda 15 Ağustos 2020’den sonra başlayayacak, Ağustos ve Eylül aylarında toplam süresi en az üç hafta olacak şekilde düzenlenecek. Telafi eğitimi yapacak özel okullar eğitimin zamanı ve süresini il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirecek, eğitime başlamadan ve eğitim süresince okullarında tedbirleri alacak.
Tedbirlerin uygulanmasıyla ülke genelinde olumlu sonuçlar elde edilmiş ve normalleşme süreci planlandığı şekliyle devam ediyor. Kontrollü sosyal hayat kuralları, il pandemi kurulunun görüşleri de dikkate alınarak kurum binalarında, eğitimde kullanılan araç gereçlerde ve engelli bireylerin merkeze ulaşımlarında kullanılan servis araçlarında koronavirüs salgınından korunmak için gerekli olan maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlerle birlikte, illere gönderdiğimiz yazıdaki kurallara uyulması şartıyla özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin kurucuları ve engelli bireylerin velilerinin istemesi halinde, merkezlerde eğitimlere 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren başlanacak.
Özel öğretim kurslarının da gerekli önlemleri alarak öğrenci velilerinin istemesi halinde, eğitimlere bugünden itibaren başlayabilecek.
Özel öğretim kursları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri binalarında, eğitimde kullanılan araç gereçlerde ve öğrenci, kursiyer ve engelli bireylerin merkeze ulaşımlarını sağlayan servis araçlarında maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili tedbirlerle birlikte diğer kurallara titizlikle uymalarının sağlanacağını, uymayanlar hakkında ilgili birimlerce mevzuatları doğrultusunda gerekli yasal işlemler uygulanacak.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu