Haberler

Meclis, 3 ayrı arazi için Helvacıoğlu’nu yetkilendirdi

Keşan Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı, 9 Temmuz 2020 Perşembe günü, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu Başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplantının 16 gündem maddesinin yanı sıra 3 gündem dışı madde ve 2 de önerge görüşülerek karara bağlandı.

Başlangıçta semt pazarı, gelecekte Keşan Pazarı..

Gündem dışı 2. madde olarak görüşülen;
“Edirne İli Keşan İlçesi, İspat Cami Mahallesi, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli 21 bin 677,98 metrekare yüzölçümlü 8 ada 13 numaralı taşınmazın boş olan kısmının semt pazarı olarak kullanılması maksadıyla tahsisin kaldırılması, bunun mümkün olmaması durumunda tahsisin Bakanlıkta kalması şartıyla kullanımına müsaade edilmesi talep edilmiştir. Söz konusu parselin devri karşılığında düzenlenecek protokol kapsamında, kantin binası ve 52 üniteli vardiya yatakhanesinin General Muzaffer Alankuş Kışlası’na Keşan Belediye Başkanlığı’nca yapılması/yaptırılması konusunda mutabakatın bildirilmesi Genel Kurmay Başkanlığınca uygun bulunmuştur. Düzenlenecek protokolü imzalamak üzere Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususunda gerekli Meclis kararının alınması” konusu oldu.
Mustafa Helvacıoğlu, bu kararla Keşan ilçe jandarma Komutanlığı karşısında yer alan alana Perşembe Pazarını taşıyabileceklerini, ayrıca yeni Pazar alanını da şimdiden rezerv etmiş olacaklarını aktardı.

Yeni Devlet Hastanesi karşısında, sağlık temalı yaşam köyü projesi

Gündemin 14. maddesinde ise General Muhittin Akyüz Kışlası’nın devri konusu vardı.
Madde; “Keşan’da bulunan 4. Mknz. P. Tug. K.lığında 09/06/2020 Perşembe günü ?Arazi Devri Karşılığında Bina/Tesis Yaptırılması?na dair toplantıdaki ?Gen. Muhittin Akyüz Kışlası?nın Devri? konulu toplantı tutanağının görüşülerek bu hususta yapılacak tüm işlemler için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu?na yetki verilmesi hususunun karara bağlanması.” şeklinde Meclis’in gündemine geldi.
Helvacıoğlu, Yeni Keşan Devlet Hastanesi’nin karşısındaki söz konusu alana, sağlık temalı yaşam köyü oluşturmayı planladıklarını ifade ederek, “Söz konusu alan ormanlık bölge olduğu için oksijen deposu. Burası çok önemli ve değerli. Keşan’ı yarınlara hazırlayacak örnek bir projeyi hayata geçirmek için güzel bir fırsat yakaladık. Bunu değerlendirmeliyiz.” dedi.
Madde oybirliği ile kabul edildi.

600 dönüm alanda Kent Ormanı projesi

Toplantı, Keşan Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait olan ve 60,50 hektarlık Keşan Şehir Ormanında yer alan bölgenin Pazarlık Usulü ile yapılacak ihalesine 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18.maddesi (e) bendine istinaden, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na ihaleye katılma ve sözleşme yapma yetkisinin verilmesinin karara bağlanması maddesinin ele alınması ile sürdü.
600 dönümlük bir alanı Kent Ormanı olarak kullanmak için Keşan Belediyesi olarak ihaleye gireceklerini dile getiren Helvacıoğlu, pazarlık usulü ile yapılacak ihaleye katılacaklarını kaydetti ve Keşan’ın dönüşümü için çok güzel bir proje hazırlığı içinde olduklarını ifade etti.
Keşan’ın gelişimi için önemli bir konuda karar alacaklarını anlatan Mustafa Helvacıoğlu, söz konusu bölgenin Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nin yanında yer aldığını ve bölgenin daha da güzelleşeceğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu