Haberler

CHP’li belediyeler, Sakarya faciasının ardından yasaklama kararı aldı

Sakarya’da meydana gelen havai fişek faciasının ardından CHP’li belediyeler, havai fişek kullanımını yasaklamaya başladı.

Sakarya’nın Taşkısığı bölgesinde, 3 Temmuz 2020’de yaşanan fabrika faciasında patlamayan havai fişekler ile diğer patlayıcıların imha edilmek üzere yüklendiği kamyonda bugün de bir patlama meydana geldi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2’si patlayıcı madde imha timinden 3 jandarma personelinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Yaşanan olayların ardından, ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi, etkinliklerinde havai fişek gösterilerine yer vermeme kararı aldı. Başkan Tunç Soyer, “Bizler kutlamalarımızı tüm görkemiyle sürdüreceğiz. Ancak 5 dakikalık bir gösterinin bize vereceği keyif yüzünden canlıların ölmesine, insanların zehir solumasına, havamızın, suyumuzun ve toprağımızın kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi ve diğer belediyelere çağrıda bulundu.

Bu çağrıya cevap veren belediyeler arasında Edirne Belediyesi de vardı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sakarya’da meydana gelen havai fişek faciasının ardından, belediyenin hiçbir etkinliğinde havai fişek kullanmayacaklarını açıkladı.

Havai fişek kullanımının yasaklanması kararına; Bakırköy, Datça, Fındıklı Belediyeleri de katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu