BölgeGenelGündemSiyaset

Mazbatasını alan Aksal ve Cumhur İttifakının Edirne il başkanları Keşan’da açıklamalarda bulundu

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal,  Edirne Adliyesi’nde bugün düzenlenen törenle mazbatasını aldı. Mazbata törenin ardından Keşan’da bir dizi ziyaretlerde bulunan Fatma Aksal ve Cumhur İttifakı Edirne İl Başkanları, AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasında basın açıklaması düzenledi.

22 Mayıs 2023 Pazartesi günü saat 12.00 sıralarında AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı binasında gerçekleştirilen basın toplantısına Aksal’ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Belgin İba, MHP İl Başkanı Zakir Tercan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan ve partililer katıldı.

İba: “28 Mayıs’ta yarım kalan işimizi tamamlayacağız”

Basın toplantısında ilk olarak AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba söz aldı.
14 Mayıs seçimlerinde halkın güveniyle tekrar meclis çoğunluğunu aldıklarının altını çizen İba;

“Cumhurbaşkanımız yaklaşık 49.52 oy ile milletimizin teveccühünü kazandı ancak değişen seçim kanunlarından dolayı iki buçuk milyon oy farkı olmasına rağmen ikinci tura kalan bir seçimimiz var.
Bunun için 14 Mayıs’tan itibaren yeniden tüm teşkilatlarımız sahada yerini aldı ve 28 Mayıs seçimleri için hazırlanmaya başladık.  Bugün de Keşan’da çeşitli sivil toplum kuruluşları ve köylere ziyaretlerde bulunacağız. Teşkilatımızın her bir kademesi 28 Mayıs seçimleri için canla başla çalışıp mücadele ediyor. İnanıyoruz ki 28 Mayıs seçimlerinden de çok daha büyük bir farkla birinci parti olarak çıkacağız. Buna inancımız ve güvenimiz tam. Partimizi ve Cumhur İttifakımızı destekleyen tüm vatandaşlarımızdan tekrar sandığa gitmeleri konusunda ricada bulunuyoruz. İnşallah 28 Mayıs’ta yarım kalan işimizi tamamlayacağız. Bunun için tüm vatandaşlarımızı sandığa davet ediyoruz. Bilindiği gibi zaten Cumhur İttifakı olarak büyük bir farka meclis çoğunluğunu elde ettik. 28 Mayıs’ta da milletimiz bu konuda gereken mesajı verecektir.” dedi.

Tercan: “Hedefimiz, 28 Mayıs’ta cumhurbaşkanımızı yeniden cumhurbaşkanı seçmek”

Belgin İba’nın ardından konuşan MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Herkesin bildiği gibi sürekli sahadayız. Cumhur İttifakı bileşenleri olarak hepimiz taşın altına elimizi koyduk. Hedefimiz 28 Mayıs’ta cumhurbaşkanımızı tekrar cumhurbaşkanı seçmektir. Seçimin hayırlı olmasını diliyorum. Herkes ciddi manada çalışıp, ‘Nasıl olsa kazanacağız’ diyerek, kesinlikle sandıkları boş bırakmasın. Çünkü muhalefet partisi ciddi manada bu işe sarılıyor. Biz de sizlerle birlikte üzerimize düşen görevi yaptıktan sonra da 28 Mayıs’ta sonucu en iyi şekilde kutlarız.”

Aksal: “Biz her zaman sandığa güvendik”

Tercan’ın ardından AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal açıklamalarda bulundu.  14 Mayıs seçimlerini geride bıraktıklarının altını çizen Aksal; “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu aziz millet Cumhur İttifakı’na çok ciddi bir çoğunluğu verdi. İnşallah hayırlı olmasını diliyorum. Aziz milletimize çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer adaydan çok daha güçlü bir destek verdi ama biliyorsunuz yeni sistemde 50+1’e ihtiyaç var. Maalesef 50+1’i alamadık. Milletimiz; ‘Bu işi ikinci turda bitirelim’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman söylüyor. Biz, millet iradesi üzerinde bir irade tanımıyoruz ve her zaman sandığa güvendik. Sandıktan ne çıkarsa bizim başımızın ve gözümüzün üzerinedir dedik. 28 Mayıs’ta da ikinci tura gidiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi ile daha eskiye dayanan bir ittifakları olduğunu hatırlatarak sözlerine devam eden Fatma Aksal; “Cumhur İttifakı olarak belediyelerde çok iyi çalıştık ama özellikle son seçimde çok güzel bir beraberlik sergiledik.  Bu birliğin ve beraberliğin neticesi olarak bir tarafta ülkenin istikbali ve istikrarı için çalışan Cumhur İttifakı, bir tarafta Meral Akşener’in ifadesiyle ‘kumar masası’ dediği kaçlı olduğu belli olmayan bir masa. Amerikası’na, PKK’sına, FETÖ’süne rağmen bu millet 21 yıldır iktidarda olan Sayın Cumhurbaşkanımıza yine açık ara bir teveccühle oy verdi. İnşallah 28 Mayıs’ta da bu oy katlanarak devam edecektir. Cumhur İttifakı, bir pazarlık beraberliği değil ve hiçbir pazarlık yapmadık. Ne cumhurbaşkanlığı yardımcılığı, ne bakanlık yardımcılığı, ne de milletvekilliği. Biz hiç milletvekilliği hesabı yapmadık ve bu hesaplara hiç girmedik. Bizim hedefimiz ve birlikteliğimiz; gönül birliği, dava beraberliği ve birlikteliğidir. Ama bir bakıyorsunuz öbür tarafta pazarlıklar devam ediyor. Kim cumhurbaşkanı yardımcısı olacak, kim bakan olacak. Seçimi kazanmış gibi seçimden önce mevki, makam dağıttılar. Ama bu millet; ‘Durun, bu işler o kadar kolay değil, ilk önce seçimi kazanın, daha sonra mevkileri, makamları dağıtırsınız’ dedi. Biz önümüze bakıyoruz. Hiç durmadık ve 14 Mayıs akşamından beri tüm teşkilatlarımızla birlikte sahadayız. İnşallah 28 Mayıs akşamı cumhurbaşkanımızı, bu ülkenin tekrar cumhurbaşkanı yaparak; güçlü Türkiye için, bu ülkenin güçlenmesi için, bölgede değil bütün dünyada söz sahibi olması için mücadele edeceğiz” dedi.

Aksal: “Onlar video çekip sosyal medyada seçim kampanyaları yürütmeye devam etsinler”

“Millet İttifakı’nın çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna yanıt veren Aksal, şunları söyledi: “Cumhur İttifakı’nın tüm bileşenleri olarak biz sahadayız. Seçim sahada kazanılır. Seçim vatandaşa dokunarak kazanılır, diyerek çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız, mitinglerine ve programlarına devam ediyor. Millet ittifakının ne yaptığını bilmiyorum, teşkilatlarını takip etmiyorum ama cumhurbaşkanı adayları herhalde video çekip yayınlamaya devam ediyor. Onlar video çekip sosyal medyada seçim kampanyaları yürütmeye devam etsinler. Biz çalışmalarımıza sahada devam ederek vatandaşlarımıza dokunmaya çalışıyoruz. 28 Mayıs akşamı da çok farklı bir seçim galibiyeti ile Sayın Cumhurbaşkanımızı bu ülkenin tekrar cumhurbaşkanı yapacağız. Ben buradan geçen seçimlerde cumhurbaşkanımıza oy veren herkese seslenmek istiyorum. 14 Mayıs’ta iki buçuk milyona yakın bir farkla kazandık. Bizim tek rakibimiz rehavettir. Rehavete kapılmadan sandıklara gidelim. Çünkü bir oy bile çok önemlidir. Yurt dışında oy kullanma işlemi başladı. Gelen bilgilere göre yurt dışındaki vatandaşlarımızın katılımı çok yüksek. AK Parti ve cumhurbaşkanımız yurt dışı oylarından çok büyük bir destek aldı.”

Basın açıklamasının ardından MHP Keşan İlçe Başkanlığını ziyaret eden Fatma Aksal ve Cumhur İttifakı bileşenleri daha sonra ziyaretlerine Keşan’daki kurum ve kuruluşlarla devam etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu