ÖZEL HABER

Maske satışı yasak ancak vatandaş maske bulmakta da zorlanıyor!

Türkiye’de korona virüs tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından maskelerin artık para ile satılamayacağı duyuruldu. Maskelerin satışına gelen yasaktan sonra vatandaşların en büyük problemi daha önce marketlerde de satışı yapılan maskeleri bulamamak oldu. Maskesiz toplu alanlara da girilmemesi konusunda yasaklar varken, maskesiz kalan vatandaş ne yapacağını düşünüyor.

Korona virüs tedbirleri kapsamında çıkarılan ek genelge ile pazarlara ve marketlere de maskesiz kimsenin alınmayacağı duyurulmuş ve bunun hemen ardından vatandaş maske almak için telaşa girmişti. Marketlere giden maskesiz vatandaşlara ise giriş için kasalardan maske satışı yapılmaya başlanmıştı.

Bunun hemen ardından PTT üzerinden evlere haftalık 5 adet maske dağıtılacağını ve bunların başvurularının da e-Devlet üzerinden alınacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, vatandaşlara ‘Maskelere kesinlikle para vermeyin’ çağrısı üzerine maske satışı yasaklandı. Maskesi olmayan ve artık bunları satın da alamayan vatandaş ise bu sefer PTT’den gelecek olan maskeleri beklemeye başladı, ancak o maskeler de henüz gelmedi.
Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, “Eczane ve marketlerde satış yok, dileyen parasız bedava verebilir” dedi.
Öte yandan maske yasağıyla ilgili bir genelge yayınlanmadığı hangi maskelerin satılıp hangilerinin satılmayacağı için bu işin nasıl yürütüleceği konusunda net bir durum da yok.
Ancak hala vitrinlerde maske satışının yapıldığına dair afiş ve ilanlar mevcut.

Keşan’da ise vatandaşlar, iki arada bir derede kaldı “Ücreti, fiyatı neyse vermeye hazırız, maske yoksa markete gidemiyoruz, yolda yürümeye bile korkuyoruz” derken. Bazı vatandaşlar da ilk açıklandığı andan itibaren e-Devlet üzerinden ücretsiz maske talebinde bulunduklarını ancak ellerine henüz ulaşmadığını söyledi.
Bazı vatandaşlar ise “Bugün gittiğim markette ücretli veya ücretsiz maske yoktu. Bu durumda 392 lira ceza ödememek için sürekli yanımda maske taşımalıyım. İnsanlar maskeye ulaşabilmeli.” dedi.

Keşan’da yaşayan vatandaşlar ise şimdilik ellerindeki maskeleri yıkayarak ve daha önceden dağıtılan maskeler ile maske ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu