Gündem

Demirkan, 3 günlük kısıtlamada Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığını savundu

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, geçtiğimiz Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında şehirlerarası seyahatin her şeye rağmen devam etmesini eleştirdi. Kısıtlamanın tatil olarak anlaşıldığını belirten Demirkan, “Bu şartlar altında, yasaklar esnafa ket vurmaktan başka bir şey değil” dedi.

“3 günlük yasak, tatil olarak algılandı”

Artan koronavirüs vakaları sonrasında 23 Nisan günü de dahil edilerek ülke genelinde 3 günlük sokağa çıkma yasağı uygulandı. Yasakların başlamasına çok kısa bir süre kala Keşan ve çevresinde araç hareketliliği yaşandığını belirten Mahmut Demirkan, esnafların dükkânlarını kapatmasına rağmen sokağa çıkma kısıtlamalarının vatandaşlar tarafından ihlal edildiği vurguladı. “Tedbirler alınıyor ama tedbirlere ne kadar uyuluyor?” diyen Demirkan, şu ifadeleri kullandı. “Bence esnaflar daha çok uyuyor. Tedbirler esnaftan başlıyor. Esnaf tüm görevlerini yerine getiriyor. Esnafın yanında halkı suçlamıyorum. Yani nerede ne yapacağımızı bilirsek bence salgının önüne daha geçeriz. Sokağa çıkma yasağı var, herkes dolaşıyor. Bu hafta gerçekleştirilen sıkı tedbirlerde cuma, cumartesi pazar günleri sokağa çıkma yasağı uygulandı. Esnaflar dükkân kapatıyor ama ilk gün saat 19.00’dan sonra 01.00’e kadar trafik akışının Keşan bölgesinde iç durmadığını fark ettik. Ayrıca 23 Nisan günü şehrimize yabancı plaka girişlerinin olduğunu gördük.”

“Esnafa verecek cevabımız kalmıyor”

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge gereği 19.00’dan sonra hususi araçların şehirlerarası trafiğe çıkamayacaklarının belirtilmesine rağmen, Keşan’a farklı illere ait plakalı araçların gelip buradan da sahillere yöneldiğini belirten Demirkan, “Bunların önüne geçilmesi gerekiyor. İl ve ilçelerin giriş ve çıkışlarında kontrol altına alınması lazım. Biz kanuna baktığımızda bunu anlıyoruz. Sadece bizim esnaf grubumuz değil. Diğer esnaf arkadaşlarımız da bize gelip gezenler var, o zaman biz niye kapatıyoruz diyorlar? Bizim de verecek bir cevabımız kalmıyor. Biz de görüyoruz Cuma günü de Perşembe gecesi saat 01.00’e kadar akış oldu. Biz tedbirlere elimizden geldiği kadar uyuyoruz. Esnaf işini biliyor, kurallara doğru şekilde uyduğuna ben inanıyorum. Gün içinde biliyorsunuz bir sürü denetimler oluyor. Bakıyoruz ki her şey güzel, gayet iyi. Demek ki bir yerde bir hata var. Yani bu kadar tedbir yapıp da bu hastalığı yenemiyorsak az önce söylediğim konular ortaya çıkıyor. Yani esnafa kapat diyoruz ama biz çantamızı alıyoruz Çanakkale’ye İğneada’ya gezmeye gidiyoruz. O zaman bakıyoruz ki bu yasaklar esnafa ket vurmaktan başka bir şey değil gibi görüyoruz biz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu