Eğitim

Kütüphane ile tanışan minik öğrenciler hem eğleniyor hem öğreniyor

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ve Keşan Belediyesi işbirliği ile “Kuşaklar Kütüphanede Buluşuyor” etkinliği gerçekleştirildi.

“Okul Öncesini Güçlendirme Projesi” kapsamında gerçekleştirilen, etkinlikte resmi ve özel tüm okullarda okul öncesi öğrencilerin erken yaşta kütüphane ile tanışması, öğrencilere kitap sevgisinin aşılanması ve eğitimde milli değerler ön planda tutularak, tarihimizdeki önemli kişilerin tanıtılması projesinin hayata geçirilmesi planlandı.

Keşan Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki kütüphanede başlayan programda minikler Pamuk Prenses eşlik ederken, kitaplar ile iç içe olmaları da sağlanarak, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz projenin önemi hakkında kısa konuşmalar yaptı.

Kütüphanenin ardından tiyatro salonuna geçen minikler burada masal ve hikayelerde dinledikleri Keşan Halk Eğitim Merkezi’nin üniversiteli oyuncularının canlandırdığı, Hacivat ve Karagöz, Keloğlan ve Nasreddin Hoca gibi karakterleri sahnede kukla gösterisi eşliğinde izlerken, kendilerine animasyon ve müzik gösterileri ile Türk büyükleri anlatıldı.

Etkinlik boyunca interaktif bir şekilde etkinliğe katılım sağlayan ana okulu öğrencileri, bir yandan dans edip şarkı söylerken, bir yandan da tarihimizdeki önemli kişileri daha yakından tanımış oldu.

“Milli ve manevi değerlerimizi erken yaşlarda çocuklarımıza tanıtmak ve geçmişle olan bağlarını daha da sağlamlaştırmak amacındayız”

Konuyla ilgili İlhan Saz tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“”Keşan İlçe Milli Eğitim koordinesinde “Okul Öncesini Güçlendirme” projesi kapsamında; Bu yıl 3.sünü gerçekleştireceğimiz Özgün ve sürdürülebilir olarak gördüğümüz projemiz, İlçemiz Keşan’da 1410 okul öncesi öğrencilerimizin erken yaşta kütüphane ile buluşması, kitap sevgisinin aşılanması MEB 2023 Vizyonu doğrultusunda Milli ve Manevi Değerler ön planda tutularak aileleri ile birlikte dolu dolu etkinliklerle verimli zaman geçirmeleri hedeflenmektedir.

Müdürlüğümüz Okul öncesi Eğitimi destekleyen projemiz Keşan Belediyesi işbirliği ile Keşan Kültür ve Sanat Merkezimizde gerçekleştirilecektir. Değerleriyle bütünleşerek gelişen nesiller yetiştiren kadim medeniyetimizin mirasçıları olan bizler, çocuklarımızı da aynı tarih şuuruna sahip, kültürümüzü ve milli ve manevi değerlerimizi erken yaşlarda çocuklarımıza tanıtmak ve geçmişle olan bağlarını daha da sağlamlaştırmak amacındayız.

Planlama doğrultusunda 1410 öğrencimiz Eğitim Öğretim yılı okul sonuna kütüphaneyle buluşacak. Kütüphanede Kitaplar ile Buluşma, Masal Anlatımı, Drama, Tiyatro Etkinlikleri, Meslek Tanıtımları, Animasyon ve Müzik Gösterileri Hacivat ve Karagöz, Keloğlan ve Nasreddin Hoca gibi düzeylerine uygun oyunlar sahnelenecek, Aynı zamanda öğrencimiz ve velilerimiz kütüphaneye üye olacaklar, öncesi kadar. Türk büyüklerimiz, Dersimiz Türk Büyükleri ile; Mustafa Kemal ATATÜRK, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Barbaros Hayrettin Paşa, Mevlana, Mehmet Akif Ersoy, Alparslan, Kanuni Sultan Süleyman, Nasreddin Hoca, Ahmet Yesevi, Ertuğrul Gazi, Evliya Çelebi, Yunus Emre gibi Milli ve Manevi değerlerimiz tanıtılacaklardır. Ayrıca Kaymakam, Doktor, Diş Hekimi, Hemşire, Polis, Zabıta gibi birçok meslek gruplarını da yakından tanıma şansı bulacaklar ve soru sorup sohbet edeceklerdir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu