GenelGündemSiyaset

Aksal: “Vatandaşlarımızı döviz oyunlarına, manipülasyonlara ezdirmeyeceğiz”

AK Parti Edirne Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatma Aksal, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan finansal alternatifler ve ekonomik tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu. Vatandaşların manipülasyonlara kapılmamaları çağrısında bulunan Aksal, “Türkiye dünyanın en güçlü ekonomilerinden bir tanesi olma yolunda hızla ilerliyor” dedi.

“Türkiye dünyada ihracat rekorları kırıyor”

Sözlerine kur ve altın piyasalarındaki yükselişin suni olduğuna işaret eden Fatma Aksal, “Zaten en başında ne kurların ne de altının bu kadar çok yükselmesi için bir neden yoktu.” derken, cari dengeye işaret ederek, “Bakıyorsunuz kuru belirleyen neler vardır? Cari işlemler açığınız vardır ama tam tersine Türkiye’nin artan değil azalan bir cari açığı vardır. Özellikle biz Edirne’de yaşıyoruz ve gözle de görüyoruz. Türkiye, dünyada ihracat rekorları kırıyor. Bu ne demektir? İhracat size döviz getiriyor demektir. Edirne’de tır kuyruklarından bahsediliyor ve bunu biz gözle de görüp yaşıyoruz.  Ama ne hikmetse dövizimiz varken, cari açığımız azalırken inanılmaz derecede kurlarla ilgili bir spekülasyon ve algı oluştu. Maalesef sosyal medyada bazen algı, olgunun önüne geçebiliyor. Biz her zaman söyledik. Cumhurbaşkanımız mesela asgari ücret konusunda da ‘biz asgari ücretli çalışan vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ dedi. Burada da biz vatandaşlarımızı bu döviz oyunlarına, manipülasyonlara ezdirmeyeceğiz. Fırsatçılara fırsat vermeyeceğiz. Onun için bazı tedbirler alındı. Tedbirler alınınca da hemen etkisini gösterdi. Akşam Cumhurbaşkanımızın açıklaması sırasında daha kurlar aşağıya inmeye başladı. Hayırlı olmasını diliyorum. Kimsenin bu ülkeye manipülasyon yapmasına, ayar çekmesine müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“Artık o devirler geride kaldı”

Geçtiğimiz günlerde TÜSİAD tarafından yapılan ve hükümetin uyguladığı ekonomi politikasının güvensizlik ve istikrarsızlık ortamı oluşturduğuna kayıt düşülen açıklamaya tepki göstererek konuşmasına devam eden Aksal, “O devirler geride kaldı” diyerek, “Bir bakıyorsunuz TÜSİAD açıklamalar yapıyor. Artık o devirler geride kaldı. Kimseye bu ülkenin birliğini ve beraberliğini bozması için fırsat vermeyeceğiz. Bakıyorsunuz işte yıllarca darbeler yaptılar bu ülke için. 15 Temmuzu denediler ama başarılı olamadılar. Darbeyle yapamadıklarını başka yollardan yapmayı deniyorlar. Şimdide ekonomiye bir darbe yapılmaya çalışılıyor.  Ama artık eski Türkiye yok, bu günler geride kaldı. Kimseye böyle tamam efendim diyecek,  İMF’ye milyar dolar için yalvaracak bir Türkiye’de geride kaldı. Biz buna müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Sayın Cumhurbaşkanımız başından beridir müsaade etmeyeceğimizi söyledi. Dünde gerekli adımlar atıldı. Ne zaman gerekiyorsa da biz müdahalemizi yapacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar ve bize inansınlar. Türkiye,  tam bağımsız güçlü Türkiye yolunda ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye dünyanın en güçlü ekonomilerinden bir tanesi olma yolunda hızla ilerliyor”

Sözlerini pandeminin yıkıcı etkileri ve üretim hakkında konuşarak sürdüren Aksal, “Dünyada bir pandemi yaşanıyor ve her şey değişti. Bütün piyasalar değişti. Bugün Avrupa’daki belki en ucuz akaryakıt Türkiye’de. Eskiden insanlar şikayet ediyorlardı. Yunanistan’da yada Bulgaristan’da akaryakıt bu kadar Türkiye’de pahalı diyorlardı. Şimdi ise tam tersine tüm dünyadan daha ucuza vatandaşımıza akaryakıtı, doğalgazı kullandırıyoruz. Hiç kimsenin tahmin etmediği ve belki de yüz senede bir yaşanan bir pandemiyle yaşandı. Biz vatandaşlarımızı bedava aşılıyoruz, tedavi ediyoruz. Bugün Amerika’da bir korona tedavisi binlerce dolar ve insanlar aşıya ulaşamıyorlar. Sağlıkta yaptığımız alt yapıyla hiç şüphesiz biz her türlü imkanı sağladık. Savunma sanayisinde geldiğimiz noktaya bakın. Biz üretmek zorundayız. Üreteceğiz, çalışacağız. Bunun başka bir yolu yok. Türk insanı çalışıyor, üretiyor. Kimileri çok rahatsız olsa da Bir yandan Akdeniz’de ve Karadeniz’de doğalgaz, petrol aramalarımız devam ediyor ve devamda edecek. İnşallah yerli otomobilimizi en kısa zamanda üreteceğiz.” derken, “İnşallah Allah’ın izniyle Türkiye, dünyanın en güçlü ekonomilerinden bir tanesi olma yolunda hızla ilerliyor. Biz işimize gücümüze bakıyoruz.” diye konuştu.

“Biz vatandaşımızı hiçbir zaman mağdur etmedik”

Öte yandan vatandaşların manipülasyonlara, algı operasyonlarına gelmemeleri yönünde çağrıda bulunan Milletvekili Fatma Aksal, “Gerçekten sonuçta bu küçük işlere bunlara kalkanlar, inananlar kaybediyor. Bakıyorsunuz döviz bürolarında 18 liradan aldığım doları bugün 12 liradan bozdurduklarını söylüyor vatandaşlar. Gerçekten çok üzücü. Bazı insanlar belki safiyane duygularla manipülasyon yapanların yanında hareket edenlerde var. Ama vatandaşlar Türkiye’ye ve hükümete güvensinler. Biz vatandaşımızı hiçbir zaman mağdur etmedik.” sözlerine kayıt düşerken, “Ne sağlıkta yolda bıraktık nede ekonomide ezdirdik ve ezdirmeyeceğiz de.” ifadelerini kullandı.

“Bekleyip göreceğiz”

Son olarak doların sabitleneceğine yönelik çıkan iddiaların asılsız olduğunu ve dolar düşüşündeki hedeflerini aktaran Aksal, “Biz serbest kur rejimi uygulayan bir ülkeyiz. Onun için biz tedbirlerimizi alacağız ve vatandaşımızı ezdirmeyeceğiz. Dolar, Euro, döviz nereye kadar gider bekleyip göreceğiz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Türk parasına ve kendi ülkelerine güvensinler. Hiçbir şekilde bu ülkeyi bölmek isteyenlere, bu ülkenin büyümesinden güçlenmesinden  rahatsız olanlara fırsat vermesinler. Çiftçilerimize ve üreticilerimize buradan sesleniyoruz. Biz sizi kesinlikle enflasyona, manipülasyonlara ezdirmeyeceğiz. Dünyanın haline bakın. Bugün dünyada raflarda makarna yokken, insanlar bir tane maske bulamazken, dünyanın en gelişmiş ülkeleri maske savaşları yaparken biz vatandaşımızı ne maskesiz, ilaçsız nede aşısız bıraktık. Vatandaşımızın ihtiyacı olduğunda her zaman yanlarında olup destek olacağız.  ama tabii ki bütün dünya zor bir süreçten geçiyor. Hiç kimsenin tahmin etmediği, ön görmediği bir süreçten geçiyoruz. Bütün dünyada Emtia, enerji ve gıda fiyatları korkunç derecede attı. Bizde tabii ki global bir ekonomide yaşıyoruz. Bizimde bunlardan etkilenmemiz mümkün değil ve Türkiye’de bundan etkileniyor. Ama biz vatandaşımızı ezdirmemek için ve mağdur etmemek için gecemizi gündüzümüze katarak  çalışıyoruz. birilerinin dediği gibi biz algı peşinde değiliz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu