Haberler

KTSO Yönetim Kurulu Üyesi Uğurcan Urgan, “Birlikte çözeceğiz” dedi

İbrice Limanı‘ndaki dalış merkezlerinin, Edirne il Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kaldırılmasının istenmesi gündemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uğurcan Urgan, “Edirne Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce, Mecidiye Sahili’nde bulunan İbrice Balıkçı Barınağı içerisinde uzun yıllardır hizmet veren dalış merkezlerine gönderdiği tebliğde ‘amaç dışı kullanım fiili oluşturdukları’ gerekçe gösterilerek, yapılarını kaldırarak, barınaktan 15 gün içerisinde ayrılmaları istendi. Bu dalış merkezleri Uzun yıllardır bölgemiz turizmine değer katan, bölgenin tanıtımını yapan işletmeler için yeniden çözüm odaklı yaklaşılarak, bu konunun tekrardan konuşulması ve hızlıca çözüm üretilmesi gereklidir. Saros Körfezi’ndeki İbrice Limanı bölgesinde uzun süredir su altı sporları ile uğraşan dalış merkezi izinlerini alarak ve üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirerek faaliyetlerini sürdürüyorlar. Her yıl binlerce yerli ve yabancı dalıcıya hizmet vererek bölgedeki ekonomiyi dalış turizmiyle büyük ölçüde canlandırıyorlar.” dedi.

İlgili habere gitmek için tıklayınBatık halde dünyadaki en büyük uçaklardan birinin Saros’ta olduğunu belirten Urgan, “Turizmin geliştirilmesi amacıyla en son geçtiğimiz yıl 14 Haziran 2019 yılında İbrice Limanı’nın 1 mil açığında batırılan Airbus A330 tipi yolcu uçağı ve daha önceden batırılan heykel-araçlar turizmin hareketlenmesi için bu konum seçilmişti. Dalış merkezleri, bölgeye değer katan, bölgenin de tanıtımını yapan işletmelerdir.
Bu işletmeler Saros’u tanıtarak bölgemize katkıda bulunuyorlar. Bu işletmelere gelen dalgıçlarda Saros’umuzun güzelliklerini yerinde görüp daha sonrasında çevrelerine anlatıp bölgemizin değerlerine paylaşmaya devam ediyorlar bu sayede her geçen yıl daha fazla dalış turisti ağırlıyoruz. Keşan TSO olarak bölge turizmimizin gelişmesi için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Bu konuyla ilgili gerekli kurum ve birimlerle irtibatta geçtik. Umarım birlik ve beraberlik içinde konunun çözüme ulaşımını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu