Haberler

İbrice’de neler oluyor? Dalış merkezlerine sahayı terk etmeleri için 15 gün süre verildi

Edirne Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, Mecidiye sahilinde bulunan İbrice Balıkçı Barınağı içerisinde uzun yıllardır hizmet veren dalış merkezlerine gönderdiği tebliğde Amaç dışı kullanım fiili oluşturdukları” gerekçe gösterilerek, yapılarını kaldırarak, barınaktan 15 gün içerisinde ayrılmaları istendi.

Aldıkları tebliğ üzerine, İbrice Limanın’da bulunan dalış merkezlerinin yetkilileri sosyal medyada ortak bir açıklama yayınlayarak, “change.org” adlı internet sitesinde, kararın durdurulması için “İbrice dalış turizmini kurtar” başlıklı imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Saros Körfezi İbrice Limanı bölgesinde uzun yıllardır su altı sporları ile uğraşan dalış merkezleri olarak; vergimizi ödeyerek, izinlerimizi alarak ve üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.
Her yıl binlerce yerli ve yabancı dalıcıya hizmet vererek civar yerleşimlerdeki ekonomiyi de burada oluşturduğumuz dalış turizmiyle büyük ölçüde canlandırıyoruz. Faaliyetlerimizi tamamen kendi imkanlarımızla <tatlı suyun taşıma olması vs.> yapıyoruz.
Merkezlerimiz Balıkçı Barınağı olarak belirlenen bölgenin dışında, hazine arazisinde bulunuyor ve geçtiğimiz yıllar boyunca kimseyle bir sorun yaşamadık. Hatta bölgedeki güvenlik, özellikle Sahil Güvenlik güçlerine elimizden geldiğince destek oluyor; aradıklarında “Önceliğimiz Can Güvenliği” diyerek yardıma gidiyoruz.

İbrice Limanı; milyonlarca liralık yatırımlarla yapılan yapay resif projeleri; <gemi, uçak, müze> olsun, doğal olarak sunduğu dalış alanları olsun, eşi bulunamayacak bir bölge. Kıyıda eğitim yapılabilmesiyle ülkemizdeki nadir noktalardan biri, birbirine yakın bulunan onlarca dalış noktaları ile dalıcılarımız için de tercih sebebi. Biz burada sadece turizm faaliyeti değil, deniz temizleme gibi sosyal sorumluluk projeleri de oluşturuyor ve uyguluyoruz.
Tüm bunlara rağmen, son yapılan ölçümlerle birlikte, sebebini anlamadığımız bir şekilde bulunduğumuz bölge hazine arazisinden çıkarılmış ve Balıkçı Barınağı sınırlarına alınmış. Bu kararla birlikte, bize dalış merkezlerimizin kapatılması için 15 gün süre verildi ve alternatif yer dahi gösterilmedi.
Edirne sınırları içerisinde dalış turizmini bu şekliyle bitirmek, buraya yapılan bütün projelerin ve bizim yıllar boyu verdiğimiz emeğin çöpe gitmesi demek.

Sizlerden ve İbrice’den ayrılmak istemiyoruz. Bu oldu-bittiye gelen karara karşı dalış merkezi yetkilileri olarak değil, tüm su altı sevdalıları olarak direnmek istiyoruz. Arkamızda duracak herhangi bir destekçi olmadığından, sesimizi birlikte daha güçlü duyuracağımıza inandığımız için desteklerinizi bekliyoruz.”
Dalış merkezlerinin yetkilileri, Saros’u seven herkesin “change.org” internet adresinde düzenledikleri imza kampanyasına destek vermeye davet etti.

“Saros’un kimliğini değiştirecek yeni bir adım mı?”

Yaşanan bu gelişmelerin ardından, kamuoyunda gündeme gelen bir soru dillendirilmeye başlandı:
“BOTAŞ’ın Saros Sazlıdere FSRU Liman projesinin bölgenin <turizm> kimliğini değiştireceği konuşuluyor. Yıllardır İbrice’de faaliyetlerini sorunsuz sürdüren dalış merkezleri, bölgede dalış turizminin gelişmesini de sağladı. Sarosu bu yönü ile de öne çıkarmak amacıyla su altı resif projeleri yapıldı, en büyük uçaklar batırıldı. Bugün geldiğimiz aşamada, ciddi yatırımların yapıldığı İbrice Limanı için alınan bu karar da, tıpkı FSRU gibi, bölgenin kimliğini değiştirmede yeni bir adım mı?”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu