Haberler

Kosova’da sokağa çıkanlara 1,5 saat izin veriliyor

Kosova’ yaşanan koronavirüs (Covid-19) vakalarının artışı nedeniyle, hükümet tarafından sıkı tedbirler alındı. Kosova Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan yeni önlemler kapsamında, kimlik numaralarının sondan ikinci hanesine göre dışarı çıkan Kosovalılar, dışarıda yalnızca 1.5 saat kalabilecek.

Şimdiye kadar 449 vakanın görüldüğü ve 11 de can kaybının meydana geldiği Kosova’da, devlet tarafından önemli tedbirler alındı. Buna göre 16 yaşından küçüklerin sokağa çıkması tamamen yasaklanırken, 16 yaşından büyükler ise kimliklerinde yer alan vatandaşlık numarasının sondan ikinci hanesine göre, belirlenen saatlerde dışarı çıkabilecek.3 Mayıs’a kadar sürecek olan uygulama kapsamında, yabancı uyruklular da dahil edildi. Ülkenin vatandaşı olmayanların ise pasaport numaraları geçerli olacak. Önlemler kapsamında araçların trafiğe çıkışı durduruldu, acil durumlar dışında 65 yaş ve üstü kişilerin de sokağa çıkmamaları çağrısı yapıldı bunun yanında, açık ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu da getirildi.
Yasağa uymayanların 2 bin euroya kadar para cezasına çarptırılacakları açıklandı. Önlemler, , gıda, medya,sağlık ve güvenlik gibi iş kollarında çalışanlar için geçerli olmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu