Genel

Kış lastikleri hazır mı? Uygulama yarın başlıyor

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık’ta başlıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olacak kış lastiği uygulaması hakkında açıklama yaptı.
Uygulamalarla ilgili bilgi veren Demirkan, şöyle konuştu:

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU?

“Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi otomobil araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Denetimlerde uygulanacak usul ve esaslar

(1) Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde;
a) Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranır.
b) Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S)işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin Ek-1’de yer alan kış lastiği örnek sırt desenlerine uygunluğu kontrol edilir.
c) Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik diş derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu